Praha – S příchodem letních prázdnin vyrážejí tisíce převážně mladých lidí za prací do zahraničí. Cílovými zeměmi jsou nejčastěji anglicky mluvící evropské státy, někteří Češi si ale vybírají i vzdálenější destinace, například Spojené státy nebo Austrálii. K hitům letošního roku patří Island. Češi oceňují nádhernou přírodu, místní mentalitu a také to, že si vystačí pouze s angličtinou.
“Na Islandu se domluvíte anglicky skoro úplně s každým,” tvrdí studentka Veronika Neřoldová, která strávila v této ostrovní zemi už dvě sezony prací v hotelu.
Najít si zde práci ale podle ní není úplně lehké. "Chce to trpělivě zkoušet a napsat co nejvíce potenciálním zaměstnavatelům. A nenechat se odradit počátečními odmítnutími," vysvětlila. Kromě pozic v cestovních v ruchu se Češi mohou uplatnit například v zemědělství, převážně mladé dívky pak pracují v místních rodinách jako au-pair. “Zatím to vypadá, že Island bude skokanem letošní sezony,” uvedla manažerka pracovních pobytů Student Agency Martina Květoňová.
V předchozím roce pracovalo v evropských zemích podle odhadů evropského portálu pracovní mobility EURES přes 110 tisíc Čechů, oproti roku 2006 je to nárůst o polovinu. Na tomto trendu se každoročně podílí i sezonní pracovníci, kteří do ciziny odjíždí pracovat přes letní měsíce. “Konstantně vysoký zájem je o Velkou Británii a USA. Jezdí se ale i do neanglicky mluvících zemí, například do Německa, Rakouska, Švýcarska, Norska, Francie, Španělska nebo Itálie,” vyjmenovává Květoňová.
Češi nejčastěji pracují v gastronomii jako kuchaři nebo číšníci, v cestovním ruchu na pozicích recepčních a pokojských. “Přes léto hotely často také shání animátory nebo vedoucí dětských klubů, oblíbené jsou také pozice au-pair,” uvedla tisková mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.
Zatímco v zemích Evropské unie nemusí Češi vyřizovat pracovní povolení a práci si často seženou sami, v případě Spojených států nebo Austrálie potřebují pracovní víza. Obrací se proto na agentury, které jim s formalitami pomáhají. “Každý rok vyšleme do Austrálie něco přes 100 lidí. Jsou to lidé mezi 25 a 30 lety, krátce po vysoké škole, kteří chtějí zkusit něco nového. Posíláme je hlavně do velkých měst, kde pracují například v restauracích,” dodala zástupkyně české pobočky studentské agentury Information Planet.