Maximálně dvě hodiny denně, více času před televizí zvyšuje riziko úmrtí, tvrdí vědci

Magazín Magazín
24. 7. 2020 11:30
Snížení počtu hodin strávených sledováním televize pomáhá snižovat riziko úmrtí a zlepšovat zdraví, tvrdí nová vědecká studie výzkumníků z Univerzity v Glasgow. Do výzkumu započítali také čas strávený sledováním videí na mobilu. S dlouhým sledováním obrazovky jsou často spojovány kardiovaskulární onemocnění či rakovina.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Výzkumníci z Univerzity v Glasgow pro účely studie sledovali od roku 2006 do roku 2018 celkem 500 tisíc lidí mezi 37. a 73. rokem života. Výsledky ukázaly, že pokud by všichni účastníci omezili dobu, po kterou sledují televizní (nebo mobilní) obrazovku na dvě hodiny denně, skoro o osm procent by snížili pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.  

Hamish Foster z glasgowského Institutu zdraví a spokojenosti, který studii vedl, pro britský zpravodajský web BBC uvedl, že nejnovější výzkum je potvrzením toho, že přílišné sledování televize a sedavý způsob života mají za následek zhoršený zdravotní stav. 

"Naše studie říká, že omezení času před televizí může snížit nepříznivé dopady na zdraví. Bude však potřeba na výzkumu i nadále pracovat, abychom mohli přijít s přesvědčivými doporučeními," dodal Foster s tím, že k přesnému porozumění všech aspektů celého problému budou potřeba další studie. Přesto by dospělí měli snížit počet hodin strávených sledováním obrazovky. 

S přílišným sledováním televize a chatrným zdravím souvisí často nezdravé stravování a nižší socioekonomický status. Vědci z Glasgow při vyhodnocování poznatků přišli na to, že cvičení je nejpřínosnější zejména pro lidi, kteří jím nahradili dlouhé hodiny před televizí či počítačem. 

Žena s rakovinou prsu bývá často workoholička, říká mamodiagnostik Jan Daneš

Odpůrkyně mamografu šíří lži, ale aaktivizují ženy, kterým jsme zachránili život, na prevenci jich chodí čím dál víc. Stlačení prsu rakovinu nevyvolá. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy