reklama
 
 

Vytištěný domek lze kompletně zrecyklovat. Jak se v něm bydlí, lze vyzkoušet v Amsterdamu

8. 3. 2017 15:53
V Amsterdamu vyrostl mini domek vytištěný pomocí technologie 3D tisku z černého bioplastu. Městská kabina "Urban Cabin" slouží ke krátkodobým pronájmům a nabízí možnost odpočinout si od ruchu velkoměsta. Podle architektů, kteří ji vyvíjeli, ale může v budoucnu řešit i nedostatek dočasného bydlení v přeplněných městských oblastech nebo místech zasažených přírodními katastrofami.

Na 3D tiskárně se dá vytisknout ledacos. Díky trojrozměrnému tisku vznikají boty, jídlo, oblečení, zdravotnický materiál, a dokonce i domy. Jedna z prvních staveb, která byla postavena pomocí této technologie, stojí v historickém centru Amsterdamu a navrhlo ji nizozemské architektonické studio DUS Architect.

Stejní architekti navrhli i mini domek, který má přivést život do opuštěné lokality bývalého průmyslového centra v severní části Amsterdamu. Osm metrů čtverečních velká kabina je tentokrát kompletně vytištěná z bioplastu, jehož základním komponentem je lněný olej vyvinutý ve spolupráci se společností Henkel. V budoucnu je tedy možné ho zcela zrecyklovat a podle potřeby znovu i přetisknout na něco jiného.

"Urban Cabin nabízí odpověď na otázku, jak stavět kompaktně a v souladu s udržitelným rozvojem měst. 3D tisku lze využít jako řešení dočasného bydlení, a to i v místech, která jsou zasažena živelními katastrofami," upřesnili svůj koncept architekti.

V domku je pouze jeden pokoj a místo na jednu pohovku, kterou lze rozložit do dvou oddělených postelí. Koupelna se již nevešla. Architekti ale pro všechny případy navrhli černou vanu, která byla rovněž vytištěna na 3D tiskárně. Je umístěna v exteriéru, a případné návštěvníky tak vybízí ke koupaní přímo pod hvězdnou oblohou.

autor: Petra Jansová | 8. 3. 2017 15:53

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama