Maximálně dvě hodiny denně, více času před televizí zvyšuje riziko úmrtí, tvrdí vědci

Magazín Magazín
24. 7. 2020 11:30
Snížení počtu hodin strávených sledováním televize pomáhá snižovat riziko úmrtí a zlepšovat zdraví, tvrdí nová vědecká studie výzkumníků z Univerzity v Glasgow. Do výzkumu započítali také čas strávený sledováním videí na mobilu. S dlouhým sledováním obrazovky jsou často spojovány kardiovaskulární onemocnění či rakovina.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Výzkumníci z Univerzity v Glasgow pro účely studie sledovali od roku 2006 do roku 2018 celkem 500 tisíc lidí mezi 37. a 73. rokem života. Výsledky ukázaly, že pokud by všichni účastníci omezili dobu, po kterou sledují televizní (nebo mobilní) obrazovku na dvě hodiny denně, skoro o osm procent by snížili pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.  

Hamish Foster z glasgowského Institutu zdraví a spokojenosti, který studii vedl, pro britský zpravodajský web BBC uvedl, že nejnovější výzkum je potvrzením toho, že přílišné sledování televize a sedavý způsob života mají za následek zhoršený zdravotní stav. 

"Naše studie říká, že omezení času před televizí může snížit nepříznivé dopady na zdraví. Bude však potřeba na výzkumu i nadále pracovat, abychom mohli přijít s přesvědčivými doporučeními," dodal Foster s tím, že k přesnému porozumění všech aspektů celého problému budou potřeba další studie. Přesto by dospělí měli snížit počet hodin strávených sledováním obrazovky. 

S přílišným sledováním televize a chatrným zdravím souvisí často nezdravé stravování a nižší socioekonomický status. Vědci z Glasgow při vyhodnocování poznatků přišli na to, že cvičení je nejpřínosnější zejména pro lidi, kteří jím nahradili dlouhé hodiny před televizí či počítačem. 

Žena s rakovinou prsu bývá často workoholička, říká mamodiagnostik Jan Daneš

Odpůrkyně mamografu šíří lži, ale aaktivizují ženy, kterým jsme zachránili život, na prevenci jich chodí čím dál víc. Stlačení prsu rakovinu nevyvolá. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy