Animák Frčíme zakázali v Kuvajtu i Kataru. Cenzorům vadí, že jedna postava je lesba

Magazín Magazín
11. 3. 2020 15:01
Nová animovaná komedie Frčíme z dílny studia Pixar si v několika zemích Blízkého východu vysloužila úplný zákaz. Důvodem je, že v příběhu jedna z postav udělá narážku na svou homosexuální orientaci. Ruští cenzoři film sice promítat dovolili, ale kontroverzní větu v dabingu nechali upravit.
"Dcera mé přítelkyně dělá věci, ze kterých si rvu vlasy." Kvůli této větě se animovaná komedie Frčíme nebude promítat v Kuvajtu, Ománu ani Kataru.
"Dcera mé přítelkyně dělá věci, ze kterých si rvu vlasy." Kvůli této větě se animovaná komedie Frčíme nebude promítat v Kuvajtu, Ománu ani Kataru. | Foto: Disney/Pixar

Film Frčíme vypráví příběh dvou dospívajících elfích bratrů, kteří se vydávají na dobrodružnou výpravu a oživují svého zemřelého tatínka, po němž se jim stýská. Svou dojemností snímek podle filmových kritiků navazuje na starší díla studia Pixar jako Coco nebo V hlavě.

V průběhu děje se pak objeví jednooká policejní strážnice jménem Specter, kterou v originále dabuje americká herečka a scenáristka Lena Waitheová. Tato postava si v jedné scéně stěžuje na to, jak těžké je být rodičem, a náznakem se přitom zmíní o své lesbické identitě.

"Rodičovství vůbec není snadné, dcera mé přítelkyně dělá věci, ze kterých si rvu vlasy," přiznává kyklopka. Podle britského listu The Independent jde o vůbec první postavu společnosti Disney, která se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci.

Scéna, která může být na Západě vnímaná jako další krok k uznání práv sexuálních menšin, ovšem v některých státech Blízkého východu narazila na tvrdou cenzuru. V Kuvajtu, Ománu, Kataru a Saúdské Arábii tak podle britského deníku animované fantasy vůbec nevstoupí do kin.

Cenzoři v Rusku, kde LGBT komunita taky nemá zrovna na růžích ustláno, zase situaci vyřešili tak, že v dabingu nahradili slovo přítelkyně neutrálním výrazem partner a vyškrtli také jakékoli zmínky o tom, jakého je postava pohlaví. V Egyptě, Libanonu či Bahrajnu se na druhou stranu autority rozhodly promítat film ve zcela necenzurované podobě.

Herečka Waitheová se svěřila, že zmíněná věta v dialogu byla jejím vlastním nápadem a že díky ní mohla zůstat sama k sobě upřímná. Během nahrávání dabingu se podle svých slov zbytku štábu zeptala, jestli může místo výrazu manžel raději mluvit o přítelkyni.

"Slovo manžel znělo z mých úst divně. Filmaři ale byli moc milí a vůbec jim nevadilo, když jsem místo toho řekla přítelkyně," přiblížila Waitheová, která se sama před několika lety ve veřejném coming-outu přihlásila k lesbické orientaci. "Film se odehrává v moderním fantazijním světě, takže jsme do něj chtěli otisknout, jak současná společnost vypadá," doplnil režisér Dan Scanlon.

Není to poprvé, co vlády některých zemí přikročily k cenzuře filmu, který obsahoval narážku na LGBT komunitu. Rusko, Malajsie a Kuvajt například z tohoto důvodu v roce 2017 omezily nebo úplně zakázaly promítání disneyovky Kráska a zvíře. Rusko pak loni cenzurovalo některé scény v životopisném snímku Rocketman o zpěváku Eltonu Johnovi i v komiksovém blockbusteru Avengers: Endgame.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy