Zemřel vynálezce hmoždinky. Artur Fischer si za svůj život zaregistroval víc patentů než Edison

pej
9. 2. 2016 14:27
Ve věku 96 let zemřel slavný německý vynálezce a inovátor. Artur Fischer dal světu hmoždinky i populární stavebnici Fischertechnik. „Mám zájem o jakýkoliv problém, který lze vyřešit,“ vysvětlil svoji obsesi vynálezy. Za svůj život si zaregistroval více patentů než Thomas Alva Edison.
Artur Fischer v roce 2007.
Artur Fischer v roce 2007. | Foto: Profimedia.cz

Německý vynálezce Artur Fischer zemřel ve svém domě ve Waldachtalu v jihozápadním Německu. Bylo mu 96 let. O smrti muže, který dal světu například hmoždinku, informoval New York Times.

První inovaci, synchronizovanou mechaniku blesku fotoaparátu, si zaregistroval v roce 1947. Celkem stojí za 1100 zlepšovacími návrhy, což je o sedm více, než stihl za svůj život slavný vynálezce Thomas Alva Edison.

Evropský patentový úřad mu v roce 2014 věnoval ocenění za celoživotní dílo. Německý Der Spiegel ho dokonce přirovnal k Billu Gatesovi. „Čím je Bill Gates pro svět počítačů, tím je Artur Fischer pro všechny domácí kutily,“ popsal týdeník Fischera.

Mezi nejznámější Fischerovy registrované patenty patří hmoždinky. Ty od roku 1958 ulehčily práci milionům kutilů, ale i profesionálů ve stavebnictví. V současnosti se jich denně po celém světě vyrobí zhruba 14 milionů kusů.

Vášnivý inovátor stojí i za populární vzdělávací hračkou Fischertechnik, kterou se proslavil především v Německu. Jedním z jeho posledních vynálezů je přístroj, který umožňuje pohodlnější konzumaci vařených vajec.

„Mám zájem o jakýkoliv problém, který lze vyřešit,“ vysvětlil svoji obsesi vynálezy v roce 2007 pro časopis Technology Review.

Dárek pro Hitlera

Artur Fischer se narodil 31. prosince 1919, vyučil se zámečníkem ve Stuttgartu. Kvůli vrozené krátkozrakosti se nemohl stát pilotem, jak si přál. Do německé Luftwaffe se dostal jako specializovaný mechanik.

„Tehdy jsem udělala pro svoji matku k Vánocům model letadla. Pak mě ale můj velící důstojník označil za nejlepšího mechanika a musel jsem ho věnovat Hitlerovi. Byla to hrozná doba,“ vzpomínal Fischer na druhou světovou válku.

Svoji společnost Fischer Group založil v roce 1948. Dnes má 42 poboček po celém světě, zaměstnává čtyři tisíce lidí a svoje produkty nabízí ve více než 100 zemích.

Jiří Mládek předpovídá tradiční české stavebnici Merkur velkou budoucnost. Roboti z ní sestavené by se prý mohli podílet na průzkumu Marsu. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy