Sedm skvělých domů za rozumné peníze. Navrhli je architekti, přesto nestály jmění

Všech sedm staveb vzniklo v Česku, všechny se svou cenou vešly do rozpětí dva až šest milionů korun. A všechny jsou navrženy přímo pro konkrétního klienta. Podívejte se na ně v galerii.
Tento dům na Vysočině vznikl na půdorysu vesnického stavení. Podle jednoduché projektové dokumentace ateliéru Machar & Teichman ho postavil místní zedník. Majitel v něm bydlí i pracuje.
K domu patří i tento druhý objekt, sloužící jako garáž a sklad.
Schodiště spojuje přízemí, kde je kuchyň, jídelna a obývací pokoje, s dvěma podkrovními pokoji.
Další z dostupných domů je čtyřpodlažní budova, kterou navrhli architekti Jiří Zábrana a Tereza Nová pro milovníka přírody a příležitostného fotografa nedaleko Plzně na místě, kde stávala dřevěná chatka. Nadzemní část objektu architekti koncipovali jako dřevostavbu, segment zasazený do terénu je z železobetonu.
Foto: ASGK Design
Petra Jansová Petra Jansová
7. 11. 2018 7:30
Kvalitní bydlení navržené architektem přímo pro lidi, kteří budou v domě žít, nemusí být drahé. V Česku existují pozoruhodné stavby tohoto druhu, jejichž cena se vešla do rozpětí dvou až šesti milionů korun. Podrobně je představí výstava s názvem Katalogový dům, která začne ve čtvrtek 8. listopadu v brněnské Galerii architektury. Svým názvem chce výstava naznačit, že za cenu katalogového domu můžete mít i něco navrženého exkluzivně pro vás.

"V české společnosti stále převládá pocit nedostupnosti a nákladnosti stavby domu ve spolupráci s architektem. Opak je ovšem pravdou a architekti jsou schopni klientům ušetřit náklady na stavbu samotnou i její následný provoz, a to nejen tím, že jsou jim domy ušity na míru," přibližuje ředitel Galerie architektury  a zároveň kurátor výstavy Katalogový dům Gabriel Kurtis. 

Výstava představí čtrnáct domů, které si mohou podle Kurtise dovolit i lidé s běžnými příjmy. Objekty jsou přitom výsledkem spolupráce s architektem a také jsou citlivě zasazeny do okolí.

Expozice chce rovněž poukázat na problém způsobený výstavbou katalogových domů, které vytvářejí nesourodou zástavbu bez vztahu k okolnímu prostředí. "Uživatelům nabízejí falešný pocit exkluzivity za málo peněz. Vznikají území nesourodých typologií a estetického pojetí architektury bez vztahu k okolí a k tradici," vysvětluje Kurtis. Na výstavě budou k vidění domy, které se dají postavit za dva až šest milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy