IKEA za skládací domky pro uprchlíky získala prestižní designérskou cenu

pej
30. 1. 2017 14:24
Skládací domek Better Shelter se tvoří z 68 dílů, postavit ho lze za méně než čtyři hodiny a celý je z recyklovaného plastu. Slouží jako přechodné přístřeší pro uprchlíky nebo jako dočasná kancelář a nemocnice. Ekologický projekt společnosti IKEA a OSN získal prestižní designérskou cenu.
Skládací domky se dají složit za pouhé 4 hodiny. | Video: Better Shleter

Skládací domek Better Shelter pro uprchlíky, který vznikl ve spolupráci švédské společnosti IKEA a OSN, získal prestižní designérskou cenu Beazley Design of the Year.

Better Shelter
Better Shelter | Foto: Better Shleter/ Jonas Nyström

Odborná porota ocenila zejména ekologický přístup, protože komponenty jsou z recyklovaných plastů, i fakt, že domek tvoří 68 dílů a dá se složit za pouhé čtyři hodiny.

"Tento projekt je důležitý a dokonce velmi optimistický. Neposkytuje totiž jenom kvalitní design, ale i bezpečnou výrobu a distribuci. Rovněž ukazuje schopnost designu reagovat na aktuální světové dění," uvedla členka poroty Jana Scholze.

Better Shleter se rovněž stal součástí stálé expozice newyorského muzea The Museum of Modern Art (MoMA).

Do domu se vejde pětičlenná rodina a díky solárním panelům je navíc energeticky soběstačný. S výrobou začala IKEA před dvěma roky, 16 tisíc kusů bylo dosud posláno do celého světa. V Řecku, Nigérii nebo Iráku slouží nejenom jako dočasné přístřeší, ale i jako kliniky nebo kanceláře, upozorňuje CNN

Better Shelter
Better Shelter | Foto: Jonas Nyström/Better Shelter

Odborná porota letos vybírala z celé řady zajímavých projektů. O cenu se mimo jiné ucházely například běžecké boty značky Adidas vyrobené z plastů, které vyplavilo moře, nebo vysoce ceněná budova technické univerzity v Peru.  

Není to poprvé, co u odborné poroty zabodoval návrh se sociálním rozměrem. Loni si cenu odnesl mikročip, který umí napodobit funkce orgánů. 

Better Shelter: Ja postavit dům za čtyři hodiny? | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 40 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy