Panelový domek je hotov za sedm hodin a dá se stěhovat z místa na místo. Nepotřebuje základy

Panelový domek je hotov za sedm hodin a dá se stěhovat z místa na místo. Nepotřebuje základy
Speciální čtyřkomorové sklo, které pokrývá celou jednu stěnu domu, pomáhá minimalizovat spotřebu tepla.
Díky robustní betonové konstrukci nepotřebuje dům základy a lze ho umístit kamkoliv.
„Montáž trvá necelých sedm hodin a lze ho přepravovat už sestavený,“ tvrdí Mägi. Majitelé si tak ušetří nepříjemnosti spojené se stavebními pracemi.
Malý domek o rozloze zhruba 26 metrů čtverečních je navržen jako stavebnice. Jednotlivé moduly lze spojit dohromady a vytvořit větší obytný prostor.
Foto: Tõnu Tunnel
Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 5. 1. 2017 19:40
Domek s betonovou konstrukcí nepotřebuje základy. Prefabrikované panely lze smontovat během sedmi hodin a demontovat za čtyři. Kdykoliv je možné ho přestěhovat na nové místo a díky solárním panelům na střeše vyrobí víc energie, než spotřebuje. Vymysleli ho designéři v Estonsku.

Skupina designérů Kodasema chtěla vytvořit inovativní nízkoenergetický domek, který nabídne svým obyvatelům zdravé prostředí a snadnou možnost stěhování celého objektu. Výsledkem jejich práce je Koda Tiny House, který splňuje všechny tyto podmínky.

Díky pevné konstrukci z betonových panelů lze dům pohodlně postavit na jakémkoliv místě s libovolným podložím. Nepotřebuje totiž žádné základy.

Sloužit může jako rodinný domek, rekreační chatka u jezera, útulná kavárna nebo kancelář. Jeho montáž trvá zhruba sedm hodin, ale stěhovat ho lze i v jednom kuse. 

Materiály použité při stavbě mají dlouhou životnost. Jakmile dožijí, lze domek jednoduše demontovat a jednotlivé části znovu použít nebo recyklovat. "Minimální je i využití přírodních zdrojů při jeho stavbě. Na stavbu je potřeba pouhých devět metrů krychlových betonu, což je méně, než je zapotřebí k založení srubu," vysvětluje Marko Mägi ze skupiny Kodasema.

Ekologický je i provoz domku. Solární panely na střeše vyrobí více energie, než dům spotřebuje. 

Konečná cena závisí na vybavení a na tržních podmínkách. V Estonsku se od loňského podzimu dá pořídit za 85 tisíc eur (v přepočtu zhruba 2,3 milionu korun).

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy