Kostel na sídlišti v Brně vznikal 30 let. Jeho věž tu v noci svítí jako Sauronovo oko

Kostel na sídlišti v Brně vznikal 30 let. Jeho věž tu v noci svítí jako Sauronovo oko
Otevřený prostor s hlavním oltářem a kněžištěm na člověka působí jako vnitřní duchovní vesmír, který odráží venkovní svět.
Kněžiště je jako jeden velký otevřený prostor. Betonovou konstrukci oživuje dřevěná podlaha a zmíněná římsa.
Přímé světlo z oken kryjí římsy, které zároveň poslouží jako balkony při pravidelných bohoslužbách.
Římskokatolický kostel je zasvěcený blahoslavené Marii Restitutě Kafkové, moravské rodačce a rakouské řeholnici, kterou umučili nacisté. Stojí na jednom z nejpovedenějších sídlišť v Česku, které v 60. letech minulého století navrhli architekti František Zounek a Viktor Rudiš. "Oproti normalizačním sídlištím vede okolo Lesné dopravní okruh a místo parkovišť jsou tu obrovské zelené plochy. Architekti se při výstavbě inspirovali finskými sídlišti a tehdejšími bytovými domy," vysvětluje autor kostela Marek Jan Štěpán.
Foto: Radek Úlehla/coatmen, zdroj: Českomoravský beton
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 9. 2020 17:54
Chtěl jsem, aby se uvnitř každý cítil bezpečně jako v mateřském lůně či náruči Boží, říká Marek Štěpán, autor nového kostela na brněnském sídlišti Lesná. Sakrální stavba, kterou architekt poprvé navrhl už v 90. letech, respektuje okolní panelové domy a otevírá dveře do jiného světa. Jakmile jimi člověk projde, ocitne se v prostoru, kde nositelem myšlenek není člověk, ale světlo. Podívejte se.

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s Českomoravským betonem a on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraničí. Více o kostele blahoslavené Marie Restituty a jeho autorovi Marku Štěpánovi se můžete dozvědět zde. Kostel se lidem slavnostně otevře 12. září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy