Chybělo mu krematorium mazlíčků, z bývalého vojenského areálu udělal Věčná loviště

Chybělo mu krematorium mazlíčků, z bývalého vojenského areálu udělal Věčná loviště
... a dřevěný podstavec, kde se majitelé mohou se zvířetem rozloučit. Za dveřmi na protější straně je technická místnost s kremační pec.
Původní představa architekta byla, že stěna bude celá ze skla. Protože má ale 60 metrů čtverečních, majitelé se i z finančních důvodů rozhodli pro hexagony s hliníkovým povrchem. "Jednoho dne jsme se tu sešli s přáteli a v pěti lidech jsme je všechny nalepili na zeď. Celkem jich bylo šest a půl tisíce," vzpomínají dva přátelé a pokračují: "Lidé nám často píšou, že do zdi musí narážet ptáci, rádi bychom všechny ubezpečili, že i ptáci rozeznají zrcadlo."
Pec o váze sedmi tun, kterou si majitelé nechali dovézt z Ameriky, má dvě spalovací komory. "V té první se odehrává samotná kremace. Zplodiny z hoření následně proletí druhou komorou, která dopálí všechny zbylé, nežádoucí plyny," říká Martin Chum a demonstruje, jak pec funguje.
Areál zarostl trávou a křovím, které se stalo útočištěm pro divokou zvěř. Lovečtí psi jsou tu jako v sedmém nebi, protože v okolí krematoria je spousta stop a pachů. "Je tady velmi živo. V okolí běhají zajíci i vysoká. Z kamer víme, že u nás byl několikrát i jelen. Na záznamu jsme ho viděli, jak se na sebe dívá v zrcadlové stěně," směje se Michal Šeba a dodává: "Říkali jsme si, že je to pěkný narcis."
Foto: Tomáš Vocelka
V bývalém vojenském areálu Drnov se od odchodu armády dlouho nic nedělo. Za 17 let na něm vyrostly stromy a betonové objekty se staly útočištěm pro divokou zvěř. Jeden z nich však nedávno zabydleli dva přátelé, kteří snili o tom, že u Prahy vybudují místo posledního rozloučení s čtyřnohými přáteli. Takzvaná Věčná loviště mají smuteční síň, krematorium a okolo 40 hektarů volné přírody.

Věčná loviště se nachází v bývalém areálu protiletecké obrany kousek od obce Žižice na Kladensku. Za pomoci architekta Petra Hájka ho v jednom z opuštěných objektů vybudovali dva přátelé Martin Chum a Michal Šeba, kterým u Prahy dlouhodobě chybělo místo pro důstojné rozloučení s domácími mazlíčky. "Když mi zemřel pes, zjistil jsem, že není moc míst, kam bych ho mohl zavézt na kremaci nebo sám pohřbít," říká jeden z majitelů Věčných lovišť.

Podívejte se, jak vypadá stavba pro poslední sbohem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy