H&M stáhl v Izraeli z prodeje kontroverzní šál. Vypadá jako židovský modlitební plášť

Michaela Bartošová Michaela Bartošová
Aktualizováno 10. 1. 2016 17:59
Švédský oděvní řetězec H&M nabízí zákazníkům po celém světě šál, který svým vzhledem nápadně připomíná talit – plášť, který nosí židé při modlitbě. Po vlně nesouhlasu na sociálních sítích ho prodejce stáhl z nabídky v Izraeli. V českém e-shopu H&M je nadále v nabídce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Izrael - Prodejce oblečení H&M stáhl v Izraeli z prodeje kontroverzní pruhovaný šál s třásněmi. Svým vzhledem totiž nápadně připomínal tradiční židovský modlitební plášť, takzvaný talit. Informoval o tom známý módní magazín Women's Wear Daily (WWD).

Izraelská pobočka H&M šál přestala nabízet údajně po vlně kritiky na sociálních sítích. Design šály založený na náboženském oděvu je "nevhodný a nechutný", napsal na Twitter jeden z naštvaných zákazníků. Jiní se však prodejce zastávají a rozhořčení kolem produktu považují za přehnané.

Světle béžový šál s černými pruhy a třásněmi se i nadále prodává ve většině e-shopů značky, včetně toho českého. Tam je k dostání za 399 Kč. V některých zemích má být v nabídce také pončo s podobným kontroverzním designem.

Kontroverzní šál z nabídky e-shopu H&M.
Kontroverzní šál z nabídky e-shopu H&M. | Foto: e-shop H&M

Vedení H&M se dle informací WWD dotčeným zákazníkům omluvilo: "Je nám skutečně líto, že jsme tímto produktem některé zákazníky urazili."

Dávat najevo náboženské nebo politické stanovisko prý nebylo jejich záměrem. "Proužky jsou jedním z trendů této sezóny a my jsem se jimi nechali inspirovat," objasnili zahraničním médiím.

Podobné kritice za nevhodný vzhled produktu čelil v předminulém roce i španělský oděvní řetězec Zara. Prodával dětská trička připomínající vězeňské oblečení s Davidovou hvězdou.

Firma musela vysvětlovat, že mělo jít o hvězdu šerifskou, inspirovanou klasickými západními westerny. Tričko ale nakonec stáhla z prodeje ve všech obchodech.

Náměty z judaismu nejsou v oblasti módy ničím novým. Například v roce 1993 představil francouzský návrhář Jean Paul Gaultier kolekci nazvanou Chic Rabbis (Elegantní rabíni). Oděvní řadu inspirovanou ortodoxními židy předvedl veřejnosti před pěti lety i designér vystupující pod značkou St. Bessarion.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy