Krematorium pro zvířata, lávka i hrad Helfštýn. Tak vypadají nejhezčí stavby Česka

Krematorium pro zvířata, lávka i hrad Helfštýn. Tak vypadají nejhezčí stavby Česka
"Byla to stavba ohlodaná až na kost,” říkají Jan a Barbora Horovi ze studia ORA, kteří společně s Janem Veisserem pracovali na přestavbě bývalé usedlosti v Pardubickém kraji. Statek, který někdejší zemědělské družstvo přestavělo v 70. letech na sýpku, měl podle architektů "vyrabované vnitřnosti" i jiné měřítko. Z původní stavby tak zbyla jen cihelná obálka, do které studio ORA vložilo nový dům.
Rozhledna Špička u Tanvaldu je společně s vyhlídkami v Rokytnici nad Jizerou součástí cyklu pěti rozhleden, které realizovalo studio Mjölk. Architekti, kteří tvoří hlavně v okolí Liberce a Lužických hor, se zaměřili na zkoumání, potažmo znovuvzkříšení menších staveb v krajině.
Novostavby v Rožnově pod Radhoštěm vypadají z dálky jako domky z papíru. Stojí v lokalitě Písečná a volně přecházejí z panelového sídliště z minulého století. Oproti němu se ale svým typem zástavby navrací zpátky do minulosti a navazují na tradiční domy s výhledy do krajiny. Autorem novostaveb je Studio Acht.
Krematorium pro domácí mazlíčky Věčná loviště se nachází v bývalém areálu protiletecké obrany kousek od obce Žižice na Kladensku. Dva přátelé Martin Chum a Michal Šeba ho vybudovali v bývalých vojenských garážích za pomoci renomovaného architekta Petra Hájka. Za reportážní sérii z místa pro důstojné rozloučení s čtyřnohými přáteli získal fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka prestižní mezinárodní cenu Sony World Photography Awards.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 6. 2021 20:40
Česká cena za architekturu zná své nominované. Do užšího kola prestižní soutěže porota vybrala celkem 30 staveb, jsou mezi nimi rodinné domy, rekonstrukce náměstí, sociální byty, veřejné stavby, ale i netradiční soukromé projekty jako krematorium pro domácí mazlíčky Věčná loviště nebo plovoucí dům Prvok, první tištěná stavba na 3D tiskárně, která kotví u pražského břehu.

Nejkvalitnější architektura se podle výběru mezinárodní poroty nachází přímo v hlavním městě. Do soutěže se probojovalo celkem osm pražských staveb. Sedm nominací má Jihomoravský kraj, z toho tři Brno. Ve dvou největších městech a přilehlém okolí člověk najde celkem polovinu z 30 nominovaných autorských děl, zbytek je rozesetý po celé republice. 

Jméno vítěze vyhlásí porota 11. listopadu ve Foru Karlín v Praze. Podívejte se, jak vypadají nejhezčí stavby Česka. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy