Čínský panelový domek sestaví parta kutilů za 24 hodin. Vystačí si s obyčejným klíčem

pej
15. 12. 2016 10:31
Architektonické studio z Pekingu přišlo s panelovým domkem, který má necelých třicet metrů čtverečních a vyjde v přepočtu na 250 tisíc korun. Svým majitelům, mladým čínským novomanželům, nabízí pohodlné a především ekonomicky únosné bydlení. Nápad však může skvěle fungovat i na jiném místě.
People’s Architecture Office
People’s Architecture Office | Foto: People’s Architecture Office

Čínské architektonické studio People’s Architecture Office (PAO) se navrhování prefabrikovaných domů věnuje dlouhodobě. Podle webu Architazer se tak architekti snaží řešit neustále narůstající nedostatek bytů v Pekingu a zároveň stavět s respektem k tamní tradiční zástavbě, která je v posledních letech postupně nahrazována výškovými domy.

Jedním z nejaktuálnějších projektů ateliéru je domek z panelů navržený pro mladé novomanžele. Vyjde na v přepočtu 250 tisíc korun a postaví ho i neprofesionální tým během čtyřiadvaceti hodin – a stačí k tomu jediný klíč. Jeho výjimečnost tkví i v tom, že dokonale zapadá do stávající historické zástavby. 

Panelový domek o dispozici necelých třiceti metrů čtverečních je navíc třicetkrát levnější než nový byt ve stejné lokalitě. Díky dostatku denního světla a dobře vyřešené cirkulaci vzduchu je ekonomičtější i jeho provoz. Střecha je uspořádána do několika různých úrovní tak, aby okolní hustá zástavba neblokovala přísun slunce. 

Panely, z nichž je dům postaven, jsou nejenom cenově dostupné, ale lze je i zkrátit nebo prodloužit, a přizpůsobit specifickým požadavkům. Stejnou konstrukci může fungovat i jinde.

Plufin House v Číně | Video:
 

Právě se děje

před 12 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 56 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy