Za komunistů se nechal tajně vysvětit, teď vrací život do vysídlené osady v pohraničí

Barbora Pěničková
21. 11. 2020 16:21
Katolický kněz Josef Suchár se před více než třiceti lety rozhodl změnit atmosféru v pohraniční obci Neratov. Život poutního místa zde obnovuje ve spolupráci s lidmi s handicapem. Nadace Karla Janečka jej za to jmenovala Laskavcem - člověkem, který nezištně koná dobré skutky.
Katolický kněz Josef Suchár | Video: Nadace Karla Janečka

Vyučil se jako elektromontér a v brněnských strojírnách Zetor strávil deset let. Ještě před revolucí působil v Kovopodniku města Brna. Smysl života však Josef Suchár našel jinde než mezi stroji - stal se farářem v malé obci Neratov v Orlických horách, kam jako malý kluk jezdíval na tábor.

Po pádu komunistického režimu se rozhodl do vykořeněné oblasti, kde po odsunu sudetských Němců zbyla jen hrstka původních obyvatel, vrátit život poutnímu místu. Do revitalizace zapojuje také lidi s handicapem, pěstounské rodiny a spoustu dobrovolníků.

"Vyrůstal jsem v katolické rodině, v církvi jsem tak od narození," říká Josef Suchár, který se před revolucí nechal tajně vysvětit, aby mohl v rámci církve pracovat na činnostech, které byly tehdy komunisty zakázány a pronásledovány. "Po nabytí svobody přestal být důvod se skrývat."

Vybudovat něco dnešního

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, ve kterém od té doby působí, byl v době jeho příchodu ruinou bez střechy, uvnitř které rostly stromy. S pomocí skupiny lidí, kteří v sobě našli sílu a také trochu bláznivého odhodlání, se Josefu Suchárovi podařilo kostel vyklidit. "Nechtěli jsme mu vracet původní barokní podobu. Chtěli jsme na odkazu předků postavit něco, co je dnešní." Kostel má proto nyní moderní prvky a především prosklenou střechu, díky které se proslavil napříč Českem a mnoho lidí jej označuje za zázrak.

"Do Neratova přijíždí stále více lidí - jak poutníků hledajících duchovní naplnění, tak turistů, kteří hledají totéž, ale jinak. Posláním poutního místa je postarat se o ně, jak to nejlépe jde," pokračuje Josef Suchár a dodává, že zvlášť o víkendech je to "pěkný hukot". 

Kromě přílivu návštěvníků však bylo jeho cílem také nabídnout zde místo k životu lidem, kteří ho mají určitým způsobem polámaný. "Hned na začátku jsme se rozhodli, že projekt obnovy plného života poutního místa chceme tvořit právě s lidmi s handicapem. Ne ve smyslu budovat zde zařízení pro ně, ale spolu s nimi budovat a provozovat vše, co poutníci či návštěvníci potřebují, aby zde našli paprsek pokoje pro svůj život a s ním i odjížděli domů. Nikdo není zbytečný."

Josef Suchár
Josef Suchár | Foto: ČTK

Lidé s mentálním či fyzickým postižením tu tak mají možnost tvořit v chráněných dílnách i podílet se na chodu kostela a obce.

Papíry jsou peklo

Jak katolický kněz říká, nejdůležitější v životě je pro něj dělat věci, které plní sny. A jinak to ani neumí. "Největší překážkou při revitalizaci Neratova pro mě byly papíry. Na to já nemám. Tak si představuji peklo - místo, kde musím vypisovat dotazníky, psát výkazy, tvořit směrnice a standardy," říká s nadsázkou s tím, že nejtěžší je každodenní boj se sebou samým. "Jsem služebníkem milujícího a laskavého Boha Hospodina, stvořitele a dárce všeho. Mám lidem pomoci Boha nalézt v jejich životě. Měl bych být aspoň trošku laskavý jako on."

Nápadů, co dalšího by se v Neratově dalo podniknout a jaké projekty realizovat, prý Josefu Suchárovi v hlavě "straší" ještě spousta. Za iniciativu, kterou během svého působení v Orlických horách podniká, nyní získal titul Laskavec.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy