Mladá česká návrhářka vyrábí boty, které se po čase samy rozpadnou

ČTK Magazín ČTK, Magazín
17. 12. 2015 8:10
Boty vyrobené z materiálu, který se po onošení zcela rozpadne, jsou zatím poslední kolekcí návrhářky Elišky Kuchtové. Přesto si studentka pražské UMPRUM zakládá spíše na tvorbě precizně zpracovaných krásných bot vyráběných po jednotlivých párech. Kuchtová už před třemi lety vyhrála v Česku Národní cenu za studentský design a několik let pracuje pro známou španělskou firmu Camper, kam otevřela dveře i dalším českým studentům.
Eliška Kuchtová
Eliška Kuchtová | Foto: ČTK

Praha – Eliška Kuchtová zabodovala v roce 2012 jako studentka pátého ročníku Ateliéru designu oděvu a obuvi, který vede Liběna Rochová, s kolekcí bot Simply for Simple. Představuje originální dámské boty neobvyklé konstrukce. Hlavní dílce bot jsou z jednoho kusu usně. Modelované jsou tak, aby se projevil charakter materiálu, kontrast rubu a líce.

Eliška Kuchtová
Eliška Kuchtová | Foto: ČTK

Tehdy říkala, že ji k tématu přivedly eseje architekta Louise Kahna. Také jeho tvorba je podle ní objevování řádu jako součást procesu navrhování. "Teď mě baví články Liama Younga, který se zabývá převážně urbanismem. Zajímají mě obecné úvahy o designu a architektuře. Jen nevím, nakolik přímo ovlivňují mou práci. Přístup k designu jako takovému určitě," řekla návrhářka. Liam Young je architekt, který se architekturou a urbanismem zabývá v kontextu uvažování o budoucnosti a čiré fikce.

Ještě během studia také Eliška Kuchtová začala pracovat na projektu Cutulum, bot pro celodenní nošení. V kolekci se spojuje netradiční střihové řešení s prvky zdravotní obuvi. Autorka na nich spolupracuje s odborníky z dílny Flexiko, která zdravotně nezávadnou obuv vyrábí. Boty se ručně vyrábí na míru.

V době studií se začala zajímat o stáž ve firmě Camper, známé svou pohodlnou, veselou a nezaměnitelnou obuví. "Oslovila jsem je sama a pozvali mě na workshop, kde si firma každý rok vybírá nové designéry. Pak následovala půlroční stáž, během které jsem se podílela na kolekci bot pro děti."

Po stáži se vrátila do Prahy, i tak ale s firmou spolupracovala na dalších dvou workshopech. "Mezitím se v Camper začali poprvé zajímat o UMPRUM a pozvání na workshop dostali další studenti. Od mé stáže prošlo firmou už osm lidí z Česka. Nyní jsme ve stálém týmu dvě," popisuje spolupráci pražské školy se španělskou firmou. Zpátky na Mallorce je už rok a navrhuje boty pro dámskou kolekci.

Vedle této práce na letošním Designbloku prezentovala kolekci Shoe up, která byla její diplomovou prací. "Spolupracovala jsem díky ní na projektu Zuzany Ševčíkové, která se věnuje možnostem zpracování chorošů, z nichž ručně vyrábí různé typy materiálů. Pod kurátorským dohledem Lady Hubatové-Vackové jsme připravily boto-objekty, které jsou do 5. ledna k vidění v galerii v UMPRUM," říká.

Boty v kolekci Shoe up se po čase samy rozpadnou, není tedy po nich žádný odpad. "Mně osobně jsou krásné a dobře zpracované produkty daleko bližší než konfekční zboží. Tak přistupuji i ke Cutulum, kdy vyrábíme pár po páru s velkou pečlivostí. K tématu mé diplomky mě ale přivedla asi praxe v konfekci, tedy v Camper," přibližuje vznik svého nápadu.

Při práci ve firmě se sériovou výrobou prý začala přemýšlet o výrobě a užívání obuvi obecněji. "Konzumní společnost nějak funguje, problémem je vysoká poptávka po levném zboží, které nic vydržet nemusí, protože se brzy okouká. Dělat osvětu o slow fashion je záslužná činnost, problém to ale nevyřeší, systém se nezmění," naráží na aktuální trend "pomalé módy", který stejně jako hnutí "pomalého jídla" reaguje na masovou nadprodukci ekologicky a eticky zatíženého oblečení.

"Mně přišlo jako zajímavá výzva zkusit navrhnout řešení, které by mohlo nahradit stávající výrobu a produkt na trhu. Výsledkem jsou boty, které jsou celé z plastu na bázi polyuretanu, které díky jistému typu houby začnou po několika měsících nošení pomalu oxidovat a do dvou let se zcela rozpadnou. Jejich výroba je jednoduchá a levná a ten, kdo boty nosí, nemusí o ničem přemýšlet. Boty si koupí a pak je kamkoli zahodí," popisuje svůj koncept bot, o jejichž případné výrobě ale zatím není rozhodnuto.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy