Rady architektky: Jak si navrhnout interiér? Pečlivě plánujte a začněte od základu

Karolína Hornová
29. 1. 2017 13:35
Navrhnout interiér „na míru“ svým představám a potřebám může být bez pomoci odborníka obtížné. Architektka Helena Míková radí, na co bychom při navrhování interiéru svépomocí neměli zapomenout.
Foto: ISIFA/Thinkstock

„Na začátku je třeba si odpovědět na několik otázek. Na jak dlouho byt zařizujeme? Jak moc na jeho kompletní vybavení spěcháme? Kolik peněz máme k dispozici nebo kolik chceme investovat? Tato kritéria by měla být pomocníkem při rozhodování,“ říká architektka Helena Míková z pražského ateliéru Míková Hexnerová.

Dalším důležitým faktorem je podle ní i to, v jakém životním období se nacházíme. „Jiné požadavky, nároky a potřeby na bydlení má samostatně žijící muž, jiné mladá rodina či starší manželský pár. Potřeby jednotlivců a rodin se také mění v čase. Zařídit si byt není až tak jednoduchá věc," upozorňuje architektka.

Proto radí si hned na začátku sepsat požadavky na interiér, které by měly být ovlivněny životním stylem. „I když je to často dáno již dispozicí bytu, nejprve musíme konkrétním místnostem přiřadit jejich funkci. Pokud nemáme pro každou činnost samostatnou místnost (ložnice – spaní, pracovna – práce, kuchyně – vaření), musíme se zamyslet nad tím, které činnosti můžeme integrovat,“ vysvětluje.

Dobré je uvědomit si třeba i to, kterou svou oblíbenou činností můžeme rušit ostatní členy rodiny. „Toto rozhodování je velmi individuální, pokud například neradi spíme vedle počítače, pracovní kout by neměl být v ložnici, pokud nevaříme, nepotřebujeme obrovskou kuchyni,“ radí architektka.

Řiďte se svým vkusem

Dalším krokem je rozmyslet si, jakým stylem se chceme obklopit. Někdo má jasno od začátku, jinému se líbí různé styly a rád by zkombinoval třeba moderní interiér se starožitnostmi a designovými doplňky. Pokud jasnou představu nemáte, není nic lepšího než si ji utvořit: pomohou časopisy o designu s inspirativními „návštěvami“, ale i tisíce fotografií na internetu – skvělým pomocníkem mohou být třeba Instagram nebo Pinterest.

Když svůj styl najdeme, je vhodné od tohoto konceptu při tvorbě základu interiéru neodbočovat. „V prvotním nadšení jsme náchylní koupit vše, co se nám líbí, a vybrané kousky pak spolu často netvoří harmonický celek. Ve fázi rozmyšlení je dobré mít dost času a prostoru," upozorňuje Helena Míková.

Varuje tak před situací, kdy si koupíme třeba i drahý designový kousek, ale pak zjistíme, že se do našeho interiéru stylově (nebo třeba barevně) vlastně vůbec nehodí.

Nenavyšujte rozpočet zbytečně

„Vybavování bytu je poměrně nákladná věc a ne vždy si můžeme dovolit sáhnout po našem ideálu,“ konstatuje architektka.

V některých případech, jako je kuchyňská linka nebo kvalitní vestavěné skříně, se ale podle ní nevyplatí šetřit. Zároveň upozorňuje na fakt, že dodací lhůty nábytku na míru nebývají zrovna krátké – kolem šesti i více týdnů. Nedočkavci by měli s touto skutečností počítat a domluvit se v dostatečném předstihu s developerem, prodejcem bytu či společností zařizující klientské změny. Podobné dodací lhůty čekejte i v případě objednávky závěsů, garnýží či rolet na míru.

Nezapomeňte si rozmyslet i to, jak budete jednotlivé zařízení používat. „Například, co se investic týče, jsme-li rodina s malými dětmi, nemá třeba smysl investovat do drahé sedací soupravy, stejně jako pro singles zařizovat pronajatou garsoniéru v panelovém domě tím nejdražším, co na trhu existuje," podotýká Helena Míková. 

Zařizujte systematicky

Začínat od konce nebo nakupovat bezhlavě se nevyplácí a u bydlení to platí dvojnásob. „Vždy je lepší, pokud začneme základním vybavením, k němuž patří kuchyň, skříně, postele a sedačka. Až potom bychom měli vybírat drobnější a doplňkové kusy nábytku. Je to taktičtější, než když začneme třeba od úžasného svícnu. Máme pak větší naději, že se nám podaří vše sladit,“ říká Helena Míková.

Stejným způsobem doporučuje zacházet i s barvami interiéru. „Já osobně preferuji neutrální barvy, především u vybavení, které má vydržet delší dobu. Je to nadčasové, neomrzí se a výrazné barvy můžeme vždy dodat v doplňcích, které lze snáze obměnit. Opět je to ale věc preferencí a osobního vkusu,“ říká architektka.

Její práci charakterizuje právě zmíněná nadčasovost a jednoduchost, vyhýbá se módním trendům, které velmi rychle zastarají. „Velmi ráda používám přírodní a nesyntetické materiály: dřevo, sklo, keramiku, přírodní linolea. Mám ráda, když materiál přiznává svou podstatu. Je mi milejší bílé lamino než lamino v dekoru dřeva,“ vysvětluje.

Stejně jako barvy i celková dispozice bytu je skutečností, kterou nelze snadno měnit. Pokud nám dispozice koupeného bytu nevyhovuje, je na místě zvážit všechny vstupní informace, které jsme shrnuli na začátku, tedy třeba skutečnost, jak dlouho v bytě plánujeme bydlet.

Pokud jde o „startovací byt“, který za dva roky pronajmeme a koupíme nový, stačí situaci vyřešit kompromisem. „Částečně můžeme dispozici upravit pomocí nábytku či posuvných stěn,“ doporučuje Míková a dodává: „Pokud však plánuji v delším časovém horizontu, stojí za zvážení, zda nepodniknout stavební úpravy. Opět každá tato situace je individuální a nemá obecné řešení.“

Je třeba si uvědomit, že bydlení má sloužit potřebám svých uživatelů. I když se nám do větší a třeba i nákladnější úpravy prostoru nechce, je lepší se rozhodnout, dokud je byt prázdný, a třeba si i načrtnout plánek, jak bude byt přibližně vypadat bez této úpravy a s ní.

Můžeme si rozkreslit byt v měřítku třeba na milimetrový papír nebo použít počítačový program – třeba Google SketchUp, který je zdarma a nabízí intuitivní ovládání. Rozvážným plánováním i úpravami se sice možná datum nastěhování do nového bytu posune, ale z dlouhodobého pohledu se takový přistup určitě vyplatí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 45 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy