Thajsko bojuje s hladovými makaky. Chybí jim jídlo od turistů a ničí místní obchody

Magazín Magazín
29. 7. 2020 9:00
Vyrazit do ulic thajského města Lopburi se svačinou v ruce není v posledních letech nejlepší nápad. V metropoli totiž žijí tisíce makaků, kteří si zvykli na to, že je turisté krmí, a pokud to neudělají, kradou si jídlo klidně sami. S tím, jak pandemie koronaviru utlumila cestovní ruch, ovšem opice o své hlavní chlebodárce přišly, takže teď ještě víc drancují krámky místních podnikatelů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Thajská metropole Lopburi už delší dobu čelí náporu makaků. Zvědavých opiček tam žije nejméně 8400 a v současnosti všechny okupují několik málo bloků v srdci starého města. Zvířata se stěhují do opuštěných budov, rozhazují věci ve vitrínách obchodů a ničí antény a stěrače zaparkovaných aut.

Troufnou si ale i na místní obyvatele. Kdykoli zahlédnou člověka s plastovou taškou, nedokážou se kontrolovat, protože větří, že by v ní mohlo být jídlo. Lidé tak žijí v neustálém strachu a mnoho tamních podniků včetně zlatnictví, holičství, kina či obchodu s telefony už v posledních letech raději zavřelo. Informuje o tom americký deník The New York Times.

Už tak nepříznivou situaci s makaky teď podle něj ještě zhoršila pandemie koronaviru. Opice se totiž těžko smiřují s tím, že z ulic zmizeli turisté, kteří jim rádi věnovali něco k snědku, i místní buddhisté, kteří krmení zvířat považují za velmi úctyhodný skutek. Oblíbily si zejména kokosový jogurt, jahodovou limonádu nebo jakékoli svačinky v barevném obalu a teď jsou vyhladovělé.

Hladový makak se pustil i do gumové hadice

"Nikdy to s nimi nebylo tak zlé jako teď. Nemám nic proti opicím, ale je opravdu těžké tady podnikat, když se zákazníci bojí přijít do vašeho obchodu, protože je kdykoli může pokousat makak, který se sem jen tak nastěhoval," postěžovala si americkému listu Yupa Srisanguanová. Jeden makak se podle jejích slov pokusil rozžvýkat i gumovou hadici, která jí v obchodě visela ze stropu.

Sedmdesátiletá žena dodala, že když byla dítě, opic bylo v Lopburi méně a také vypadaly zdravěji, měly lesklou a hustou srst. Sdružovaly se hlavně ve starověkých ruinách, které ve městě zbyly z dob Khmérské říše. Pak se ale v zemi rozbujel turistický ruch a s ním dorazilo i nezdravé jídlo.

Opice se začaly vedle banánů a citrusových plodů živit odpadky, jejich srst řídla a dnes jsou některé z nich úplně vypelichané. Protože neměly o jídlo nouzi, plodily najednou více mláďat, a tak jejich populace v průběhu let strmě narostla. Srisanguanová se makaky pokusila vystrašit vycpanými krokodýly a tygry, což sice nějakou dobu fungovalo, ale pak opice její lest stejně prokoukly.

Vyhubení je tabu, a tak makaky aspoň kastrují

Jejich vyhubení nepřipadá v buddhistické zemi, pro kterou je vztah ke zvířatům posvátný, vůbec v úvahu. Právě makakové navíc do Thajska lákají davy turistů, na nichž je ekonomika asijského státu závislá. Proto má vedení města jen omezené možnosti, jak množící se populaci makaků držet pod kontrolou.

Jedním z řešení je jejich masová kastrace, aby už nemohli plodit další potomky. Letos v červenci podstoupilo zákrok hned 300 zvířat a v srpnu jich mají místní veterináři vykastrovat dalších 200. Narongporn Doodduem, který v Lopburi vede úřad pro ochranu volně žijících zvířat, uvedl, že opice odchytávají speciálně vyškolení pracovníci a snaží se je do klecí vlákat na jídlo.

Původně podle něj byli oblečení v maskáčových uniformách, ale makakové se je hned druhý den naučili rozpoznávat. Proto teď odchytávači raději chodí v šortkách a květovaných košilích a předstírají, že jsou turisté, kteří do Thajska přicestovali na dovolenou. "Opice jsou chytré, mají dobrou paměť," dodal Doodduem.

Některým místním podnikatelům je na rozdíl od Yupy Srisanguanové hladových opiček, které kvůli koronaviru přišly o své chlebodárce z řad turistů, tak líto, že je krmí sami. "Přece je nemůžeme nechat umřít hlady," řekl majitel místního hotelu. Nejvíc podle něj makakům chutná banánový dort, vděční jsou ale i za obyčejné ovoce.

Video: Turistku "přepadl" medvěd. Pořídila si s ním selfie

Na dívku skočil medvěd. Stihla si s ním vyfotit selfie | Video: Twitter/BBCabinda, Twitter/RexChapman
 

Právě se děje

před 24 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy