Z internetového deníčku je kniha: Známé blogerky napsaly průvodce dívčím světem

Michaela Bartošová Michaela Bartošová
27. 11. 2015 8:00
Děvčata už vědí, co si přát pod vánoční stromeček. Cílí na ně nová kniha Móda, krása a životní styl od sesterského dua známého z internetového blogu A Cup of Style, který zvítězil v soutěži Blogerka roku 2015. Lucie a Nicole Ehrenbergerovy zúročily šest let blogování a daly dohromady tipy na vše, co moderní slečny zajímá – od šatníku, přes make-up až po cestování či zdravý jídelníček. Jako vůbec první lifestyle blogerky se v Česku dočkaly vydání knihy a rozšířily tak pole své působnosti z on-line prostředí na papír. "Ani ve snu by nás nenapadlo, že takovou příležitost dostaneme. Je to pro nás především velká pocta a zkušenost," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Foto: archiv A Cup of Style

Aktuálně.cz: Je kniha vaším blogem přetransformovaným do papírové podoby?

A Cup of Style: Ano, jsou v ní všechna témata, kterým se věnujeme na blogu a Youtube – móda, kosmetika, sport, cestování a taky motivace. Jen jsou rozpracovaná do tipů, návodů a článků. Je to vlastně takový průvodce dívčím světem. Neradíme, jak být "in", ale jak najít samu sebe, své sebevědomí a jak být se sebou spokojená.

A.cz: Takže nejenom povrchní tipy, jak se například nalíčit na párty, ale taky hlubší témata?

Určitě. Na našem blogu se sice věnujeme především našemu vlastnímu stylu, ale tím, jaký máme pozitivní přístup k životu, jak vystupujeme a chováme se, se snažíme naše čtenářky inspirovat. A módu s kosmetikou používat spíš k tomu, aby jimi podtrhly své já, než aby pomocí těchto vylepšení vytvářely nějakou novou osobnost.

👯❤️ #acupofstyle #sisters

Fotka zveřejněná uživatelem Lucie (@lucie_ehr),

A.cz: Takže nechcete, aby vás kopírovaly, ale hledaly si vlastní cestu?

Podle nás hodně mladých holek hledá inspiraci a svůj vzor, ale je důležitější naučit se být sama sebou. Každý jsme jiný a tak to má být.

A.cz: Co jim tedy radíte?

Třeba to, že aby se člověk mohl cítit sebevědomě, musí být sám se sebou spokojený. Pokud nejsme spokojení, máme dvě možnosti – začít s tím něco dělat, nebo to nechat být, ale přirozeně je lepší na tom pracovat. A naše kniha jim v tom může pomoci.

A.cz: Vaši fanoušci jistě mají pocit, že vás díky blogu dobře znají a jste něco jako jejich kamarádky na síti, je to tak?

Přesně tak to funguje. S našimi čtenáři komunikujeme každý den několik hodin, ať už pomocí blogových příspěvků, tak sociálních sítí. Snažíme se každému věnovat a opravdu si vytváříme takovou malou komunitu s velmi kamarádským přístupem. A nejlepší na tom je, že si pak čtenáři mohou radit i navzájem.

Blogerka Nicole ukazuje, jak kombinovat džíny a šaty.
Blogerka Nicole ukazuje, jak kombinovat džíny a šaty. | Foto: archiv A Cup of Style

A.cz: Knih o kosmetice, sebevědomí a tak dále je na trhu spousta. Proč si myslíte, že zrovna vaše kniha bude mít úspěch?

Myslíme si, že tím, že máme se čtenáři tak dobrý vztah, je bude zajímat i naše kniha. Je velmi osobní, týká se témat, která jsou na blogu oblíbená, a hlavně je stavěná i podle dotazů, které každý den od čtenářů dostáváme. Na rozdíl od jiných podobných knih nás čtenáři znají a vědí, co od nás můžou očekávat. Reakce jsou zatím vesměs pozitivní, a to naši teorii potvrzuje.

A.cz: Někdo může namítat, že nejste v oborech, o kterých píšete, vzdělané odbornice. Co byste mu řekli?

To je určitě příhodná poznámka, ale vždy – jak na blogu, tak v knížce – dáváme čtenářkám jasně najevo, že tohle je způsob, který vyhovuje nám samotným, a není vytesáno do kamene, že bude fungovat pro každičkou z nich. Všechny informace do knížky jsme si pečlivě nastudovaly z nejrůznějších zdrojů tak, abychom mohly poradit co nejodborněji.

A.cz: Nápad na vydání knihy byl váš, nebo vás oslovilo nakladatelství?

Přišla nám nabídka od nakladatelství, které patří pod Albatros. Naše první reakce byla, zda si z nás jen nestřílejí (smích), ale po telefonátu a schůzce s naší redaktorkou jsme tomu uvěřily a na knížce začaly pracovat.

#acupofstyle #frenchconnection #photoshoot

Fotka zveřejněná uživatelem Lucie (@lucie_ehr),

A.cz: Vás by nenapadlo ozvat se jim první?

Předtím nás to nikdy nenapadlo, že bychom si opravdu sedly a začaly psát knihu. Asi bychom ještě pár let počkaly. Neustále ale vymýšlíme něco nového, takže jednou by určitě došlo i na tu knížku.

A.cz: Jak vám nakladatelství odůvodnilo, že chtějí právě vás, a ne jinou blogerku?

To přesně nevíme. Pravděpodobně měli představu o tom, jak by knížka měla vypadat, o čem by měla být, a do toho konceptu jsme jim zapadly právě my dvě.

A.cz: Napsat knihu, to není zrovna malé sousto. Slyšela jsem, že vám s psaním nikdo autorsky zkušený nepomáhal a ani moc času jste na to neměly...

Ano, psaly jsme jen my, aktivně asi tři čtyři měsíce. Na nás ale nebylo jen sepsat celý text, ale taky dodat všechny fotografie. Byla to práce docela intenzivní, protože jsme chtěly stihnout vydání do Vánoc. Jsme přesvědčené, že knížka bude hezkým vánočním dárkem a inspirací do nového roku.

Kdo bude další?
Autor fotografie: Eva Mazuchová

Kdo bude další?

Do psaní knihy se pustila i česká fashion blogerka Eva Mazuchová, provdaná McMahon, kterou čtenáři znají z blogu Glamazon. Dlouhodobě žije v Londýně, a tak pro nakladatelství Motto připravuje osobního průvodce tímto městem, doplněného příběhy z jejího života. "Bude i o londýnské módě, fashion weeku a tipech, kam jít nakupovat," řekla Aktuálně.cz. 

A.cz: Načetly jste si před psaním podobné knihy, které vyšly blogerkám v zahraničí?

Ano, četly jsme několik knížek zahraničních blogerek. Nejvíc nás zaujala asi Girl Online od Zoe Sugg, která je pro nás srdcovka. Její kniha je ale od té naší naprosto odlišná, je to smyšlený příběh o blogerce.

A.cz: Zoe, známá jako Zoella, si z blogování udělala živnost. Vy, jedny z nejznámějších českých blogerek, to neplánujete?

Jsme optimistky a už několik let říkáme, že se blogováním v České republice půjde uživit. A my máme to štěstí, že aktuálně to tak opravdu máme. Není to ale jednoduché a vyžaduje to kvalitní obsah, za kterým se schovává spousta práce.

A.cz: Jenže o podobné kariéře jako Zoella si v Česku zatím blogeři můžou nechat jen zdát, ne?

Myslíme si, že už začínáme zahraničí slušně dohánět. Rok co rok je u nás přístup k blogování profesionálnější a lepší, takže věříme tomu, že se na světovou úroveň dostaneme. Firmy, časopisy a další z oboru to již pochopili. Největší mezery jsou zatím asi ve vnímání široké veřejnosti.

A.cz: A jak podle vás veřejnost blogování vnímá?

I když se v poslední době vnímání blogerů rozhodně velmi mění k lepšímu, pořád berou lidé blogování spíš jen jako takový netradiční koníček. A to bychom rády změnily.

Blogerky točí i tzv. vlogy, blogová videa. Toto je z křtu knihy. | Video: archiv A Cup of Style
 

Právě se děje

Další zprávy