Lesbický pár tučňáků ve Valencii adoptoval mládě jiného páru

Magazín Magazín
27. 8. 2020 9:00
Lesbický pár Electra a Viola si osvojil vajíčko a stal se rodiči. Radostnou zprávu oznámila zoologická zahrada ve Valencii.
Tučňáčí lesby Electra a Viola adoptovaly mládě jiného páru | Video: Reuters

Ošetřovatelé zoologické zahrady si rodičovských choutek dvou tučňaček všímali již delší dobu, a když Electra a Viola začaly stavět z kamenů hnízdo pro mládě, usoudili, že jim zkusí dát vajíčko od jiných tučňáků. Podařilo se a obě samičky se o mládě nyní starají. 

Akvárium ve Valencii je domovem pro 500 druhů živočichů, ale Electra a Viola jsou prvními homosexuálními rodiči, které má.

"Homosexualita u tučňáků je poměrně běžná," řekl místní ošetřovatel. "Je ale pozoruhodné, jak se ujaly ještě nevylíhnutého vejce." Dodal, že původní rodiče se "krádeží" vejce nezdáli být nějak rozrušení a již si za něj vytvořili náhradu.

Homosexuální páry podle zpravodajské stanice CNN nevytvářejí jenom tučňáci. Mezi zvířaty lze totiž najít nejméně 450 druhů, jejichž příslušníci se párují se soukmenovci stejného pohlaví. Patří k nim mimo jiné šimpanzi bonobo nebo delfíni skákaví.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy