Thajsko bojuje s hladovými makaky. Chybí jim jídlo od turistů a ničí místní obchody

Magazín Magazín
29. 7. 2020 9:00
Vyrazit do ulic thajského města Lopburi se svačinou v ruce není v posledních letech nejlepší nápad. V metropoli totiž žijí tisíce makaků, kteří si zvykli na to, že je turisté krmí, a pokud to neudělají, kradou si jídlo klidně sami. S tím, jak pandemie koronaviru utlumila cestovní ruch, ovšem opice o své hlavní chlebodárce přišly, takže teď ještě víc drancují krámky místních podnikatelů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Thajská metropole Lopburi už delší dobu čelí náporu makaků. Zvědavých opiček tam žije nejméně 8400 a v současnosti všechny okupují několik málo bloků v srdci starého města. Zvířata se stěhují do opuštěných budov, rozhazují věci ve vitrínách obchodů a ničí antény a stěrače zaparkovaných aut.

Troufnou si ale i na místní obyvatele. Kdykoli zahlédnou člověka s plastovou taškou, nedokážou se kontrolovat, protože větří, že by v ní mohlo být jídlo. Lidé tak žijí v neustálém strachu a mnoho tamních podniků včetně zlatnictví, holičství, kina či obchodu s telefony už v posledních letech raději zavřelo. Informuje o tom americký deník The New York Times.

Už tak nepříznivou situaci s makaky teď podle něj ještě zhoršila pandemie koronaviru. Opice se totiž těžko smiřují s tím, že z ulic zmizeli turisté, kteří jim rádi věnovali něco k snědku, i místní buddhisté, kteří krmení zvířat považují za velmi úctyhodný skutek. Oblíbily si zejména kokosový jogurt, jahodovou limonádu nebo jakékoli svačinky v barevném obalu a teď jsou vyhladovělé.

Hladový makak se pustil i do gumové hadice

"Nikdy to s nimi nebylo tak zlé jako teď. Nemám nic proti opicím, ale je opravdu těžké tady podnikat, když se zákazníci bojí přijít do vašeho obchodu, protože je kdykoli může pokousat makak, který se sem jen tak nastěhoval," postěžovala si americkému listu Yupa Srisanguanová. Jeden makak se podle jejích slov pokusil rozžvýkat i gumovou hadici, která jí v obchodě visela ze stropu.

Sedmdesátiletá žena dodala, že když byla dítě, opic bylo v Lopburi méně a také vypadaly zdravěji, měly lesklou a hustou srst. Sdružovaly se hlavně ve starověkých ruinách, které ve městě zbyly z dob Khmérské říše. Pak se ale v zemi rozbujel turistický ruch a s ním dorazilo i nezdravé jídlo.

Opice se začaly vedle banánů a citrusových plodů živit odpadky, jejich srst řídla a dnes jsou některé z nich úplně vypelichané. Protože neměly o jídlo nouzi, plodily najednou více mláďat, a tak jejich populace v průběhu let strmě narostla. Srisanguanová se makaky pokusila vystrašit vycpanými krokodýly a tygry, což sice nějakou dobu fungovalo, ale pak opice její lest stejně prokoukly.

Vyhubení je tabu, a tak makaky aspoň kastrují

Jejich vyhubení nepřipadá v buddhistické zemi, pro kterou je vztah ke zvířatům posvátný, vůbec v úvahu. Právě makakové navíc do Thajska lákají davy turistů, na nichž je ekonomika asijského státu závislá. Proto má vedení města jen omezené možnosti, jak množící se populaci makaků držet pod kontrolou.

Jedním z řešení je jejich masová kastrace, aby už nemohli plodit další potomky. Letos v červenci podstoupilo zákrok hned 300 zvířat a v srpnu jich mají místní veterináři vykastrovat dalších 200. Narongporn Doodduem, který v Lopburi vede úřad pro ochranu volně žijících zvířat, uvedl, že opice odchytávají speciálně vyškolení pracovníci a snaží se je do klecí vlákat na jídlo.

Původně podle něj byli oblečení v maskáčových uniformách, ale makakové se je hned druhý den naučili rozpoznávat. Proto teď odchytávači raději chodí v šortkách a květovaných košilích a předstírají, že jsou turisté, kteří do Thajska přicestovali na dovolenou. "Opice jsou chytré, mají dobrou paměť," dodal Doodduem.

Některým místním podnikatelům je na rozdíl od Yupy Srisanguanové hladových opiček, které kvůli koronaviru přišly o své chlebodárce z řad turistů, tak líto, že je krmí sami. "Přece je nemůžeme nechat umřít hlady," řekl majitel místního hotelu. Nejvíc podle něj makakům chutná banánový dort, vděční jsou ale i za obyčejné ovoce.

Video: Turistku "přepadl" medvěd. Pořídila si s ním selfie

Na dívku skočil medvěd. Stihla si s ním vyfotit selfie | Video: Twitter/BBCabinda, Twitter/RexChapman
 

Právě se děje

před 36 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy