Kostel na sídlišti v Brně vznikal 30 let. Jeho věž tu v noci svítí jako Sauronovo oko

Kostel na sídlišti v Brně vznikal 30 let. Jeho věž tu v noci svítí jako Sauronovo oko
Otevřený prostor s hlavním oltářem a kněžištěm na člověka působí jako vnitřní duchovní vesmír, který odráží venkovní svět.
Kněžiště je jako jeden velký otevřený prostor. Betonovou konstrukci oživuje dřevěná podlaha a zmíněná římsa.
Přímé světlo z oken kryjí římsy, které zároveň poslouží jako balkony při pravidelných bohoslužbách.
Římskokatolický kostel je zasvěcený blahoslavené Marii Restitutě Kafkové, moravské rodačce a rakouské řeholnici, kterou umučili nacisté. Stojí na jednom z nejpovedenějších sídlišť v Česku, které v 60. letech minulého století navrhli architekti František Zounek a Viktor Rudiš. "Oproti normalizačním sídlištím vede okolo Lesné dopravní okruh a místo parkovišť jsou tu obrovské zelené plochy. Architekti se při výstavbě inspirovali finskými sídlišti a tehdejšími bytovými domy," vysvětluje autor kostela Marek Jan Štěpán.
Foto: Radek Úlehla/coatmen, zdroj: Českomoravský beton
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 9. 2020 17:54
Chtěl jsem, aby se uvnitř každý cítil bezpečně jako v mateřském lůně či náruči Boží, říká Marek Štěpán, autor nového kostela na brněnském sídlišti Lesná. Sakrální stavba, kterou architekt poprvé navrhl už v 90. letech, respektuje okolní panelové domy a otevírá dveře do jiného světa. Jakmile jimi člověk projde, ocitne se v prostoru, kde nositelem myšlenek není člověk, ale světlo. Podívejte se.

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s Českomoravským betonem a on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraničí. Více o kostele blahoslavené Marie Restituty a jeho autorovi Marku Štěpánovi se můžete dozvědět zde. Kostel se lidem slavnostně otevře 12. září.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy