Španělsko oslňuje hlavně typickým temperamentem

Adam Pešek
26. 5. 2011 12:54
Pulzující srdce Španělska je slyšet na každém kroku, výjimkou jsou ostrovy
Španělsko
Španělsko | Foto: Isifa/Thinkstock

O španělském temperamentu a bezstarostném způsobu života už padlo tisíce slov. Když i o něm Woody Allen natočil romantickou komedii Vicky Cristina Barcelona, recenze film označovaly za vášnivý, šílený a sexy, a snímek se pro mnohé stal symbolem omamné letní nevázanosti. A právě tak může vypadat dovolená ve Španělsku. Ulice jsou věčně plné života i v noci, hospůdky a bary jsou otevřené až do pozdních hodin, ale i flamenco nebo corrida dělají Španělsko zemí se silně pulzujícím srdcem.

Nicméně ne každý míří do zahraničí za bujarými oslavami života a i takovým turistům má země především díky své dlouhé historii co nabídnout. Podobu dovolené zásadně ovlivní, zda se rozhodnete zamířit na pevninu nebo na jeden z mnoha ostrovů. Pod Španělsko spadají hned dvě souostroví Kanárských a Baleárských ostrovů, z nichž řada ostrovů je pro turisty jako stvořená, charakteristické rysy země už na nich nalézt nemusíte.

Pobřeží lemují kilometry pláží, nejoblíbenější jsou ale dvě oblasti. První je na jih od Barcelony k Valencii zvaná Costa Brava neboli Divoké pobřeží s letovisky jako Llloret de Mar, Blanes, Tossa de Mar nebo Playa de Aro. Druhou oblastí je plážemi s množstvím zátok a krásnou přírodou pověstné Baskicko. Za všechno mluví fakt, že čtvrtinu území autonomní oblasti tvoří přírodní parky.

Španělsko Toledo
Španělsko Toledo | Foto: Isifa/Thinkstock

K historicky hodnotným městům se pak řadí Cordoba se svou středověkou mešitou, Sevilla s hradbami z dob Julia Caesara nebo Granada s komplexem paláců Alhambra. Památkami hýří i hlavní město Madrid, klenotem země je však díky architektonicky originálním stavbám Antoniho Gaudího katalánská metropole Barcelona.

Sagrada Família
Sagrada Família | Foto: Reuters

Do dvou největších měst, Madridu a Barcelony, navíc létají i nízkonákladové letecké společnosti, a tak ani nejpohodlnější způsob dopravy nemusí vyjít příliš draho. Bohužel, v ostatních ohledech je Španělsko podstatně dražší, nejlevnější ubytování v metropolích začíná kolem 10 EUR (cca 250 Kč) a i typická kuchyně nevychází nejlevněji, za obědní menu počítejte se stejnou částkou. Nejvýhodněji vychází ubytování v poměrně rozšířených kempech. Pokud vašimi sousedy budou Španělé, pravděpodobně se asi nevyspíte, přijatelná cena a čistota vám to ale vynahradí.

Nejlevnější autobusové zájezdy i s ubytováním pak začínají na cenách kolem pěti tisíc na osobu, letecké i s polopenzí seženete už kolem sedmi a půl tisíce korun.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy