K hospodě v Modřicích přistavěli betonovou kostku. Vyhráli s ní architektonickou cenu

K hospodě v Modřicích přistavěli betonovou kostku. Vyhráli s ní architektonickou cenu
Před padesáti lety byla obec Modřice čistě zemědělskou oblastí, pěstovala se v ní cibule a zelí. V posledních letech ale město u Brna zažívá rozkvět, má vlastní průmyslovou zónu, kvalitní infrastrukturu a obchodní centrum Olympia.
Je tu obří tělocvična s tribunou a světlíkem, jímž dovnitř proniká přirozené denní světlo.
Budova stojí na svažitém pozemku, a tak do suterénu, kde je kromě šaten i plavecký bazén, proniká denní světlo.
Bílou, betonovou kostku se sedlovou střechou a sportovišti navrhlo studio bod architekti, které je autorem třeba nové radnice pro Prahu 7 nebo rekonstrukce hospody v Máslovicích.
Foto: Tomáš Slavík
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 9. 10. 2020 13:23
Národní cenu za architekturu 2020 vyhrála Městská hala v Modřicích u Brna. Bílá kostka se sedlovou střechou a sportovišti opisuje půdorys původní historické budovy, je elegantní a zve lidi dovnitř, uvedla porota Obce architektů. Autory návrhu jsou Vojtěch Sosna, Jakub Straka a Jáchym Svoboda ze studia bod architekti. Speciální cenu za celoživotní dílo získal architekt Jiří Lasovský.

Obec Modřice u Brna má asi pět tisíc obyvatel a historii spojenou s cibulí a zelím. Dříve zemědělská usedlost se v posledních letech proměnila v důstojné městečko s průmyslovou zónou a kvalitní infrastrukturou. 

Městskou halu navrhlo studio bod architekti, které je autorem třeba nové radnice pro Prahu 7 nebo rekonstrukce hospody v Máslovicích. Několik budov vzniklo vedle původního historického domu, někdejší hospody U Brázdilů, která zachovává původního ducha místa a zároveň se v kontrastu s moderní architekturou dostává do zcela nového kontextu. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy