Nikdo neví, k čemu jsou. Záhadné monumenty skrývají počátky lidské civilizace

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
včera
Svět je plný záhadných míst, jejichž účel je dodnes neznámý. "Přepište dějiny," volají občas popularizátoři některých prastarých monumentů. Podiv vzbuzuje třeba naleziště Puma Punku se svými precizně opracovanými stavbami. Pravda je ale vedle teorií o mimozemském původu střízlivější, materiálu k bádání dost. Na světě existují stavby starší než klasické písmo. Podívejte se na některé z nich.

Hrobka plná rtuti?

Zatímco terakotovou armádu už archeologové poměrně dobře zmapovali - a přišli mimo jiné na to, že každá socha je unikátní -, do dva tisíce let starého hrobu prvního čínského císaře, který kdysi sjednotil Čínu, se doposud nikdo nepodíval. Podle legend má ukrývat řeky rtuti a důmyslné pasti.

Minimálně pověsti o rtuti nebudou zcela smyšlené, archeologové v místě hrobky opravdu naměřili zvýšenou koncentraci této látky. Jestli se však někdy podívají dovnitř, nikdo neví. Čínská vláda totiž nedovoluje vykopat vnitřní komnaty, protože se obává o ochranu případných artefaktů. Je dobré připomenout, že samotná terakotová armáda byla kdysi barevná, po objevení a odkrytí však o svou barevnost přišla. 

 

Právě se děje

Další zprávy