Designéři se inspirovali v IKEA. Vymysleli domek, který se dá snadno sestavit podle návodu

Petra Jansová Petra Jansová
15. 3. 2017 11:47
Domek s dřevěnou konstrukcí a prefabrikovanými panely lze přepravit i do obtížně dostupných lokalit. Sloužit může jako rekreační objekt a bydlet se v něm dá i celoročně. Designéři se při navrhování inspirovali v IKEA.
Kanada, modulární architektura
Kanada, modulární architektura | Foto: Instagram leckie_studio

Kanadská společnost Backcountry Hut Company se nechala inspirovat v IKEA a ve spolupráci s designéry z Leckie Studio vytvořila projekt modulového domku, který se dá jednoduše a rychle sestavit podle návodu. Stejně jako nábytek švédské společnosti.

"Chtěli jsme poskytnout cenově dostupné produkty pro co nejširší skupinu lidí," vysvětlil majitel kanadské společnosti a rovněž propagátor prefabrikované architektury. Ta má podle něj několik výhod. Jednou z nich je cenová dostupnost a další pak minimální ekologická stopa.

Stejně jako nábytek IKEA jsou jednotlivé části domku dodávané v plochých krabicích, spolu s jednoduchým návodem, jak dům sestavit. Základní konstrukce je ze dřeva. Střecha a stěny jsou z prefabrikovaných panelů. Jednotlivé stavební prvky jsou zároveň navrženy tak, aby je uzvedli dva lidé. Na místa, která jsou dostupná po silnici, je dopraví auto. Do obtížněji dostupných lokalit pak vrtulník.

Příprava na stavbu je minimální. Domek je ukotven pomocí pilotů, do ručně vykopaných vybetonovaných děr. 

Chata je dodávána ve dvou variantách, první pro rekreační účely, druhá má sloužit k trvalému bydlení. Základní modul je dvoupatrový, v přízemí je kuchyně a obývací pokoje, v podkroví pak dvě ložnice a má zhruba 18 metrů čtverečních. Pohodlně ho mohou obývat čtyři osoby. Chata se ale může libovolně rozrůstat přidáváním modulů a pojmout až 30 osob.

"Přidanou hodnotou našeho návrhu je rovněž to, že se lehce přizpůsobí individuálním požadavkům," vysvětluje Leckie. Domek má i několik variant vnějších i vnitřních povrchů. Variabilita designu ho podle Leckieho výrazně odlišuje od ostatních staveb podobného typu.

Cena narůstá s individuálními požadavky klienta. V základním provedení vyjde necelý metr čtvereční na zhruba 3800 korun.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy