reklama
 
 

Panelový domek je hotov za sedm hodin a dá se stěhovat z místa na místo. Nepotřebuje základy

Aktualizováno 5. 1. 2017 19:40
Domek s betonovou konstrukcí nepotřebuje základy. Prefabrikované panely lze smontovat během sedmi hodin a demontovat za čtyři. Kdykoliv je možné ho přestěhovat na nové místo a díky solárním panelům na střeše vyrobí víc energie, než spotřebuje. Vymysleli ho designéři v Estonsku.

Skupina designérů Kodasema chtěla vytvořit inovativní nízkoenergetický domek, který nabídne svým obyvatelům zdravé prostředí a snadnou možnost stěhování celého objektu. Výsledkem jejich práce je Koda Tiny House, který splňuje všechny tyto podmínky.

Díky pevné konstrukci z betonových panelů lze dům pohodlně postavit na jakémkoliv místě s libovolným podložím. Nepotřebuje totiž žádné základy.

Sloužit může jako rodinný domek, rekreační chatka u jezera, útulná kavárna nebo kancelář. Jeho montáž trvá zhruba sedm hodin, ale stěhovat ho lze i v jednom kuse. 

Materiály použité při stavbě mají dlouhou životnost. Jakmile dožijí, lze domek jednoduše demontovat a jednotlivé části znovu použít nebo recyklovat. "Minimální je i využití přírodních zdrojů při jeho stavbě. Na stavbu je potřeba pouhých devět metrů krychlových betonu, což je méně, než je zapotřebí k založení srubu," vysvětluje Marko Mägi ze skupiny Kodasema.

Ekologický je i provoz domku. Solární panely na střeše vyrobí více energie, než dům spotřebuje. 

Konečná cena závisí na vybavení a na tržních podmínkách. V Estonsku se od loňského podzimu dá pořídit za 85 tisíc eur (v přepočtu zhruba 2,3 milionu korun).

autor: Petra Jansová | 5. 1. 2017 9:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama