reklama
 
 

Designéři se inspirovali v IKEA. Vymysleli domek, který se dá snadno sestavit podle návodu

15. 3. 2017 11:47
Domek s dřevěnou konstrukcí a prefabrikovanými panely lze přepravit i do obtížně dostupných lokalit. Sloužit může jako rekreační objekt a bydlet se v něm dá i celoročně. Designéři se při navrhování inspirovali v IKEA.

Kanadská společnost Backcountry Hut Company se nechala inspirovat v IKEA a ve spolupráci s designéry z Leckie Studio vytvořila projekt modulového domku, který se dá jednoduše a rychle sestavit podle návodu. Stejně jako nábytek švédské společnosti.

"Chtěli jsme poskytnout cenově dostupné produkty pro co nejširší skupinu lidí," vysvětlil majitel kanadské společnosti a rovněž propagátor prefabrikované architektury. Ta má podle něj několik výhod. Jednou z nich je cenová dostupnost a další pak minimální ekologická stopa.

Stejně jako nábytek IKEA jsou jednotlivé části domku dodávané v plochých krabicích, spolu s jednoduchým návodem, jak dům sestavit. Základní konstrukce je ze dřeva. Střecha a stěny jsou z prefabrikovaných panelů. Jednotlivé stavební prvky jsou zároveň navrženy tak, aby je uzvedli dva lidé. Na místa, která jsou dostupná po silnici, je dopraví auto. Do obtížněji dostupných lokalit pak vrtulník.

Příprava na stavbu je minimální. Domek je ukotven pomocí pilotů, do ručně vykopaných vybetonovaných děr. 

Chata je dodávána ve dvou variantách, první pro rekreační účely, druhá má sloužit k trvalému bydlení. Základní modul je dvoupatrový, v přízemí je kuchyně a obývací pokoje, v podkroví pak dvě ložnice a má zhruba 18 metrů čtverečních. Pohodlně ho mohou obývat čtyři osoby. Chata se ale může libovolně rozrůstat přidáváním modulů a pojmout až 30 osob.

"Přidanou hodnotou našeho návrhu je rovněž to, že se lehce přizpůsobí individuálním požadavkům," vysvětluje Leckie. Domek má i několik variant vnějších i vnitřních povrchů. Variabilita designu ho podle Leckieho výrazně odlišuje od ostatních staveb podobného typu.

Cena narůstá s individuálními požadavky klienta. V základním provedení vyjde necelý metr čtvereční na zhruba 3800 korun.

autor: Petra Jansová | 15. 3. 2017 11:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama