Nejlepší reklama desetiletí? Trojan poskakující s letadlem v rytmu hip hopu

Magazín Magazín
22. 9. 2020 14:30
Která česká reklama za uplynulých deset let byla nejlepší? Podle čtenářů Aktuálně.cz je to Ranvej duel s Ivanem Trojanem. Spot z roku 2017 pro telekomunikační společnost T-Mobile vytvořila agentura Saatchi & Saatchi a společnost Boogie Films. Reklama je založena na humoru, tu si spotřebitel pamatuje i po letech, tvrdí předseda ADC Czech Republic, vyhlašovatel soutěže o reklamu desetiletí.
Prohlédněte si vítěznou reklamu. | Video: T-Mobile

Denně člověk zhlédne desítky reklamních spotů, kolik z nich si ale skutečně zapamatuje? Podle Davida Sudy, předsedy Art Directors Club Czech Republic, o tom rozhoduje především humor. To potvrdila také Cena čtenářů Aktuálně.cz v rámci prestižní soutěže ADC Czech Creative Awards, hodnotící kreativitu českých reklamních kampaní.

Čtenáři mohli hlasovat téměř dva týdny a jako nejlepší nakonec označili spot společnosti T-Mobile v hlavní roli s Ivanem Trojanem jako pilotem, který v kokpitu letadla čeká na povolení ke vzletu a čekání si krátí poslechem hiphopové skladby. Hlavním sdělením je, aby lidé "rozhýbali" své mobilní telefony datovými balíčky.

Reklamě od agentury Saatchi & Saatchi z produkce Boogie Films z roku 2017 dalo hlas celkem 897 lidí z celkového počtu 4472 hlasujících. Druhý v pořadí byl spot pro organizaci Post Bellum s názvem Breaking the Silence. Těsně třetí skončila zahraničními cenami ověnčená práce Nikdy nevystřelená kulka, kterou v roce 2013 pro Český helsinský výbor připravila agentura Havas.

Češi mají rádi reklamy založené na humoru

"Máme z ocenění obrovskou radost! Je to divácká a čtenářská cena, takže odráží přesně naši filozofii: my totiž tvoříme reklamy pro lidi, pro zákazníky, a ne pro odborné poroty reklamních festivalů. Beru to tak, že diváci hlasovali nejen za Ranvej duel, ale za naši dlouholetou sérii s Ivanem Trojanem, ať už byl pilot, učitel, nebo kosmonaut. Naším dlouhodobým cílem je dělat vtipné reklamy, které si lidé pamatují i několik let a můžete se na ně podívat i s odstupem času," okomentoval ocenění Ondřej Hübl, dlouholetý kreativní ředitel Saatchi & Saatchi.

Mezi dalšími nominovanými kreativními reklamami byl také spot Kofoly k 50. výročí založení firmy či Budějovický Budvar v hlavní roli s Janem Třískou. "Celkem v anketě hlasovalo téměř 4500 čtenářů, takže cena má rozhodně svoji váhu. Z výsledku je vidět, že typickou českou reklamu založenou na humoru spotřebitel vnímá, má rád a pamatuje si ji i po letech," uvedl Suda.

Soutěž je vyhlašována od roku 1993 a jejím cílem je zvyšovat úroveň tuzemské komerční komunikace. Přihlášené práce od reklamních agentur, studií, produkcí či freelancerů hodnotí vždy mezinárodní porota, kterou tvoří oceňované osobnosti oboru.

Hlavní kritériem je zde originalita, inovace a kvalita zpracování. Soutěž je rozdělena do více kategorií od televizních spotů přes tiskové formáty až po kreativní využití influencerů nebo zvuku. Autoři vítězných prací si odnášejí kovovou sošku, tzv. "Louskáčka".

Cenu čtenářů Aktuálně.cz si autoři převezmou v rámci slavnostního udílení ADC Czech Creative Awards. Ceremoniál vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru proběhne netradičně on-line, přesný termín bude zveřejněn v nejbližší době.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy