IKEA za skládací domky pro uprchlíky získala prestižní designérskou cenu

pej
30. 1. 2017 14:24
Skládací domek Better Shelter se tvoří z 68 dílů, postavit ho lze za méně než čtyři hodiny a celý je z recyklovaného plastu. Slouží jako přechodné přístřeší pro uprchlíky nebo jako dočasná kancelář a nemocnice. Ekologický projekt společnosti IKEA a OSN získal prestižní designérskou cenu.
Skládací domky se dají složit za pouhé 4 hodiny. | Video: Better Shleter

Skládací domek Better Shelter pro uprchlíky, který vznikl ve spolupráci švédské společnosti IKEA a OSN, získal prestižní designérskou cenu Beazley Design of the Year.

Better Shelter
Better Shelter | Foto: Better Shleter/ Jonas Nyström

Odborná porota ocenila zejména ekologický přístup, protože komponenty jsou z recyklovaných plastů, i fakt, že domek tvoří 68 dílů a dá se složit za pouhé čtyři hodiny.

"Tento projekt je důležitý a dokonce velmi optimistický. Neposkytuje totiž jenom kvalitní design, ale i bezpečnou výrobu a distribuci. Rovněž ukazuje schopnost designu reagovat na aktuální světové dění," uvedla členka poroty Jana Scholze.

Better Shleter se rovněž stal součástí stálé expozice newyorského muzea The Museum of Modern Art (MoMA).

Do domu se vejde pětičlenná rodina a díky solárním panelům je navíc energeticky soběstačný. S výrobou začala IKEA před dvěma roky, 16 tisíc kusů bylo dosud posláno do celého světa. V Řecku, Nigérii nebo Iráku slouží nejenom jako dočasné přístřeší, ale i jako kliniky nebo kanceláře, upozorňuje CNN

Better Shelter
Better Shelter | Foto: Jonas Nyström/Better Shelter

Odborná porota letos vybírala z celé řady zajímavých projektů. O cenu se mimo jiné ucházely například běžecké boty značky Adidas vyrobené z plastů, které vyplavilo moře, nebo vysoce ceněná budova technické univerzity v Peru.  

Není to poprvé, co u odborné poroty zabodoval návrh se sociálním rozměrem. Loni si cenu odnesl mikročip, který umí napodobit funkce orgánů. 

Better Shelter: Ja postavit dům za čtyři hodiny? | Video: YouTube
 

Právě se děje

Další zprávy