"Osobně jsem projekt pojízdného domu Magenta zamýšlel především jako manifest nezávislého bydlení a jako apel proti zadlužování," přibližuje architekt Vojtěch Valda.
Rád by podnítil diskusi o alternativách k stavebním úvěrům a hypotékám. "Mnoho lidí z mého okolí je zatíženo hypotékou, která podle mého názoru nebyla vždy úplně nutná," tvrdí.
Dřevěný pojízdný domek pojmenoval Magenta Tiny House a je prototypem, který vznikl jako součást probíhajícího výzkumu. Ten má za úkol ověřovat možnosti potenciální sériové výroby malých domů.
"V rámci platformy Pin-Up Houses sbíráme zkušenosti s návrhy a výrobou malých dřevostaveb, zabýváme se taktéž prodejem názorných návodů na jejich stavbu a psaním tematicky zaměřené technické literatury," dodává Valda.
O domky je ale zájem především ve Spojených státech. "Česká společnost je na rozdíl od Američanů více vázaná na místo bydliště, tudíž u nás je a bude koncept pojízdného trvalého bydlení vždy spíše okrajovým nebo alternativním úkazem. Možná proběhne větší či menší módní vlna i u nás, ale nic, co by zanechalo z dlouhodobého hlediska v stereotypech bydlení nějakou hlubší stopu," uzavírá Valda.
Projektování malých rodinných domků a později dřevostaveb se Vojtěch Valda věnuje od roku 2011 a staly se i námětem jeho disertační práce. Jeden z prvních domků postavil na jihu Prahy.