Banán za všechny prachy. Číňan jej vydražil za miliony, před dražbou stál pár centů

ČTK Tereza Šolcová ČTK, Tereza Šolcová
před 3 hodinami
Banán připevněný lepicí páskou na bílou zeď se vydražil za více než 131 milionů korun. Nový majitel získal nejen kus ovoce, ale i roličku izolační pásky, návod, jak banán přilepit, a certifikát o pravosti díla. Závratnou částku nabídl za dílo italského umělce Maurizia Catellana zakladatel kryptoměny tron Justin Sun. Zakoupený banán prý hodlá sníst.
Snaha upozornit na absurdní částky děl v uměleckém světě může vypadat různě.
Snaha upozornit na absurdní částky děl v uměleckém světě může vypadat různě. | Foto: Profimedia.cz

Jedna ze tří verzí díla z roku 2019 s názvem Komediant si odbyla svůj aukční debut v rámci dražby současného umění v newyorské aukční síni Sotheby’s. Vyvolávací cena Komedianta činila 800 tisíc dolarů. Brzy se ale začala šplhat vysoko přes původní odhady. "Nikdy bych nepomyslel, že řeknu 'pět milionů dolarů za banán'," poznamenal udiveně licitátor Oliver Barker, když se přihazování blížilo vrcholu.

Maurizio Cattelan svým dílem volně navázal na Marcela Duchampa a jeho slavný pisoár, který svým výtvorem převrátil hodnoty uměleckého světa docela naruby. Duchamp věřil, že hodnota uměleckého díla spočívá v kontextu a ideji. Nikoliv pak v technické dokonalosti nebo kráse. Oba umělci využili předměty běžné denní potřeby, aby jednoduše upozornili na absurditu světového trhu s uměním. Obyčejné objekty totiž v lidech snáz vyvolávají otázky o hodnotě a významu takových děl.

Duchampův slavný pisoár z roku 1917, vystavený pod názvem Fontána.
Duchampův slavný pisoár z roku 1917, vystavený pod názvem Fontána. | Foto: Alfred Stieglitz, Wikimedia Commons

Konkrétní banán, který Sun na bílém podkladu vydražil, stál přitom před aukcí pouhých 35 centů. Čínský podnikatel nakonec za banán zaplatí i s poplatky 6,2 milionu dolarů, v přepočtu asi 131 milionů korun. Za ně získá nejen kus ovoce a roličku izolační pásky, ale především certifikát pravosti a návod k instalaci díla. Včetně toho, jak ovoce vyměňovat.

Zakoupený banán prý nový majitel hodlá sníst. Výtvor, který dražitel označil za "virální senzaci", měl svoji premiéru na prodejní výstavě soudobého umění Art Basel v Miami na Floridě v roce 2019. Už tehdy světová média zaujala cenovka 120 tisíc dolarů.

Autor slavného banánu Maurizio Cattelan.
Autor slavného banánu Maurizio Cattelan. | Foto: Profimedia.cz

Banán snědli, záchod ukradli

Pozornost médií upoutal i následný incident, kdy jiný umělec, David Datuna, banán odrhl od zdi, oloupal a snědl. Své umělecké představení nazval Hladový umělec. Loni v květnu si dílo stejným způsobem v jihokorejské metropoli Soulu vychutnal místní student umění. Kromě nejdražšího banánu na světě proslavila Cattelana také záchodová mísa z osmnáctikarátového zlata. Dílo nazvané Amerika však někdo v září 2019 z Blenheimského paláce v Anglii ukradl.

 

Právě se děje

Další zprávy