Designéři se inspirovali v IKEA. Vymysleli domek, který se dá snadno sestavit podle návodu

Petra Jansová Petra Jansová
15. 3. 2017 11:47
Domek s dřevěnou konstrukcí a prefabrikovanými panely lze přepravit i do obtížně dostupných lokalit. Sloužit může jako rekreační objekt a bydlet se v něm dá i celoročně. Designéři se při navrhování inspirovali v IKEA.
Kanada, modulární architektura
Kanada, modulární architektura | Foto: Instagram leckie_studio

Kanadská společnost Backcountry Hut Company se nechala inspirovat v IKEA a ve spolupráci s designéry z Leckie Studio vytvořila projekt modulového domku, který se dá jednoduše a rychle sestavit podle návodu. Stejně jako nábytek švédské společnosti.

"Chtěli jsme poskytnout cenově dostupné produkty pro co nejširší skupinu lidí," vysvětlil majitel kanadské společnosti a rovněž propagátor prefabrikované architektury. Ta má podle něj několik výhod. Jednou z nich je cenová dostupnost a další pak minimální ekologická stopa.

Stejně jako nábytek IKEA jsou jednotlivé části domku dodávané v plochých krabicích, spolu s jednoduchým návodem, jak dům sestavit. Základní konstrukce je ze dřeva. Střecha a stěny jsou z prefabrikovaných panelů. Jednotlivé stavební prvky jsou zároveň navrženy tak, aby je uzvedli dva lidé. Na místa, která jsou dostupná po silnici, je dopraví auto. Do obtížněji dostupných lokalit pak vrtulník.

Příprava na stavbu je minimální. Domek je ukotven pomocí pilotů, do ručně vykopaných vybetonovaných děr. 

Chata je dodávána ve dvou variantách, první pro rekreační účely, druhá má sloužit k trvalému bydlení. Základní modul je dvoupatrový, v přízemí je kuchyně a obývací pokoje, v podkroví pak dvě ložnice a má zhruba 18 metrů čtverečních. Pohodlně ho mohou obývat čtyři osoby. Chata se ale může libovolně rozrůstat přidáváním modulů a pojmout až 30 osob.

"Přidanou hodnotou našeho návrhu je rovněž to, že se lehce přizpůsobí individuálním požadavkům," vysvětluje Leckie. Domek má i několik variant vnějších i vnitřních povrchů. Variabilita designu ho podle Leckieho výrazně odlišuje od ostatních staveb podobného typu.

Cena narůstá s individuálními požadavky klienta. V základním provedení vyjde necelý metr čtvereční na zhruba 3800 korun.

 

Právě se děje

před 37 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy