Kostel na sídlišti v Brně vznikal 30 let. Jeho věž tu v noci svítí jako Sauronovo oko

Kostel na sídlišti v Brně vznikal 30 let. Jeho věž tu v noci svítí jako Sauronovo oko
Otevřený prostor s hlavním oltářem a kněžištěm na člověka působí jako vnitřní duchovní vesmír, který odráží venkovní svět.
Kněžiště je jako jeden velký otevřený prostor. Betonovou konstrukci oživuje dřevěná podlaha a zmíněná římsa.
Přímé světlo z oken kryjí římsy, které zároveň poslouží jako balkony při pravidelných bohoslužbách.
Římskokatolický kostel je zasvěcený blahoslavené Marii Restitutě Kafkové, moravské rodačce a rakouské řeholnici, kterou umučili nacisté. Stojí na jednom z nejpovedenějších sídlišť v Česku, které v 60. letech minulého století navrhli architekti František Zounek a Viktor Rudiš. "Oproti normalizačním sídlištím vede okolo Lesné dopravní okruh a místo parkovišť jsou tu obrovské zelené plochy. Architekti se při výstavbě inspirovali finskými sídlišti a tehdejšími bytovými domy," vysvětluje autor kostela Marek Jan Štěpán.
Foto: Radek Úlehla/coatmen, zdroj: Českomoravský beton
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 9. 2020 17:54
Chtěl jsem, aby se uvnitř každý cítil bezpečně jako v mateřském lůně či náruči Boží, říká Marek Štěpán, autor nového kostela na brněnském sídlišti Lesná. Sakrální stavba, kterou architekt poprvé navrhl už v 90. letech, respektuje okolní panelové domy a otevírá dveře do jiného světa. Jakmile jimi člověk projde, ocitne se v prostoru, kde nositelem myšlenek není člověk, ale světlo. Podívejte se.

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s Českomoravským betonem a on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraničí. Více o kostele blahoslavené Marie Restituty a jeho autorovi Marku Štěpánovi se můžete dozvědět zde. Kostel se lidem slavnostně otevře 12. září.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Ministr zemědělství Toman slibuje pomoc rybářům v okolí Bečvy

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod.

"Řeky a potoky jsou pro naši krajinu důležité. Život v nich je klíčový. Jsem proto připraven Českému rybářskému svazu - Územnímu svazu pro severní Moravu a Slezsko pomoci při opětovném zarybnění postižených revírů. Za současné situace vítáme každou ruku, která přispěje k řešení situace," řekl Toman.

Zdroj: ČTK
Další zprávy