Hrad Helfštýn získal Českou cenu za architekturu. Zřícenina neměla 200 let střechu

Hrad Helfštýn získal Českou cenu za architekturu. Zřícenina neměla 200 let střechu
Konstrukce schodišť a lávek je z cortenu, tedy korozi odolné oceli. Estetikou odkazuje na každoroční setkání uměleckých kovářů Hefaiston, kteří se sem sjíždějí z celého světa.
Kromě zpevnění zdí a restaurování chtěli projektanti vložit do torza hradu odkaz na 21. století a moderní estetiku.
Olomoucký kraj před třemi lety oslovil architekty z atelier-r s tím, aby pod dohledem památkářů palác citlivě opravili, zpevnili a zastřešili. Podmínkou bylo, že krytina nesmí narušit historický ráz a obvod zdí, které vytváří panorama několik staletí staré zříceniny.
Zřícenina hradu Helfštýn stojí poblíž Týna nad Bečvou v okrese Přerov, na kopci, který vyhlíží do údolí Moravské brány. Během pandemie se její palác proměnil v nečekaně krásné místo, které v sobě nese historické hodnoty i otisk moderní doby v podobě skla a oceli. Autoři návrhu Miroslav Pospíšil a Martin Karlík ze studia Atelier-r si za rekonstrukci odnesli v pondělí večer Českou cenu za architekturu.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 11. 2021 21:40
Oprava renesančního paláce hradu Helfštýn získala v pondělí 8. listopadu Českou cenu za architekturu. Středověká zřícenina nad údolím Moravské brány na Olomoucku se během pandemie proměnila díky architektům Miroslavu Pospíšilovi a Martinu Karlíkovi v nečekaně krásné místo, které v sobě nese historické hodnoty i otisk moderní doby v podobě skla a oceli.

Rekonstrukce hradu od studia Ateliér-r loni zaujala i zahraniční média a odborníky, a tak nepřekvapivě získala i Českou cenu za architekturu, jejíž výsledky v pondělí večer odtajnila porota v pražském Foru Karlín.

"Kromě formální a technické kvality se vynikající architektonické práce vyznačují tím, že jsou schopny žít v historii, vytvářet nové příběhy ve vztahu ke společnosti a místům, jinými slovy, že jsou vitální," vysvětlila porota. Hrad Helfštýn se přitom podle ní po rekonstrukci stal "prostorem k prozkoumávání a objevování, a to prostřednictvím nejednoduchých (a částečně labyrintových a nečekaných) sledů místností, průchodů, vyhlídek, otevřených oken a teras, z nichž lze krajinu a okolí pozorovat a vnímat".

Historie zříceniny hradu Helfštýn sahá až do 14. století a po Pražském hradu je druhou největší středověkou stavbou v Česku. Renesanční palác, který je dominantou památky, byl však kvůli odpadajícímu zdivu několik let uzavřený. Kraj ho otevřel až loni, kdy se mu ve spolupráci s architekty z atelieru-r podařilo vdechnout nový život.

Palác je důkazem toho, že středověká památka může jít ruku v ruce s moderní architekturou. Atelier-r zachoval historické hodnoty hradu a vložil do něj konstrukce z korozi odolné oceli, skleněnou střechu a osvětlení, které v paláci vytváří jedinečnou atmosféru. K vytvoření prvotního 3D modelu jim pomohly snímky z dronu, které ukázaly stav památky z ptačí perspektivy. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy