Athény – Řecko se v roce 2010, ocitlo na pokraji státního bankrotu a podmínkou pro získání finanční podpory od Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky byly škrty a přijetí záchranných opatření.
Jak se předpokládalo, kromě snižování platů a propouštění se krize dotkla i státního majetku. Proto Řecko začalo s privatizací nemovitostí a pozemků, mezi které patří i 90 pláží.
Prostřednictvím řecké privatizační agentury (Hellenic Republic Asset Development Fund) je na internetových stránkách v nabídce například sedm kilometrů dlouhé pobřeží Afandou na ostrově Rhodos nebo pozemky na Korfu, kde má svůj majetek také slavný rod bankéřů Rothschildové. V nabídce jsou i regionální letiště a v privatizačním plánu mají být nemocnice a železnice.
Co se týká pláží, existují obavy, že by se prodej pozemků mohl neblaze dotknout turistického ruchu. Po novém majiteli se proto požaduje, aby část pláže zpřístupnil k veřejnému užívání.
"Jsme jako zkrachovalá domácnost nucená prodat stříbro a zachránit rodinu. Řecko nemá na vybranou," řekl obyvatel Rhodosu, pan Georgas deníku The Telegraph.
Státní úředníci zadluženého Řecka, jehož míra nezaměstnanosti se vyšplhala až na 27 procent, neuvádí k jednotlivým položkám na prodej předpokládanou cenu. Vše prý závisí na nabídce zájemců a také jejich plánech na rozvoj lokality.