IKEA za skládací domky pro uprchlíky získala prestižní designérskou cenu

pej
30. 1. 2017 14:24
Skládací domek Better Shelter se tvoří z 68 dílů, postavit ho lze za méně než čtyři hodiny a celý je z recyklovaného plastu. Slouží jako přechodné přístřeší pro uprchlíky nebo jako dočasná kancelář a nemocnice. Ekologický projekt společnosti IKEA a OSN získal prestižní designérskou cenu.
Skládací domky se dají složit za pouhé 4 hodiny. | Video: Better Shleter

Skládací domek Better Shelter pro uprchlíky, který vznikl ve spolupráci švédské společnosti IKEA a OSN, získal prestižní designérskou cenu Beazley Design of the Year.

Better Shelter
Better Shelter | Foto: Better Shleter/ Jonas Nyström

Odborná porota ocenila zejména ekologický přístup, protože komponenty jsou z recyklovaných plastů, i fakt, že domek tvoří 68 dílů a dá se složit za pouhé čtyři hodiny.

"Tento projekt je důležitý a dokonce velmi optimistický. Neposkytuje totiž jenom kvalitní design, ale i bezpečnou výrobu a distribuci. Rovněž ukazuje schopnost designu reagovat na aktuální světové dění," uvedla členka poroty Jana Scholze.

Better Shleter se rovněž stal součástí stálé expozice newyorského muzea The Museum of Modern Art (MoMA).

Do domu se vejde pětičlenná rodina a díky solárním panelům je navíc energeticky soběstačný. S výrobou začala IKEA před dvěma roky, 16 tisíc kusů bylo dosud posláno do celého světa. V Řecku, Nigérii nebo Iráku slouží nejenom jako dočasné přístřeší, ale i jako kliniky nebo kanceláře, upozorňuje CNN

Better Shelter
Better Shelter | Foto: Jonas Nyström/Better Shelter

Odborná porota letos vybírala z celé řady zajímavých projektů. O cenu se mimo jiné ucházely například běžecké boty značky Adidas vyrobené z plastů, které vyplavilo moře, nebo vysoce ceněná budova technické univerzity v Peru.  

Není to poprvé, co u odborné poroty zabodoval návrh se sociálním rozměrem. Loni si cenu odnesl mikročip, který umí napodobit funkce orgánů. 

Better Shelter: Ja postavit dům za čtyři hodiny? | Video: YouTube
 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy