Třípodlažní loft v centru Prahy: Díky rozšíření střešního vikýře vznikl pokoj navíc

Hlavní obytná místnost
Třípodlažní loft se nachází v činžovním domě z konce 19. století na Novém Městě pražském a slouží čtyřčlenné rodině.
Jemná křivka betonového spirálového schodiště propojuje všechny úrovně bytu o rozloze 193 metrů čtverečních a dává mu specifický charakter.
Pod schodištěm zároveň vznikl ve spodním podlaží velkorysý prostor šatny, do které vniká světlo skrze světlík, umístěný na úrovni hlavního obytného patra.
Interiér bytu je navržen s ohledem na požadavky stavebníka a rovněž s důrazem na vytříbené a decentně použité materiály, odkazující na historii domu.
Foto: atelier A1
Petra Jansová Petra Jansová
13. 12. 2016 9:27
Mezonetový byt na Novém Městě pražském a jeho úpravy z 90. let současným majitelům nevyhovovaly. Díky rekonstrukci získali odpovídající hygienické zařízení a rozšířením střešního vikýře i pokoj navíc a pohodlný vstup na terasu.

Původní mezonetový byt v pátém a šestém patře prošel v 90. letech dispozičními úpravami, které bylo potřebné přehodnotit, celkově zjednodušit a „vyčistit“. Majitelé s tímto zadáním na jaře 2014 oslovili Lenku Křemenovou a Davida Maštalku z architektonického ateliéru A1.

„Zadání jsme se ujali s potěšením, protože původní dům z 19. století na Novém Městě v Praze má skvělou polohu a navíc střešní terasa s výhledem na nedaleký kostel byla výzvou,“ říkají. 

Od studie až po finální realizaci zabrala rekonstrukce kvůli poměrně složitému vyjednávání s úřady téměř tři roky. 

„Jedním z hlavních motivů návrhu se stal prvek betonového spirálového schodiště, které jemnou křivkou propojuje všechny úrovně bytu a dává mu svůj specifický charakter,“ přibližují architekti.

Byt původně zabíral jen páté podlaží a horní galerii v šestém patře. Výstupní vikýř na terasu byl navíc velmi malý. Prostor terasy byl tím pádem téměř nevyužitelný. „My jsme ho rozšířili téměř na celou šířku střechy. Vznikl tak pokoj s malou vlastní koupelnou,“ popisují hlavní změny.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy