K hospodě v Modřicích přistavěli betonovou kostku. Vyhráli s ní architektonickou cenu

K hospodě v Modřicích přistavěli betonovou kostku. Vyhráli s ní architektonickou cenu
Před padesáti lety byla obec Modřice čistě zemědělskou oblastí, pěstovala se v ní cibule a zelí. V posledních letech ale město u Brna zažívá rozkvět, má vlastní průmyslovou zónu, kvalitní infrastrukturu a obchodní centrum Olympia.
Je tu obří tělocvična s tribunou a světlíkem, jímž dovnitř proniká přirozené denní světlo.
Budova stojí na svažitém pozemku, a tak do suterénu, kde je kromě šaten i plavecký bazén, proniká denní světlo.
Bílou, betonovou kostku se sedlovou střechou a sportovišti navrhlo studio bod architekti, které je autorem třeba nové radnice pro Prahu 7 nebo rekonstrukce hospody v Máslovicích.
Foto: Tomáš Slavík
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 9. 10. 2020 13:23
Národní cenu za architekturu 2020 vyhrála Městská hala v Modřicích u Brna. Bílá kostka se sedlovou střechou a sportovišti opisuje půdorys původní historické budovy, je elegantní a zve lidi dovnitř, uvedla porota Obce architektů. Autory návrhu jsou Vojtěch Sosna, Jakub Straka a Jáchym Svoboda ze studia bod architekti. Speciální cenu za celoživotní dílo získal architekt Jiří Lasovský.

Obec Modřice u Brna má asi pět tisíc obyvatel a historii spojenou s cibulí a zelím. Dříve zemědělská usedlost se v posledních letech proměnila v důstojné městečko s průmyslovou zónou a kvalitní infrastrukturou. 

Městskou halu navrhlo studio bod architekti, které je autorem třeba nové radnice pro Prahu 7 nebo rekonstrukce hospody v Máslovicích. Několik budov vzniklo vedle původního historického domu, někdejší hospody U Brázdilů, která zachovává původního ducha místa a zároveň se v kontrastu s moderní architekturou dostává do zcela nového kontextu. Podívejte se.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy