Chybělo mu krematorium mazlíčků, z bývalého vojenského areálu udělal Věčná loviště

Chybělo mu krematorium mazlíčků, z bývalého vojenského areálu udělal Věčná loviště
... a dřevěný podstavec, kde se majitelé mohou se zvířetem rozloučit. Za dveřmi na protější straně je technická místnost s kremační pec.
Původní představa architekta byla, že stěna bude celá ze skla. Protože má ale 60 metrů čtverečních, majitelé se i z finančních důvodů rozhodli pro hexagony s hliníkovým povrchem. "Jednoho dne jsme se tu sešli s přáteli a v pěti lidech jsme je všechny nalepili na zeď. Celkem jich bylo šest a půl tisíce," vzpomínají dva přátelé a pokračují: "Lidé nám často píšou, že do zdi musí narážet ptáci, rádi bychom všechny ubezpečili, že i ptáci rozeznají zrcadlo."
Pec o váze sedmi tun, kterou si majitelé nechali dovézt z Ameriky, má dvě spalovací komory. "V té první se odehrává samotná kremace. Zplodiny z hoření následně proletí druhou komorou, která dopálí všechny zbylé, nežádoucí plyny," říká Martin Chum a demonstruje, jak pec funguje.
Areál zarostl trávou a křovím, které se stalo útočištěm pro divokou zvěř. Lovečtí psi jsou tu jako v sedmém nebi, protože v okolí krematoria je spousta stop a pachů. "Je tady velmi živo. V okolí běhají zajíci i vysoká. Z kamer víme, že u nás byl několikrát i jelen. Na záznamu jsme ho viděli, jak se na sebe dívá v zrcadlové stěně," směje se Michal Šeba a dodává: "Říkali jsme si, že je to pěkný narcis."
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Tomáš Vocelka Magdaléna Medková, Tomáš Vocelka
21. 12. 2020 6:00
V bývalém vojenském areálu Drnov se od odchodu armády dlouho nic nedělo. Za 17 let na něm vyrostly stromy a betonové objekty se staly útočištěm pro divokou zvěř. Jeden z nich však nedávno zabydleli dva přátelé, kteří snili o tom, že u Prahy vybudují místo posledního rozloučení s čtyřnohými přáteli. Takzvaná Věčná loviště mají smuteční síň, krematorium a okolo 40 hektarů volné přírody.

Věčná loviště se nachází v bývalém areálu protiletecké obrany kousek od obce Žižice na Kladensku. Za pomoci architekta Petra Hájka ho v jednom z opuštěných objektů vybudovali dva přátelé Martin Chum a Michal Šeba, kterým u Prahy dlouhodobě chybělo místo pro důstojné rozloučení s domácími mazlíčky. "Když mi zemřel pes, zjistil jsem, že není moc míst, kam bych ho mohl zavézt na kremaci nebo sám pohřbít," říká jeden z majitelů Věčných lovišť.

Podívejte se, jak vypadá stavba pro poslední sbohem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy