Thajsko bojuje s hladovými makaky. Chybí jim jídlo od turistů a ničí místní obchody

Magazín Magazín
29. 7. 2020 9:00
Vyrazit do ulic thajského města Lopburi se svačinou v ruce není v posledních letech nejlepší nápad. V metropoli totiž žijí tisíce makaků, kteří si zvykli na to, že je turisté krmí, a pokud to neudělají, kradou si jídlo klidně sami. S tím, jak pandemie koronaviru utlumila cestovní ruch, ovšem opice o své hlavní chlebodárce přišly, takže teď ještě víc drancují krámky místních podnikatelů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Thajská metropole Lopburi už delší dobu čelí náporu makaků. Zvědavých opiček tam žije nejméně 8400 a v současnosti všechny okupují několik málo bloků v srdci starého města. Zvířata se stěhují do opuštěných budov, rozhazují věci ve vitrínách obchodů a ničí antény a stěrače zaparkovaných aut.

Troufnou si ale i na místní obyvatele. Kdykoli zahlédnou člověka s plastovou taškou, nedokážou se kontrolovat, protože větří, že by v ní mohlo být jídlo. Lidé tak žijí v neustálém strachu a mnoho tamních podniků včetně zlatnictví, holičství, kina či obchodu s telefony už v posledních letech raději zavřelo. Informuje o tom americký deník The New York Times.

Už tak nepříznivou situaci s makaky teď podle něj ještě zhoršila pandemie koronaviru. Opice se totiž těžko smiřují s tím, že z ulic zmizeli turisté, kteří jim rádi věnovali něco k snědku, i místní buddhisté, kteří krmení zvířat považují za velmi úctyhodný skutek. Oblíbily si zejména kokosový jogurt, jahodovou limonádu nebo jakékoli svačinky v barevném obalu a teď jsou vyhladovělé.

Hladový makak se pustil i do gumové hadice

"Nikdy to s nimi nebylo tak zlé jako teď. Nemám nic proti opicím, ale je opravdu těžké tady podnikat, když se zákazníci bojí přijít do vašeho obchodu, protože je kdykoli může pokousat makak, který se sem jen tak nastěhoval," postěžovala si americkému listu Yupa Srisanguanová. Jeden makak se podle jejích slov pokusil rozžvýkat i gumovou hadici, která jí v obchodě visela ze stropu.

Sedmdesátiletá žena dodala, že když byla dítě, opic bylo v Lopburi méně a také vypadaly zdravěji, měly lesklou a hustou srst. Sdružovaly se hlavně ve starověkých ruinách, které ve městě zbyly z dob Khmérské říše. Pak se ale v zemi rozbujel turistický ruch a s ním dorazilo i nezdravé jídlo.

Opice se začaly vedle banánů a citrusových plodů živit odpadky, jejich srst řídla a dnes jsou některé z nich úplně vypelichané. Protože neměly o jídlo nouzi, plodily najednou více mláďat, a tak jejich populace v průběhu let strmě narostla. Srisanguanová se makaky pokusila vystrašit vycpanými krokodýly a tygry, což sice nějakou dobu fungovalo, ale pak opice její lest stejně prokoukly.

Vyhubení je tabu, a tak makaky aspoň kastrují

Jejich vyhubení nepřipadá v buddhistické zemi, pro kterou je vztah ke zvířatům posvátný, vůbec v úvahu. Právě makakové navíc do Thajska lákají davy turistů, na nichž je ekonomika asijského státu závislá. Proto má vedení města jen omezené možnosti, jak množící se populaci makaků držet pod kontrolou.

Jedním z řešení je jejich masová kastrace, aby už nemohli plodit další potomky. Letos v červenci podstoupilo zákrok hned 300 zvířat a v srpnu jich mají místní veterináři vykastrovat dalších 200. Narongporn Doodduem, který v Lopburi vede úřad pro ochranu volně žijících zvířat, uvedl, že opice odchytávají speciálně vyškolení pracovníci a snaží se je do klecí vlákat na jídlo.

Původně podle něj byli oblečení v maskáčových uniformách, ale makakové se je hned druhý den naučili rozpoznávat. Proto teď odchytávači raději chodí v šortkách a květovaných košilích a předstírají, že jsou turisté, kteří do Thajska přicestovali na dovolenou. "Opice jsou chytré, mají dobrou paměť," dodal Doodduem.

Některým místním podnikatelům je na rozdíl od Yupy Srisanguanové hladových opiček, které kvůli koronaviru přišly o své chlebodárce z řad turistů, tak líto, že je krmí sami. "Přece je nemůžeme nechat umřít hlady," řekl majitel místního hotelu. Nejvíc podle něj makakům chutná banánový dort, vděční jsou ale i za obyčejné ovoce.

Video: Turistku "přepadl" medvěd. Pořídila si s ním selfie

Na dívku skočil medvěd. Stihla si s ním vyfotit selfie | Video: Twitter/BBCabinda, Twitter/RexChapman
 

Právě se děje

před 7 minutami

Snížení daně z příjmů na 15 procent není realistické, věří Hamáček

Snížení daně z příjmů fyzických osob na 15 procent po zamýšleném zrušení superhrubé mzdy, o kterém se zmínil předseda vlády a hnutí ANO Andrej Babiš, považuje vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček za nerealistické. Znamenalo by to větší výpadek příjmů státního rozpočtu, než je celý roční rozpočet ministerstva vnitra, uvedl Hamáček v Právu.

Babiš o víkendu řekl, že od příštího roku počítá se zrušením superhrubé mzdy a zavedením 15procentní daně místo plánovaných 19 procent. To by podle ministerstva financí vedlo k výpadku příjmů 90 miliard korun. Nyní je efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Prasklé potrubí omezilo provoz tramvají v centru Prahy

Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v Ječné ulici byl v úterý před 07:00 v obou směrech zastaven provoz tramvají ve frekventovaném úseku mezi stanicemi I.P. Pavlova a Karlovo náměstí v centru Prahy. Týká se to linek 4, 6, 10, 16 a 22, které až do odvolání jezdí po objízdných trasách. Na svém webu o tom informoval dopravní podnik.

Náhradní autobusovou dopravu kvůli neprůjezdnosti úseku není možné podle dopravce zavést. Cestující mohou využít metro, a to ze stanic Náměstí Míru, Karlovo náměstí nebo I. P. Pavlova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D8 u Lovosic znovu uzavřela nehodu kamionu

Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany je u Lovosic uzavřená. V noci tam v místě zúžení před sjezdem na průmyslovou zónu havaroval kamion. Policie odklání dopravu na exitu 45 Lukavec, zpátky na dálnici se řidiči vrací na nájezdu Lovosice. V okolí se tvoří kratší kolony, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Auta by se do uzavřeného úseku měla podle odhadu silničářů vrátit kolem 09:00.

Dálnice D8 u Lovosic byla neprůjezdná také v pondělí v noci a dopoledne. V úseku, který je kvůli stavebním pracím zúžený do jednoho pruhu, najel kamion do betonových svodidel. Vozidlo začalo hořet. Řidič stihl včas vystoupit, nikdo nebyl zraněn. Provoz byl kvůli odklízení následků a vyšetřování obnoven až po téměř deseti hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy