Španělsko oslňuje hlavně typickým temperamentem

Adam Pešek
26. 5. 2011 12:54
Pulzující srdce Španělska je slyšet na každém kroku, výjimkou jsou ostrovy
Španělsko
Španělsko | Foto: Isifa/Thinkstock

O španělském temperamentu a bezstarostném způsobu života už padlo tisíce slov. Když i o něm Woody Allen natočil romantickou komedii Vicky Cristina Barcelona, recenze film označovaly za vášnivý, šílený a sexy, a snímek se pro mnohé stal symbolem omamné letní nevázanosti. A právě tak může vypadat dovolená ve Španělsku. Ulice jsou věčně plné života i v noci, hospůdky a bary jsou otevřené až do pozdních hodin, ale i flamenco nebo corrida dělají Španělsko zemí se silně pulzujícím srdcem.

Nicméně ne každý míří do zahraničí za bujarými oslavami života a i takovým turistům má země především díky své dlouhé historii co nabídnout. Podobu dovolené zásadně ovlivní, zda se rozhodnete zamířit na pevninu nebo na jeden z mnoha ostrovů. Pod Španělsko spadají hned dvě souostroví Kanárských a Baleárských ostrovů, z nichž řada ostrovů je pro turisty jako stvořená, charakteristické rysy země už na nich nalézt nemusíte.

Pobřeží lemují kilometry pláží, nejoblíbenější jsou ale dvě oblasti. První je na jih od Barcelony k Valencii zvaná Costa Brava neboli Divoké pobřeží s letovisky jako Llloret de Mar, Blanes, Tossa de Mar nebo Playa de Aro. Druhou oblastí je plážemi s množstvím zátok a krásnou přírodou pověstné Baskicko. Za všechno mluví fakt, že čtvrtinu území autonomní oblasti tvoří přírodní parky.

Španělsko Toledo
Španělsko Toledo | Foto: Isifa/Thinkstock

K historicky hodnotným městům se pak řadí Cordoba se svou středověkou mešitou, Sevilla s hradbami z dob Julia Caesara nebo Granada s komplexem paláců Alhambra. Památkami hýří i hlavní město Madrid, klenotem země je však díky architektonicky originálním stavbám Antoniho Gaudího katalánská metropole Barcelona.

Sagrada Família
Sagrada Família | Foto: Reuters

Do dvou největších měst, Madridu a Barcelony, navíc létají i nízkonákladové letecké společnosti, a tak ani nejpohodlnější způsob dopravy nemusí vyjít příliš draho. Bohužel, v ostatních ohledech je Španělsko podstatně dražší, nejlevnější ubytování v metropolích začíná kolem 10 EUR (cca 250 Kč) a i typická kuchyně nevychází nejlevněji, za obědní menu počítejte se stejnou částkou. Nejvýhodněji vychází ubytování v poměrně rozšířených kempech. Pokud vašimi sousedy budou Španělé, pravděpodobně se asi nevyspíte, přijatelná cena a čistota vám to ale vynahradí.

Nejlevnější autobusové zájezdy i s ubytováním pak začínají na cenách kolem pěti tisíc na osobu, letecké i s polopenzí seženete už kolem sedmi a půl tisíce korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 4 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy