Do minibytu o 17 metrech čtverečních se vtěsnala ložnice, kuchyň, koupelna i skříně

Do minibytu o 17 metrech čtverečních se vtěsnala ložnice, kuchyň, koupelna i skříně
Díky dřevěné masivní konstrukci ve středu prostoru získala bytová jednotka všechny funkce.
Pohodlné spací patro.
Pod něj se vešla i kuchyňská linka (vlevo, v uličce za schůdky).
...
Foto: archiv SAEM
Petra Jansová Petra Jansová
27. 1. 2017 11:12
Jak malý může být minimální prostor, na kterém se dá ještě bydlet? Architektům z ateliéru SAEM se podařilo vtěsnat byt do 17 metrů čtverečních. Dokázali tam dostat spací prostor, kuchyňskou linku, koupelnu i úložné prostory.

„Vezmeme jednotku. Stačí 17 metrů čtverečních. V jejím středu zasaďme strom. Živoucí hmotu! Do kmene zarůstá vše nezbytné – kuchyň, stůl, skříň i toaleta. V jeho koruně pak usínáme,“ popisují architekti z ateliéru SAEM svůj projekt.

Před třemi lety je oslovil klient s netypickou zakázkou. Koupil dvě bytové jednotky o 17 metrech čtverečních. Prostory chtěl upravit tak, aby se v nich dalo bydlet. 

Standardní řešení nesplnila očekávání. Architekti proto přišli s nápadem vytvořit z minimálního bytu mezonet.

Do středu místnosti umístili dřevěnou masivní konstrukci, která zakryla kuchyni, skříně, stůl a zároveň vytvořila pohodlné spací patro. „Vytvořili jsme v podstatě mezonetový prostor, kde koupelna a předsíň jsou odděleny dispozičně, kuchyň a ložnice pak pouze opticky,“ vysvětlují autoři.

V úvodu chtěli prostor „omladit“ a dřevěnou konstrukci místy zpestřit „uliční“ formou grafiti, nakonec ale vyhrálo přírodní dřevo. 

Autor: ATELIER SAEM, s.r.o.

Autor: Michal Procházka, Jiří Deyl, Helena Dvořáková, Jana Študentová

Konstrukční systém: NOVATOP

Město: Praha

Rok dokončení: 2013

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy