Kam a proč zmizelo Grónsko? Stará mapa odhaluje příběh o tajemstvích dávných časů

Magazín Magazín
17. 2. 2025 14:35
Představte si, že držíte v rukou mapu starou více než 400 let. Na první pohled vypadá jako běžná historická mapa, ale při bližším zkoumání si všimnete podivného prázdného místa uprostřed. Tento záhadný detail zaujal vědce natolik, že se rozhodli odhalit jeho tajemství. A možná právě teď jsme svědky rozluštění jedné z nejstarších nevyřešených záhad kartografie.
kartografie, mapa, arktika, stanice mezinárodního polárního výzkumu
kartografie, mapa, arktika, stanice mezinárodního polárního výzkumu | Foto: Profimedia.cz

V roce 1606 vytvořil holandský kartograf Jodocus Hondius mapu světa, která se stala jednou z nejvýznamnějších map své doby. Při pohledu na tuto mapu si však badatelé všimli podivného prázdného místa v severním Atlantiku, kde by mělo být Grónsko. Proč by zkušený a uznávaný kartograf své doby, který například zakreslil severní pobřeží Ameriky, vynechal tak významný kus země?

Teorie a spekulace

Po staletí se odborníci snažili přijít na důvod tohoto opomenutí. Někteří se domnívali, že Hondius neměl dostatek informací o této oblasti, jiní spekulovali o možných politických či náboženských důvodech. Nedávné výzkumy však přinesly nové a překvapivé vysvětlení.

Nový pohled na starou mapu

Tým vědců z univerzity v Utrechtu se rozhodl prozkoumat mapu pomocí moderních technologií. Použili pokročilé skenování a analýzu inkoustu, aby zjistili, zda prázdné místo skrývá nějaké stopy po původním zobrazení. K jejich překvapení objevili pod vrstvou papíru slabé obrysy ostrova, který odpovídá tvaru Grónska.

Záměrné vymazání?

Další analýza ukázala, že obrysy byly záměrně odstraněny. Proč by ale Hondius něco takového udělal? Jedna z teorií naznačuje, že mohl být pod tlakem tehdejších obchodních společností, které chtěly udržet určité oblasti v tajnosti kvůli obchodním zájmům. Grónsko bylo strategicky důležitou oblastí pro lovce velryb či obchodníky s kožešinami, a proto bylo v jejich zájmu, aby nebylo veřejně zobrazeno na mapách. Ostatně v té době skutečně probíhalo soupeření mezi anglickým a nizozemským královstvím ve velrybářství, takže to skutečně může být jeden z motivů.

Ačkoli nemáme definitivní důkazy o pohnutkách Hondiuse, tento objev poskytuje fascinující pohled na to, jak byly informace v minulosti kontrolovány a manipulovány. Mapa, která po staletí mátla historiky, nyní odhaluje příběh o politice, obchodu a tajemstvích dávných časů.

Tento případ připomíná, že i zdánlivě nevýznamné detaily mohou skrývat hluboká tajemství. Díky moderním technologiím a pečlivému výzkumu můžeme odhalovat nové kapitoly naší historie a lépe porozumět světu, ve kterém žijeme.

 
KB
Kamil Bujárekpřibližně před 1 měsícem

Že vy jste to Čestmíre nedočetl...

JS
Jiří Sasíkpřibližně před 1 měsícem

Záměrné vymazání? To mi něco říká.

ČP
Čestmír Prchlíkpřibližně před 1 měsícem

Nedělejte z něčeho senzaci, když není. Dokud Grónsko nebylo obepluto celé, nemohlo být na mapách a 400 let je dlouhá doba. Jižní pobřeží bylo považováno dlouho za část kontinentu Amerika. Asi by se měl víc učit zeměpis v souvislosti s dějinami.

Právě se děje

Další zprávy