Alkohol způsobuje až sedm druhů rakoviny, varují vědci. Vyvracejí tak mýty o zdravém pití

Magazín Magazín
22. 7. 2016 11:55
Desetiletá studie z Nového Zélandu prokázala, že konzumace alkoholu má přímý vliv na vznik rakoviny. Odborníci teď nabádají vládní představitele, aby spustili osvětové kampaně a informovali lidi, že i běžné popíjení je zdraví škodlivé.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Sklenička vína před spaním nebo slivovice po ránu neškodí, ale léčí. Tak přesně tento mýtus teď vyvracejí zdravotní experti, kteří varují, že i malé množství alkoholu je zdraví škodlivé a spouští v těle rakovinotvorné procesy. Na studii poukázal web deníku The Guardian.

Nová analýza zveřejněná ve vědeckém časopise Addiction dává do souvislosti konzumaci alkoholu se vznikem až sedmi druhů rakovin – hltanu, hrtanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu.

Studie je výsledkem desetileté analýzy statistik řady mezinárodních organizací věnujících se výzkumu karcinomu.

„Máme přesvědčivé důkazy, že alkohol způsobuje minimálně na sedmi místech v těle rakovinu,“ řekla Jennie Connorová z univerzity Otago na Novém Zélandu.

Přestože připustila, že vědcům momentálně chybějí přesné biologické poznatky o tom, jak vlastně alkohol spouští rakovinotvorný proces, odkázala se na epidemiologické výsledky studie. „Máme dostatek věrohodných důkazů, abychom mohli říct, že pití je přímou příčinou nemoci,“ dodala Connorová.

Studii dali za pravdu i britští zdravotní experti, kteří teď tlačí na vládu, aby zahájila vzdělávací kampaň a informovala občany, jak úzce je konzumace alkoholu se vznikem rakoviny propojena. Connorová podotkla, že je velmi pravděpodobné, že pití má vliv i na rakovinu prostaty a slinivky břišní.

Její slova potvrzuje i Alan Boobis, profesor biochemické farmakologie z Královské univerzity v Londýně, podle kterého je největším problémem vše srozumitelně veřejnosti vysvětlit.

Nejvyšší riziko vzniku karcinomu je spojeno s vysokou spotřebou alkoholu, ohroženou skupinou jsou i příležitostní pijáci, kteří si dopřejí skleničku jen jednou za čas.

Odborníci proto nabádají, aby se lidi vyvarovali rizikového chování, jako je například popíjení doma, a naordinovali si striktně nealkoholické dny. Dlouhodobá abstinence má totiž podle Connorové pozitivní vliv na snížení rizika vzniku rakoviny.

Máme vysokou toleranci vůči alkoholu, kterou posvěcují autority, akcí Suchej únor chceme bořit stereotypy, říká psycholog Martin Jára. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy