Pomáhá lidem v nouzi, vybral už dva miliony. Vše dělá ve volném čase a bez odměny

Barbora Pěničková
21. 10. 2020 17:01
Cestovatel, florbalista a manažer Peter Chalupianský pomáhá mimo jiné lidem s handicapem. Založil neziskovou organizaci Klub srdcařů a prostřednictvím neziskových projektů shání peníze například na různé zdravotní pomůcky. Nadace Karla Janečka jej za to jmenovala Laskavcem - člověkem, který nezištně koná dobré skutky.
Peter Chalupianský | Video: Nadace Karla Janečka

Při příležitosti vánočního florbalového turnaje uspořádal Peter Chalupianský před šesti lety svou první dobročinnou sbírku pro sportovní kolegy na vozíčku. Od té doby pomáhá pravidelně - původně lidem s handicapem ve spolupráci s Kontem Bariéry. V poslední době však prostřednictvím nadačního fondu Klub srdcařů s přáteli podporuje také matky samoživitelky, které se kvůli závažnému onemocnění dostaly do těžké finanční situace. 

Peníze mladík získává různými způsoby. "Největší část financí se povedlo získat díky knížce Odposlechnuto v Praze, která má mezi čtenáři velký úspěch," pochvaluje si Peter Chalupianský. Dalším významným zdrojem jsou však především cestovatelské pohlednice ze všech koutů světa či benefiční cestovatelské přednášky, kterých rodák z Brandýsa nad Labem uspořádal už přibližně sto padesát napříč Českou republikou.

Petr Chalupianský
Petr Chalupianský | Foto: Nadace Karla Janečka

První charitativní pohlednice vznikly během studentského pobytu v Jižní Koreji, kde Chalupianský strávil semestr. "Profesor nás učil, že máme překonávat hranice, které si sami stavíme nebo které nám stavějí druzí. A mě napadlo spojit studium s dobročinností. Založil jsem projekt "Kde je Peťa?", jehož prostřednictvím si lidé mohli zakoupit ručně psaný pohled. Peníze šly na dobrou věc a každý dárce ode mě získal pohlednici s poděkováním a vzkazem z Koreje," vzpomíná.

Tímto způsobem odeslal během čtyř měsíců celkem 646 pohlednic v hodnotě téměř 200 tisíc korun. "Své cestě jsem tak dal krásný přesah." Nyní tuto možnost díky spolku Klub srdcařů nabízí každému, kdo chce spojit své cestování s dobrým skutkem. A je jedno, zda člověk jede "jen" na Hlubokou, stráví tři dny v Berlíně či se vydá na Bali.

Projekt je nad očekávání úspěšný, což mladý cestovatel a filantrop připisuje z velké části nostalgii. "Když objevím novou pohlednici ve schránce, mám vždy velkou radost. Dárce, který si pohled koupí, nejenže udělá dobrý skutek, ale po čase ho potěší krásný dárek," pokračuje Peter Chalupianský s tím, že už dvakrát se do projektu zapojily i nevidomé děti z letního tábora, kterým se povedlo vybrat přes dvacet tisíc korun. 

Během let se částka, kterou neziskové aktivity Petera Chalupianského přispěly na pomoc znevýhodněným a lidem v nouzi, vyšplhala až ke dvěma milionům korun. "Jsme parta přátel, která se rozhodla pomáhat potřebným. Ve volném čase a bez nároku na honorář. Neprofilujeme se úzce na jednu skupinu handicapovaných, ale chceme pomáhat všem potřebným bez rozdílu," vysvětluje s tím, že se vždy snaží o maximální transparentnost a jednotlivé podpořené osoby s kolegy vybírají na doporučení lékařů či sociálních pracovníků. Ve většině případů navíc obdarovanému neposkytují finanční dar, ale přímo hradí náklady na kompenzační pomůcku. "Chceme tím našim dárcům garantovat, že jejich peníze jsou využity za účelem sbírky."

Na jaře roku 2021 Klub srdcařů plánuje vydat druhý díl knihy Odposlechnuto v Praze, která zachycuje vtipnou stránku běžného života, připravené jsou i další projekty. "Věříme zároveň, že příští rok bude příznivější situace pro cestování a projekt Srdcaři na cestách se opět rozjede na plné obrátky," dodává Peter Chalupianský, jenž za svou iniciativu získal titul Laskavec.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Klaebo a Sundlingová ovládli sprint na MS, Češi skončili ve čtvrtfinále

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo jako první muž v historii obhájil titul mistra světa ve sprintu. Mezi ženami poprvé zvítězila Švédka Jonna Sundlingová.

Čeští reprezentanti Tereza Beranová, Ondřej Černý, Michal Novák a Luděk Šeller vypadli ve dvanáctistupňovém teplu v německém Oberstdorfu shodně ve čtvrtfinále.

Šestadvacetiletá Sundlingová ukončila na trati dlouhé 1200 metrů klasicky kralování Maiken Caspersen Fallaové. Norská šampionka z minulých dvou šampionátů tentokrát dojela druhá, bronz získala Slovinka Anamarija Lampičová.

Muži jeli 1500 metrů a Klaebo vyhrál všechno - suverénně kvalifikaci, čtvrtfinále i finále, které se proměnilo v triumf Norů. Stříbro bral Erik Valnes a bronz Haavard Solaas Taugböl. Rus Alexander Bolšunov skončil čtvrtý.

Novák, jenž byl v této sezoně Světového poháru dvakrát ve sprintu devátý, najížděl ve čtvrtfinále do cílové rovinky z šestého místa v kontaktu se soupeři, ale ve finiši na postup nedosáhl a byl pátý. Na stejné pozici skončil ve své rozjížďce Šeller, ale daleko za místy v semifinále. Novák v konečném pořadí obsadil 23. místo, Šeller byl o příčku horší.

Nadějně jel jednadvacetiletý Černý. Před druhým stoupáním dokonce vedl, ale zezadu se před něj tlačil v úzkém místě De Fabiani. Ital při manévru spadl a srazil na kolena i českého běžce. Černý tak dojel pátý a celkově byl jednadvacátý. "Výsledek beru a jsem s výkonem moc spokojený," řekl v tiskové zprávě.

Ve čtvrtfinále s Beranovou se nezvykle komplikoval start a povedl se až na třetí pokus. Češka jela na chvostu a díky pádu Finky Mantintalové z čela rozjížďky i chybě Rusky Sorinové skončila čtvrtá, celkově pak dvacátá.

"Do čtvrtfinále jsem šla s taktikou, že se v posledním sjezdu za někým vyvezu a budu silná ve finiši. Jenže trať hodně povolila, a i když jsem měla svoje nejlepší lyže, tak mi na těch podmínkách nejely a z kopce jsem nestíhala. Nebyla to vina servisu, který odvedl výbornou práci, ale samotných lyží. Rychlejší bohužel nemám," uvedla Beranová.

Už v kvalifikaci skončila trochu nečekaně Kateřina Janatová a také Petra Hynčicová, Petra Nováková a Jan Pechoušek.

Nejlepším českým výsledkem ve sprintu na MS je pátá příčka Martina Koukala z Val di Fiemme 2003. Aleš Razým skončil v Liberci 2009 o příčku horší.

Sundlingová odjela finále stylem start - cíl. Zkušená Fallaová si pro pátou medaili ze sprintu na MS v řadě a zároveň první stříbro dojela s odstupem 2,32 vteřiny.

Lídr Světového poháru Bolšunov se snažil finále rozjet ve vysokém tempu, ale Norové se ho udrželi a rozhodli ve stoupání před finišem. V cílové rovince pak nedal favorizovaný čtyřiadvacetiletý Klaebo krajanům šanci.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy