K hospodě v Modřicích přistavěli betonovou kostku. Vyhráli s ní architektonickou cenu

K hospodě v Modřicích přistavěli betonovou kostku. Vyhráli s ní architektonickou cenu
Před padesáti lety byla obec Modřice čistě zemědělskou oblastí, pěstovala se v ní cibule a zelí. V posledních letech ale město u Brna zažívá rozkvět, má vlastní průmyslovou zónu, kvalitní infrastrukturu a obchodní centrum Olympia.
Je tu obří tělocvična s tribunou a světlíkem, jímž dovnitř proniká přirozené denní světlo.
Budova stojí na svažitém pozemku, a tak do suterénu, kde je kromě šaten i plavecký bazén, proniká denní světlo.
Bílou, betonovou kostku se sedlovou střechou a sportovišti navrhlo studio bod architekti, které je autorem třeba nové radnice pro Prahu 7 nebo rekonstrukce hospody v Máslovicích.
Foto: Tomáš Slavík
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 9. 10. 2020 13:23
Národní cenu za architekturu 2020 vyhrála Městská hala v Modřicích u Brna. Bílá kostka se sedlovou střechou a sportovišti opisuje půdorys původní historické budovy, je elegantní a zve lidi dovnitř, uvedla porota Obce architektů. Autory návrhu jsou Vojtěch Sosna, Jakub Straka a Jáchym Svoboda ze studia bod architekti. Speciální cenu za celoživotní dílo získal architekt Jiří Lasovský.

Obec Modřice u Brna má asi pět tisíc obyvatel a historii spojenou s cibulí a zelím. Dříve zemědělská usedlost se v posledních letech proměnila v důstojné městečko s průmyslovou zónou a kvalitní infrastrukturou. 

Městskou halu navrhlo studio bod architekti, které je autorem třeba nové radnice pro Prahu 7 nebo rekonstrukce hospody v Máslovicích. Několik budov vzniklo vedle původního historického domu, někdejší hospody U Brázdilů, která zachovává původního ducha místa a zároveň se v kontrastu s moderní architekturou dostává do zcela nového kontextu. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy