Třípodlažní loft v centru Prahy: Díky rozšíření střešního vikýře vznikl pokoj navíc

Hlavní obytná místnost
Třípodlažní loft se nachází v činžovním domě z konce 19. století na Novém Městě pražském a slouží čtyřčlenné rodině.
Jemná křivka betonového spirálového schodiště propojuje všechny úrovně bytu o rozloze 193 metrů čtverečních a dává mu specifický charakter.
Pod schodištěm zároveň vznikl ve spodním podlaží velkorysý prostor šatny, do které vniká světlo skrze světlík, umístěný na úrovni hlavního obytného patra.
Interiér bytu je navržen s ohledem na požadavky stavebníka a rovněž s důrazem na vytříbené a decentně použité materiály, odkazující na historii domu.
Foto: atelier A1
Petra Jansová Petra Jansová
13. 12. 2016 9:27
Mezonetový byt na Novém Městě pražském a jeho úpravy z 90. let současným majitelům nevyhovovaly. Díky rekonstrukci získali odpovídající hygienické zařízení a rozšířením střešního vikýře i pokoj navíc a pohodlný vstup na terasu.

Původní mezonetový byt v pátém a šestém patře prošel v 90. letech dispozičními úpravami, které bylo potřebné přehodnotit, celkově zjednodušit a „vyčistit“. Majitelé s tímto zadáním na jaře 2014 oslovili Lenku Křemenovou a Davida Maštalku z architektonického ateliéru A1.

„Zadání jsme se ujali s potěšením, protože původní dům z 19. století na Novém Městě v Praze má skvělou polohu a navíc střešní terasa s výhledem na nedaleký kostel byla výzvou,“ říkají. 

Od studie až po finální realizaci zabrala rekonstrukce kvůli poměrně složitému vyjednávání s úřady téměř tři roky. 

„Jedním z hlavních motivů návrhu se stal prvek betonového spirálového schodiště, které jemnou křivkou propojuje všechny úrovně bytu a dává mu svůj specifický charakter,“ přibližují architekti.

Byt původně zabíral jen páté podlaží a horní galerii v šestém patře. Výstupní vikýř na terasu byl navíc velmi malý. Prostor terasy byl tím pádem téměř nevyužitelný. „My jsme ho rozšířili téměř na celou šířku střechy. Vznikl tak pokoj s malou vlastní koupelnou,“ popisují hlavní změny.

 

Právě se děje

Další zprávy