Sedm skvělých domů za rozumné peníze. Navrhli je architekti, přesto nestály jmění

Všech sedm staveb vzniklo v Česku, všechny se svou cenou vešly do rozpětí dva až šest milionů korun. A všechny jsou navrženy přímo pro konkrétního klienta. Podívejte se na ně v galerii.
Tento dům na Vysočině vznikl na půdorysu vesnického stavení. Podle jednoduché projektové dokumentace ateliéru Machar & Teichman ho postavil místní zedník. Majitel v něm bydlí i pracuje.
K domu patří i tento druhý objekt, sloužící jako garáž a sklad.
Schodiště spojuje přízemí, kde je kuchyň, jídelna a obývací pokoje, s dvěma podkrovními pokoji.
Další z dostupných domů je čtyřpodlažní budova, kterou navrhli architekti Jiří Zábrana a Tereza Nová pro milovníka přírody a příležitostného fotografa nedaleko Plzně na místě, kde stávala dřevěná chatka. Nadzemní část objektu architekti koncipovali jako dřevostavbu, segment zasazený do terénu je z železobetonu.
Foto: ASGK Design
Petra Jansová Petra Jansová
7. 11. 2018 7:30
Kvalitní bydlení navržené architektem přímo pro lidi, kteří budou v domě žít, nemusí být drahé. V Česku existují pozoruhodné stavby tohoto druhu, jejichž cena se vešla do rozpětí dvou až šesti milionů korun. Podrobně je představí výstava s názvem Katalogový dům, která začne ve čtvrtek 8. listopadu v brněnské Galerii architektury. Svým názvem chce výstava naznačit, že za cenu katalogového domu můžete mít i něco navrženého exkluzivně pro vás.

"V české společnosti stále převládá pocit nedostupnosti a nákladnosti stavby domu ve spolupráci s architektem. Opak je ovšem pravdou a architekti jsou schopni klientům ušetřit náklady na stavbu samotnou i její následný provoz, a to nejen tím, že jsou jim domy ušity na míru," přibližuje ředitel Galerie architektury  a zároveň kurátor výstavy Katalogový dům Gabriel Kurtis. 

Výstava představí čtrnáct domů, které si mohou podle Kurtise dovolit i lidé s běžnými příjmy. Objekty jsou přitom výsledkem spolupráce s architektem a také jsou citlivě zasazeny do okolí.

Expozice chce rovněž poukázat na problém způsobený výstavbou katalogových domů, které vytvářejí nesourodou zástavbu bez vztahu k okolnímu prostředí. "Uživatelům nabízejí falešný pocit exkluzivity za málo peněz. Vznikají území nesourodých typologií a estetického pojetí architektury bez vztahu k okolí a k tradici," vysvětluje Kurtis. Na výstavě budou k vidění domy, které se dají postavit za dva až šest milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy