Žena kdákala a kokrhala. Myslela si, že je slepice, podle vědců byla příčinou deprese

Magazín Magazín
29. 7. 2020 13:03
V Belgii se před časem objevil podivný případ ženy, kterou odvezla záchranná služba, protože tvrdila, že se cítí jako slepice, a ilustrovala to kdákáním a kokrháním. Vědci z univerzity v Lovani nyní zjistili, že případy zoantropie, kdy člověk trpí utkvělou představou, že je zvířetem, mohou být projevem hlubších psychických problémů včetně deprese.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Čtyřiapadesátiletá Belgičanka nikdy neužívala tvrdší drogy, ani neměla problémy s alkoholem. Přesto ji její bratr před časem našel v zahradě, kde kdákala jako slepice, a pak dokonce zakokrhala jako kohout.

Když na místo přijeli záchranáři, sdělila jim, že se cítí jako drůbež a pociťuje nové vjemy ve svých končetinách. Záchvat následně odezněl, ženu už podobné myšlenky nikdy netrápily, a když jí podivný incident připomněli její blízcí, nevybavovala si ho a připadala si trapně.

Podle vědců z katolické univerzity v Lovani, kteří se případem dále zabývali, šlo o zoantropii, fenomén, kdy člověk trpí utkvělou představou, že se proměnil ve zvíře. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Lidé, které zoantropie postihne, obvykle dovedou svému okolí jen těžko vysvětlit, co se v nich odehrává. V historii se už objevily případy, kdy se postižení cítili jako pes, lev, tygr, hyena, žralok, krokodýl, nosorožec, kanec, či dokonce včela. Mezi lety 1850 a 2012 přitom vzniklo jen 56 studií, které by jev odborně popisovaly.

Zoantropie může souviset i se schizofrenií

Výzkumníci z Lovaně zjistili, že žena, která si připadala jako drůbež, měla už dvě dekády fungující partnerský vztah i stabilní zaměstnání v oboru farmacie, do něhož se rok po incidentu vrátila. Od smrti jednoho člena své rodiny ovšem trpěla depresí a stejný zármutek trápil také další její příbuzné.

V odborném článku, který vyšel v medicínském časopise Tijdschrift voor Psychiatrie, vědci upozorňují, že zoantropie bývá projevem hlubších psychických poruch. Může souviset se schizofrenií, psychotickou depresí i bipolární poruchou.

Její symptomy se mohou projevovat pouhou hodinu, ale klidně i několik dekád. Častěji se pak zoantropie vyskytuje mezi obyvateli rurálních oblastí než těch průmyslových.

Pokud lidé začnou zažívat nezvyklé pocity ve svých končetinách, psychiatři doporučují, aby si nechali vyšetřit mozek pomocí EEG. "Zoantropie je natolik vzácná klinická diagnóza, že jí stále plně nerozumíme. V některých případech nemusí být její příčinou ani psychické problémy a může být jen důsledkem mozkových dysfunkcí," uvedli autoři studie.

Jestli je vám těžko, nečekejte s pomocí, říká psycholog: 

Někdo v krizi začne být tvořivý, někdo se stane koncentrátem sebe sama, lidé s tendencí k úzkostem padají do paniky. Linka Anténa poskytne pomoc. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie loni odhalila více nelegálních migrantů než předloni. Nejvíce bylo Ukrajinců

Policie loni odhalila 5677 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně, což je o 685 více než v roce předchozím. Je to nejvyšší počet od roku 2015 a druhý nejvyšší za posledních deset let. Stejně jako v několika minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci, a to více než čtvrtinu.

Ukrajinci jsou od roku 2008 obvykle nejpočetnější skupinou odhalených osob, jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy při velké migrační vlně šlo o Syřany. Loni bylo odhaleno celkem 1504 Ukrajinců, dále 831 Moldavců, 356 Vietnamců, 323 Gruzínců a 271 Rusů. U posledních dvou národností se pořadí oproti předloňsku prohodilo. Zmíněných pět státních příslušností tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu zadržených cizinců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Sedlce poblíž Prahy havaroval autobus, čtyři lidé utrpěli zranění

U Sedlce poblíž Prahy dnes ráno havaroval autobus, čtyři lidé mají lehká zranění. Další dva cestující utrpěli šok a skončili v péči posttraumatického týmu. Vůz po nehodě zůstal v poli, příčina havárie zatím není známa.

Podle prvotních informací se autobus převrátil na bok, mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková to ale popřela. Podle ní zůstal na kolech a není nutné nikoho vyprošťovat. "Autobus je na poli, nepřevrácený," uvedla.

Lidé se podle Kerekové dostali sami ven. Kolik jich v autobuse cestovalo, mluvčí zatím nevěděla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy