Italský pořad vyvolal skandál, tanečnice radila ženám, jak být sexy na nákupech

Magazín Magazín
27. 11. 2020 16:31
Italy pobouřilo video, ve kterém známá tanečnice radila ženám, jak se mají chovat při nakupování, aby u toho vypadaly sexy. Bizarní manuál se objevil v televizní show Detto Fatto, kterou vysílá jeden z kanálů italské veřejnoprávní stanice. Podle kritických reakcí diváky utvrzoval ve stereotypním vnímání žen.
"Vysoké podpatky a sexy pohyby? Jak dlouho ještě budeme ženy vnímat takhle zjednodušeným způsobem?" odsoudila pořad italská ministryně zemědělství.
"Vysoké podpatky a sexy pohyby? Jak dlouho ještě budeme ženy vnímat takhle zjednodušeným způsobem?" odsoudila pořad italská ministryně zemědělství. | Foto: RAI

V manuálu, který v rámci pořadu Detto Fatto odvysílala italská veřejnoprávní stanice Rai 2, účinkovala baletka a učitelka tance u tyče Emily Angelillová. Ta ženám dávala tipy, jak se pohybovat v supermarketu a vypadat při tom smyslně. Sama si do obchodu oblékla kožené mini šortky a vysoké podpatky.

Následně jiné mladé ženě názorně ukázala, jak má na podpatcích chodit a působit svůdně, i když zrovna tlačí nákupní vozík. Dále jí radila, jak se natáhnout pro balíček brambůrků na vysokém regálu a vyzývavě při tom zvednout nohu. A nechyběl ani tip, jak se naopak sklonit k zemi pro spadlé zboží.

"Klekla bych si na jedno koleno, druhé bych měla pokrčené a nohy u sebe, neměla bych je roztažené, aby celá situace nepůsobila ještě vulgárněji," citoval tanečnici britský list The Guardian.

Angelillová se však za svá doporučení u italských žen vděku nedočkala. Epizoda televizní show naopak schytala negativní reakce na sociálních sítích. Mluvčí italské konference demokratických žen Cecilia D'Elia například uvedla, že skeč ženy vyobrazoval stereotypním způsobem, což by ve veřejnoprávních médiích mělo být nepřípustné.

K nepříznivé odezvě přispěla i skutečnost, že televize show odvysílala v Mezinárodní den proti násilí na ženách. Někteří diváci si proto mysleli, že tvůrci pořadu museli scénku myslet jako parodii. Ostrého odsouzení se pořad dočkal také u italských političek a politiků.

"Vysoké podpatky, sexy pohyby, perfektní vzhled za každé situace? Jak dlouho ještě budeme ženy vnímat takhle zjednodušeným způsobem?" ptala se na Twitteru ministryně zemědělství Teresa Bellanovaová. "Možná by byl zapotřebí návod ne na to, jak nakupovat, nýbrž jak poskytovat veřejnoprávní službu, aniž by se pošlapávaly hodnoty a historie televize Rai," uvedl další vládní ministr Andrea Martella.

Generální ředitel společnosti Rai, Fabrizio Salini, vysílání pořadu v reakci na to pozastavil a nařídil prošetřit okolnosti vzniku dílu. Zdůraznil přitom, že epizoda neodpovídala duchu veřejnoprávní služby a redakčnímu kodexu Rai. Moderátorka pořadu Bianca Guacceroová se omluvila jménem celého týmu s tím, že zajistí, aby se nic podobného neopakovalo. Omluvu nakonec na svém twitterovém účtu zveřejnila i tanečnice Angelillová.

Mohlo by vás zajímat: Sexismus v reklamě? Použít prsa a zadek je snadné, lidé to nechtějí, říká Pešáková

Kvůli sexistickým reklamám jsou lidé více tolerantní k násilí páchanému na ženách, říká zakladatelka anticeny Sexistické prasátečko Kristýna Pešáková. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy