Retro kousky dokonale oživily interiér. Designérka zachovala i původní prvky

Byt ve funkcionalistickém domě na Vinohradech se uchází o cenu Interiér roku
Díky správně rozvržené skladbě jednotlivých zón v obytném prostoru se vešla i pohodlná postel široká 160 cm.
Křesla vycházejí z tvarů oblíbených v sedmdesátých letech.
Vestavnou skříň se podařilo repasovat, a patří tedy k několika původním prvkům ze třicátých let.
Část stěny autorka pokryla tapetou s motivem knihovny, což je prvek, který výrazně zútulní prostor.
Foto: archiv Institutu bytového designu
pej
6. 1. 2017 10:19
O cenu v soutěži Interiér roku, v níž je Aktuálně.cz mediálním partnerem, se uchází i byt zařízený ve stylu retro na pražských Vinohradech. Interiérová designérka se s nevelkým bytem o rozloze 48 metrů čtverečních vypořádala promyšleným seskupením nábytku a využitím řady detailů, které opticky zvětšily prostor. Zároveň se snažila zachovat většinu původních prvků, jako například dubové parkety.

Poměrně malý byt (48 metrů čtverečních)  ve třetím patře funkcionalistického domu byl v opravdu dezolátním stavu. Majitelé ho koupili s tím, že ho budou pronajímat zahraničním turistům. Interiérová designérka Denise Courné Glozová tedy dostala jasný úkol, ale také striktní finanční limit.

Projekt

Kategorie: Soukromý interiér (rekonstrukce)

Autor: Mgr. Denise Courné Glozová

Místo: Praha

Dispozice byla naštěstí zcela vyhovující, takže nebylo nutné ji měnit. Předností je samostatně umístěná kuchyň, což je prvek, od něhož se u nás v posledních letech z mnoha důvodů upustilo.

Cizinci kuchyně spojené s hlavním obytným prostorem ale příliš neoceňují. Na jídlo chodí do restaurace, a pokud něco uvaří doma, nechtějí si nepořádkem zaplevelovat celý byt.

Autorka interiéru se snažila zachovat maximum původních prvků, například původní dubové parkety nebo vestavnou dřevěnou skříň, nicméně například koupelna a toalety byly zcela zničené. Denise Courné Glozová pro ně zvolila elegantní bílé obklady ve tvaru renesančních sgrafit a doplnila je dlažbou s černým dekorem stylizovaného čtyřlistu s vloženými francouzskými liliemi. Podařilo se jí tím opticky zvětšila miniaturní prostor.

Hlavní obytný prostor designérka rozdělila do tří funkčních zón, a to promyšleným seskupením nábytku. Samostatně funguje relaxační část s pohovkou a křesly, stejně jako část s postelí nebo jídelní zóna s menším stolem pro čtyři osoby.

Zařizovací předměty jsou volně inspirovány stylem retro, odkazujícím na šedesátá a sedmdesátá léta. Barva byla zvolena modrá v kombinaci s šedomodrými a petrolejovými odstíny, ale i zlatými a černými detaily. Tato kombinace nepůsobí chladně, ale spíš neutrálně, je nadčasová a splňuje požadavky na moderní bydlení, které respektuje minulost.

Soutěž interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími budeme postupně čtenáře seznamovat na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 20. 2. 2017

Vyhlášení výsledků: 28. 3. 2017

 

Právě se děje

Další zprávy