Na střechách by se dalo bydlet, nebýt vyhlášek. Ukazuje to londýnský domek z krabic od mléka

Na střechách by se dalo bydlet, nebýt vyhlášek. Ukazuje to londýnský domek z krabic od mléka
"Tento systém opláštění jsme otestovali už v roce 2013 v Lotyšsku. Materiál přežil čtyři zimy plné sněhu, bez větších známek opotřebení odolal i slunečnímu záření a dobře vypadá dodnes," uvedli architekti na svých webových stránkách.
Tvar konstrukce připomíná střešní potrubí.
Využití ekologických materiálů bylo součástí zadání soutěže.
Fasáda je složená ze čtvercových dílů, které se překrývají tak, aby chránily vnitřní dřevěnou konstrukci.
Foto: Jim Stephenson
Bydlení
Aktualizováno 17. 8. 2017 22:43
Střechy ve městech jsou nevyužité. Mohly by tam vznikat nové příležitosti pro bydlení, často však tomu brání stavební pravidla. Na jejich nelogičnost poukazují například architekti z londýnského studia PUP Architects. Na domě ve východní části anglické metropole proto umístili domek z obalového materiálu Tetra Pak. Jejich projekt získal první cenu v mezinárodní soutěži Antepavilion competition.

"Snažíme se vyvolat debatu o mnohdy nelogických stavebních omezeních, která v Londýně panují. Na střechách lze sice umístit různá prapodivná zařízení, stovky tisíc metrů čtverečních by ale šlo využít mnohem efektivněji, což ovšem kvůli pravidlům nejde," upozornili architekti ze studia PUP Architects během tiskové konference na střeše domu v jedné z londýnských čtvrtí. 

Střešní konstrukce H-VAC, kterou navrhli, zvítězila v konkurenci 128 dalších projektů z celého světa v mezinárodní veřejné soutěži s názvem Antepavilion competition, která vznikla za podpory nadace pro architekturu  Architecture Foundation a společnosti Shiva Ltd. 

Cílem soutěže je zahájení dialogu o budoucnosti bydlení ve městech, využití střech a především ekologických materiálů. 

 

Právě se děje

Další zprávy