Češi a móda. Tak vypadal první pražský fashion week

Jedna z přehlídek podzimního MBPFW.
Miro Sabo
Pavel Brejcha
Kateřina Geislerová
Zuzana Kubíčková
Foto: archiv MBPFW
Michaela Bartošová Michaela Bartošová
7. 9. 2015 16:49
Doháníme zahraničí – už i v Česku od tohoto měsíce víme, co je to mít svůj fashion week, tedy týden módy. Z dříve víkendové akce se stal nově sedmidenní maraton, na kterém návrháři předvedli, jaká móda se bude nosit příští jaro a léto. První zdejší fashion week přilákal do Prahy i hosty ze zahraničí, například ředitelku obdobné akce v Kyjevě, stylistu z italského módního magazínu Vogue nebo jednoho z nejlepších současných street style fotografů.

Praha - "Fashion weekend roste, přivítejte Fashion week," ohlašovali s nadšením už před několika měsíci organizátoři. Praha se tak zařadila po bok světových velkoměst, která původní autorskou módu oslavují po celý týden, dvakrát ročně.

Modelka Eva Doll a ředitel MBPFW Lukáš Loskot.
Modelka Eva Doll a ředitel MBPFW Lukáš Loskot. | Foto: archiv MBPFW

Mercedes-Benz Prague Fashion Week (MBPFW), jak zní celý nový název akce, změnil i logo a tvář. Navenek ji letos prezentovala česká modelka Eva Doll.

"Je miláčkem světoznámé fotografky Ellen Von Unwerth a můžete ji znát z obálek a stránek magazínů, jako jsou Harper's Bazaar, L'Officiel, Vogue, Schön nebo Interview," prozradili na Evu pořadatelé.

Program MBPFW začal minulé pondělí celodenní konferencí FashionTech, na které se řešilo spojení dvou zdánlivě vzdálených oblastí – módy a technologie. Mezi více než třiceti přednášejícími byla i Daria Shapovalova, kreativní ředitelka Kiev Fashion Days. Mluví se o ní jako o ženě, která dostala Ukrajinu i v době války na mapu světové módy.

Dalším zahraničním hostem byl stylista italské mutace magazínu Vogue Alessandro Buzzi. Na debatě nazvané Fashion Talk promluvil mimo jiné o práci s mladými talenty z oblasti módního designu.

Po pražských uličkách se pohyboval také známý street stylový fotograf ze San Francisca Adam Katz Sinding. Autentickou módu ulice přijel zachytit pro americký módní magazín W.

Hlavní náplní prodloužené podzimní edice fashion weeku však zůstaly přehlídky. Ač je před námi podzim a zima, návrháři jsou již tradičně v předstihu a od pátku do neděle ukazovali, co se podle nich bude nosit příští rok na jaře a v létě.

Publiku, celebritám, novinářům i fashion blogerům se na zhruba dvacítce módních show předvedli více i méně známí čeští a slovenští tvůrci, od Jakuba Polanky přes značku ODIVI až po Pietro Filipi.

Kromě honosných prostor bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopech zvolili pořadatelé pro přehlídky i místo mnohem undergroundovější – skatepark na ostrově Štvanice, kde se konal celý sobotní program.

Na ukázky z kolekcí domácích designérů a street style se podívejte ve fotogaleriích.

 

Právě se děje

Další zprávy