Maximálně dvě hodiny denně, více času před televizí zvyšuje riziko úmrtí, tvrdí vědci

Magazín Magazín
24. 7. 2020 11:30
Snížení počtu hodin strávených sledováním televize pomáhá snižovat riziko úmrtí a zlepšovat zdraví, tvrdí nová vědecká studie výzkumníků z Univerzity v Glasgow. Do výzkumu započítali také čas strávený sledováním videí na mobilu. S dlouhým sledováním obrazovky jsou často spojovány kardiovaskulární onemocnění či rakovina.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Výzkumníci z Univerzity v Glasgow pro účely studie sledovali od roku 2006 do roku 2018 celkem 500 tisíc lidí mezi 37. a 73. rokem života. Výsledky ukázaly, že pokud by všichni účastníci omezili dobu, po kterou sledují televizní (nebo mobilní) obrazovku na dvě hodiny denně, skoro o osm procent by snížili pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.  

Hamish Foster z glasgowského Institutu zdraví a spokojenosti, který studii vedl, pro britský zpravodajský web BBC uvedl, že nejnovější výzkum je potvrzením toho, že přílišné sledování televize a sedavý způsob života mají za následek zhoršený zdravotní stav. 

"Naše studie říká, že omezení času před televizí může snížit nepříznivé dopady na zdraví. Bude však potřeba na výzkumu i nadále pracovat, abychom mohli přijít s přesvědčivými doporučeními," dodal Foster s tím, že k přesnému porozumění všech aspektů celého problému budou potřeba další studie. Přesto by dospělí měli snížit počet hodin strávených sledováním obrazovky. 

S přílišným sledováním televize a chatrným zdravím souvisí často nezdravé stravování a nižší socioekonomický status. Vědci z Glasgow při vyhodnocování poznatků přišli na to, že cvičení je nejpřínosnější zejména pro lidi, kteří jím nahradili dlouhé hodiny před televizí či počítačem. 

Žena s rakovinou prsu bývá často workoholička, říká mamodiagnostik Jan Daneš

Odpůrkyně mamografu šíří lži, ale aaktivizují ženy, kterým jsme zachránili život, na prevenci jich chodí čím dál víc. Stlačení prsu rakovinu nevyvolá. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 12 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy