Depresivní vizi Disneylandu Banksy daruje uprchlíkům. V džungli u Calais nahradí stany

jaz
30. 9. 2015 9:30
Streetartový umělec Banksy přesouvá kontroverzní výstavu Dismaland z anglického přístavního městečka do uprchlického tábora v Calais, kde jeho umělecká instalace poslouží k vybudování přístřešků. Uprchlickou krizi si vybral Banksy jako jedno z témat pro svou výstavu, kterou navštívilo přes 150 tisíc návštěvníků.
Foto: dismaland.co.uk

Calais Banksy otevřel svou netradiční výstavu Dismaland (volně přeloženo jako bezútěšná země) koncem srpna v prostorách nevyužívaného veřejného bazénu. Depresivní zábavní park na první pohled kriticky narážel na americkou obdobu rodinného Disneylandu

Banksy teď výstavu zavírá a v nejbližší době ji hodlá věnovat uprchlickému táboru ve francouzském Calais.

"Již brzy…Dismaland Calais. Veškeré instalace budou odeslány do džungle uprchlického tábora poblíž Calais k vybudování přístřešků. Vstupenky nebudou k dispozici online," napsal Banksy na oficiálních stránkách výstavy a přiložil fotku tábora s jeho vlastní verzí disneyovského hradu pro princezny.

Instalace pod širým nebem v přímořském anglickém městečku Weston-super-Mare uvítala během pěti týdnů na 150 tisíc návštěvníků, což jen dokazuje popularitu streetartového umělce, který zatím neodtajnil svou totožnost. Známé je jen to, že vyrůstal v 90. letech v Bristolu, a jak sám uvedl, rád navštěvoval veřejný bazén, ve kterém právě uskutečnil svou výstavu.

Dnes patří k nejvýznamnějším současným umělcům a jeho díla se prodávají za statisíce dolarů. Cenné instalace z Dismalandu, po kterých by toužil nejeden sběratel umění, teď poputují do uprchlického tábora. Osud běženců ze Středního východu je právě jedním z témat Banksyho výstavy, v rámci které představili svá díla i Damien Hirst nebo Jenny Holzerová.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 21 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy