stavba

Plzeňský kraj požádá stát o dotaci na novostavbu galerie

Na stavbu nové budovy Západočeské galerie v Plzni požádá Plzeňský kraj o státní dotaci. Kraj, který galerii zřizuje, má od města vyhrazený pozemek v těsném sousedství náměstí. Z architektonické soutěže již vzešel projekt. Dotace od státu by mohla dosáhnout až 15 procent ze zhruba miliardové ceny stavby. Žádost v pondělí schválili radní.

Podle posledního aktualizovaného rozpočtu by měla stavba přijít na miliardu korun. "Rozpočet je ale z dubna, od té doby až o 30 procent stouply ceny železa, betonu a podobně," upozorňuje radní pro kulturu a památky Marek Ženíšek z TOP 09, že náklady mohou být ještě vyšší. "Samozřejmě si uvědomujeme, že 15 procent, tedy nějakých 150 až 200 milionů, nestačí," dodává.

Strany krajské koalice se dohodly, že stavba začne, pokud se podaří sehnat alespoň 40 procent nákladů mimo krajský rozpočet. Příští rok by se měla otevřít možnost žádat o dotaci z Evropské unie. Kdyby od ní kraj získal dalších alespoň 150 milionů korun, vypíše soutěž na hlavního dodavatele.

Kompletně již byly vypořádány majetkoprávní vztahy, existuje stavební povolení a pokračují práce na finální podobě projektové dokumentace pro zahájení zadávacího řízení. Se stavbou se počítá v letech 2022 až 2025.

Zdroj: ČTK

Koncertní sál v Praze by mohli spolufinancovat soukromí investoři

Na financování nového koncertního sálu, který chce vedení Prahy vybudovat na Vltavské, by se kromě města a státu mohli podílet soukromí investoři. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Náklady na stavbu odhadují na zhruba pět miliard korun, financování ze státních, městských a soukromých peněz by mělo být hrazené zhruba po třetinách. Radní schválili také návrh memoranda s ministerstvem kultury.

Podle harmonogramu by na přelomu let 2025 a 2026 mohla začít soutěž na stavební firmu, v roce 2032 by budova mohla stát. Město si na zhodnocení možných způsobů financování nechalo zpracovat analýzu, která navrhla šest možností. Podle náměstka primátora Petr Hlaváčka z TOP 09 se ta se zapojením soukromých peněz jeví jako nejvhodnější. Do roku 2026 by náklady do 200 milionů ročně neslo převážně město, v roce 2027 nebo v roce 2028 po začátku stavby by přišel na řadu vstup soukromých investorů a státu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat