K hospodě v Modřicích přistavěli betonovou kostku. Vyhráli s ní architektonickou cenu

K hospodě v Modřicích přistavěli betonovou kostku. Vyhráli s ní architektonickou cenu
Před padesáti lety byla obec Modřice čistě zemědělskou oblastí, pěstovala se v ní cibule a zelí. V posledních letech ale město u Brna zažívá rozkvět, má vlastní průmyslovou zónu, kvalitní infrastrukturu a obchodní centrum Olympia.
Je tu obří tělocvična s tribunou a světlíkem, jímž dovnitř proniká přirozené denní světlo.
Budova stojí na svažitém pozemku, a tak do suterénu, kde je kromě šaten i plavecký bazén, proniká denní světlo.
Bílou, betonovou kostku se sedlovou střechou a sportovišti navrhlo studio bod architekti, které je autorem třeba nové radnice pro Prahu 7 nebo rekonstrukce hospody v Máslovicích.
Foto: Tomáš Slavík
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 9. 10. 2020 13:23
Národní cenu za architekturu 2020 vyhrála Městská hala v Modřicích u Brna. Bílá kostka se sedlovou střechou a sportovišti opisuje půdorys původní historické budovy, je elegantní a zve lidi dovnitř, uvedla porota Obce architektů. Autory návrhu jsou Vojtěch Sosna, Jakub Straka a Jáchym Svoboda ze studia bod architekti. Speciální cenu za celoživotní dílo získal architekt Jiří Lasovský.

Obec Modřice u Brna má asi pět tisíc obyvatel a historii spojenou s cibulí a zelím. Dříve zemědělská usedlost se v posledních letech proměnila v důstojné městečko s průmyslovou zónou a kvalitní infrastrukturou. 

Městskou halu navrhlo studio bod architekti, které je autorem třeba nové radnice pro Prahu 7 nebo rekonstrukce hospody v Máslovicích. Několik budov vzniklo vedle původního historického domu, někdejší hospody U Brázdilů, která zachovává původního ducha místa a zároveň se v kontrastu s moderní architekturou dostává do zcela nového kontextu. Podívejte se.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy