reklama
 
 

Depresivní vizi Disneylandu Banksy daruje uprchlíkům. V džungli u Calais nahradí stany

30. 9. 2015 9:30
Streetartový umělec Banksy přesouvá kontroverzní výstavu Dismaland z anglického přístavního městečka do uprchlického tábora v Calais, kde jeho umělecká instalace poslouží k vybudování přístřešků. Uprchlickou krizi si vybral Banksy jako jedno z témat pro svou výstavu, kterou navštívilo přes 150 tisíc návštěvníků.

Calais Banksy otevřel svou netradiční výstavu Dismaland (volně přeloženo jako bezútěšná země) koncem srpna v prostorách nevyužívaného veřejného bazénu. Depresivní zábavní park na první pohled kriticky narážel na americkou obdobu rodinného Disneylandu

Banksy teď výstavu zavírá a v nejbližší době ji hodlá věnovat uprchlickému táboru ve francouzském Calais.

"Již brzy…Dismaland Calais. Veškeré instalace budou odeslány do džungle uprchlického tábora poblíž Calais k vybudování přístřešků. Vstupenky nebudou k dispozici online," napsal Banksy na oficiálních stránkách výstavy a přiložil fotku tábora s jeho vlastní verzí disneyovského hradu pro princezny.

Instalace pod širým nebem v přímořském anglickém městečku Weston-super-Mare uvítala během pěti týdnů na 150 tisíc návštěvníků, což jen dokazuje popularitu streetartového umělce, který zatím neodtajnil svou totožnost. Známé je jen to, že vyrůstal v 90. letech v Bristolu, a jak sám uvedl, rád navštěvoval veřejný bazén, ve kterém právě uskutečnil svou výstavu.

Dnes patří k nejvýznamnějším současným umělcům a jeho díla se prodávají za statisíce dolarů. Cenné instalace z Dismalandu, po kterých by toužil nejeden sběratel umění, teď poputují do uprchlického tábora. Osud běženců ze Středního východu je právě jedním z témat Banksyho výstavy, v rámci které představili svá díla i Damien Hirst nebo Jenny Holzerová.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

autor: jaz | 30. 9. 2015 9:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama