Gaudího jedinečná architektura je barcelonskou ozdobou

Adam Pešek
13. 6. 2011 9:00
Gaudího architektura je dnes symbolem Barcelony, stejně tak i sportovní nadšení
Katalánské město Barcelona
Katalánské město Barcelona | Foto: Isifa/Thinkstock

Stále ještě čerstvé vítězství fotbalové Ligy mistrů jasně značí silné spojení druhého největšího španělského města Barcelony se sportem. Ne každý se však dokáže nadchnout pro návštěvu fotbalového svatostánku, který představuje slavný stadion Nou Camp, ale naštěstí Barcelona nežije pouze sportem. Turisty, jejichž roční počty pravidelně přesahují hodnotu sedmi milionů, láká především jedinečná architektura Antoniho Gaudího, další historické památky a také vyhlášená místní kuchyně společně se španělskou živelností.

Ideálním místem k seznámení s tamním životem bude věčně živá ulice La Rambla. S délkou půldruhého kilometru se táhne od moře, přes historickou část až po náměstí La Catalunya a při jejím procházení vás budou bavit místní umělci. Můžete si nechat namalovat vlastní portrét, obdivovat živé sochy nebo pozorovat život při venkovním posezení v některé z kaváren či restaurací. Ohromí vás také svými kamennými monumenty. K vidění je památník Kryštofa Kolumba, slavná kašna Rambla de Canaletes a třeba i voskové muzeum.

Barcelona, budova u vstupu do parku Guell
Barcelona, budova u vstupu do parku Guell | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejzajímavější architektonické kousky však musíte hledat jinde. Symbol Barcelony bezesporu tvoří monumentální chrám Sagrada Familia. Gaudí se stavbou začal už v roce 1882 a její dokončení nejspíš v dohledné době nepřijde. Už nyní se ale jedná o naprostý unikát, z jehož věže se naskýtá nádherný výhled na město.

ulice La Rambla v Barceloně
ulice La Rambla v Barceloně | Foto: Isifa/Thinkstock

Zbrázděný skalní masiv připomíná činžovní dům Casa Milà, fantaskností hýří dům Casa Batlló a drobnými stavbami je posetý park Güell, kde byla myšlenka Gaudího harmonie přírody a architektury dotažena do dokonalosti.

K největším lákadlům dále patří jedno z největších evropských akvárií, pozůstatek olympiády z roku 1992 v podobě vesničky Vila Olímpica nebo barcelonský přístav, který je nejkrásnější po setmění. Oblíbený je i kopec Montjuic s velkým parkem, v jehož blízkosti se nachází řada dalších zajímavostí, počínaje botanickou zahradou a olympijským stadionem konče.

Trávíte-li raději čas na plážích, jistě oceníte některý z kempů na krajích města. V porovnání s těmi českými nabízí podstatně kvalitnější služby, dokonce mají svůj hvězdičkový hodnotící systém. V těch lepších však nemůžete počítat s nikterak nízkými náklady.

park Guell v Barceloně
park Guell v Barceloně | Foto: Isifa/Thinkstock

Do Barcelony pak míří i nízkonákladové letecké společnosti a s letenkou se tak bez problémů vejdete pod tři tisíce. Pokud preferujete co nejjednodušší plánování dovolené, za několikadenní zájezd s dopravou i ubytováním zaplatíte od osmi tisíc korun výše.

 

Právě se děje

Další zprávy