Lesbický pár tučňáků ve Valencii adoptoval mládě jiného páru

Magazín Magazín
27. 8. 2020 9:00
Lesbický pár Electra a Viola si osvojil vajíčko a stal se rodiči. Radostnou zprávu oznámila zoologická zahrada ve Valencii.
Tučňáčí lesby Electra a Viola adoptovaly mládě jiného páru | Video: Reuters

Ošetřovatelé zoologické zahrady si rodičovských choutek dvou tučňaček všímali již delší dobu, a když Electra a Viola začaly stavět z kamenů hnízdo pro mládě, usoudili, že jim zkusí dát vajíčko od jiných tučňáků. Podařilo se a obě samičky se o mládě nyní starají. 

Akvárium ve Valencii je domovem pro 500 druhů živočichů, ale Electra a Viola jsou prvními homosexuálními rodiči, které má.

"Homosexualita u tučňáků je poměrně běžná," řekl místní ošetřovatel. "Je ale pozoruhodné, jak se ujaly ještě nevylíhnutého vejce." Dodal, že původní rodiče se "krádeží" vejce nezdáli být nějak rozrušení a již si za něj vytvořili náhradu.

Homosexuální páry podle zpravodajské stanice CNN nevytvářejí jenom tučňáci. Mezi zvířaty lze totiž najít nejméně 450 druhů, jejichž příslušníci se párují se soukmenovci stejného pohlaví. Patří k nim mimo jiné šimpanzi bonobo nebo delfíni skákaví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní Lesy ČR jsou v pololetí kvůli kůrovci ve ztrátě 480 milionů Kč

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity.

"Zásadní vliv na hospodářské výsledky mají přetrvávající nízké ceny dříví a prodej dříví nižší kvality z kůrovcových těžeb. Současně se zvýšil objem nákladů na pěstební činnost," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová k důvodům pololetní ztráty. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak dřeva na trhu a pokles cen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy