Tropický ráj sice Evropa nemá, nicméně Baleárské ostrovy na západě Středozemního moře se mu se svými třemi sty slunečnými dny v roce blíží. Každá část souostroví přitom nabízí něco trochu odlišného, ale ať už si vyberete mezi historicky bohatou Mallorcou nebo diskotékami proslulou Ibizou, bílé písečné pláže a průzračné moře vždy budou společným jmenovatelem. Cenová a dopravní dostupnost pak španělskému autonomnímu společenství přidává další body do pomyslného žebříčku adeptů na letní dovolenou.
Největší ostrov Mallorcu ročně navštíví kolem 12 milionů turistů, přičemž velké oblibě se těší hlavně u Němců. Ale jakkoliv vás v restauracích podávaný Wiener Schnitzel může zpočátku vyděsit, bylo by neuvážené brát manýry turistických center jako základní hodnotící měřítko.
Z celých Baleárů je Mallorca nejrozmanitější. Menší letoviska jako třeba zátoka Sa Lacobra nabízí dostatečný klid, hlavní město Palma de Mallorca zase skýtá většinu památek. Jednoznačně jim dominuje katedrála La Seu z šestnáctého století, dále jsou k vidění ještě starší arabské lázně nebo čtvrť Old City, která architektonicky lehce připomíná italskou Florencii. Za návštěvu určitě stojí i Andratx se svými starobylými kostely či Alcudia s římskými hradbami. Zapadlé malebné vesničky ve vnitrozemí jsou asi vůbec největší ozdobou ostrova.
,
O něco méně známá, zato podstatně klidnější a romantičtější je sousední Menorca. Turismu už se nemusíte vyhýbat, pláží napočítáte podstatně víc než na Mallorce a zhruba polovinu území pokrývá zeleň. Mezi oblíbené cíle patří i historické centrum hlavního města Mahón nebo prehistorické menhiry.
Věčně živá Ibiza je pak protipólem předchozího, bohatý noční život a jedny z nejlepších diskotékových klubů lákají především mladé lidi. Koná se zde řada festivalů elektronické hudby a tento žánr k Ibize patří stejně neodmyslitelně jako raggae k Jamajce. K oblibě Ibizi přispívá i bohatá vegetace, krásné scenérie skal, svažujících se přímo do moře i historická městečka. Maurské hradby hlavního města Eivissa dokonce patří na seznam Světového dědictví UNESCO.
Jakousi oázou klidu a perlou celých Baleár můžeme nazvat malou Formenteru. Ostrov nemá letiště, dosažitelný je pouze lodí ze sousední Ibizi a množství návštěvníků tak nedosahuje závratných čísel. Počet hotelů omezují vládní nařízení, pro potápění či surfování se malebné pobřeží příliš nehodí, což vše přispívá k jedinečnému statusu Formentery, jež se tak nedotčeným tropickým rájům nejvíce přibližuje.
Chcete-li prozkoumat krásy celého souostroví co nejdůkladněji, bude ideální vyrazit vlastním automobilem, případně si ho na místě půjčit. Trajekty na Beleáry vyjíždí z Barcelony, Valencie a Denie. Pokud si však vystačíte s plážovým poleháváním a jednotlivými výlety plánovanými přímo cestovkami, zájezdy pro vás začínají u částek kolem sedmi tisíc korun na osobu.