Italský pořad vyvolal skandál, tanečnice radila ženám, jak být sexy na nákupech

Magazín Magazín
27. 11. 2020 16:31
Italy pobouřilo video, ve kterém známá tanečnice radila ženám, jak se mají chovat při nakupování, aby u toho vypadaly sexy. Bizarní manuál se objevil v televizní show Detto Fatto, kterou vysílá jeden z kanálů italské veřejnoprávní stanice. Podle kritických reakcí diváky utvrzoval ve stereotypním vnímání žen.
"Vysoké podpatky a sexy pohyby? Jak dlouho ještě budeme ženy vnímat takhle zjednodušeným způsobem?" odsoudila pořad italská ministryně zemědělství.
"Vysoké podpatky a sexy pohyby? Jak dlouho ještě budeme ženy vnímat takhle zjednodušeným způsobem?" odsoudila pořad italská ministryně zemědělství. | Foto: RAI

V manuálu, který v rámci pořadu Detto Fatto odvysílala italská veřejnoprávní stanice Rai 2, účinkovala baletka a učitelka tance u tyče Emily Angelillová. Ta ženám dávala tipy, jak se pohybovat v supermarketu a vypadat při tom smyslně. Sama si do obchodu oblékla kožené mini šortky a vysoké podpatky.

Následně jiné mladé ženě názorně ukázala, jak má na podpatcích chodit a působit svůdně, i když zrovna tlačí nákupní vozík. Dále jí radila, jak se natáhnout pro balíček brambůrků na vysokém regálu a vyzývavě při tom zvednout nohu. A nechyběl ani tip, jak se naopak sklonit k zemi pro spadlé zboží.

"Klekla bych si na jedno koleno, druhé bych měla pokrčené a nohy u sebe, neměla bych je roztažené, aby celá situace nepůsobila ještě vulgárněji," citoval tanečnici britský list The Guardian.

Angelillová se však za svá doporučení u italských žen vděku nedočkala. Epizoda televizní show naopak schytala negativní reakce na sociálních sítích. Mluvčí italské konference demokratických žen Cecilia D'Elia například uvedla, že skeč ženy vyobrazoval stereotypním způsobem, což by ve veřejnoprávních médiích mělo být nepřípustné.

K nepříznivé odezvě přispěla i skutečnost, že televize show odvysílala v Mezinárodní den proti násilí na ženách. Někteří diváci si proto mysleli, že tvůrci pořadu museli scénku myslet jako parodii. Ostrého odsouzení se pořad dočkal také u italských političek a politiků.

"Vysoké podpatky, sexy pohyby, perfektní vzhled za každé situace? Jak dlouho ještě budeme ženy vnímat takhle zjednodušeným způsobem?" ptala se na Twitteru ministryně zemědělství Teresa Bellanovaová. "Možná by byl zapotřebí návod ne na to, jak nakupovat, nýbrž jak poskytovat veřejnoprávní službu, aniž by se pošlapávaly hodnoty a historie televize Rai," uvedl další vládní ministr Andrea Martella.

Generální ředitel společnosti Rai, Fabrizio Salini, vysílání pořadu v reakci na to pozastavil a nařídil prošetřit okolnosti vzniku dílu. Zdůraznil přitom, že epizoda neodpovídala duchu veřejnoprávní služby a redakčnímu kodexu Rai. Moderátorka pořadu Bianca Guacceroová se omluvila jménem celého týmu s tím, že zajistí, aby se nic podobného neopakovalo. Omluvu nakonec na svém twitterovém účtu zveřejnila i tanečnice Angelillová.

Mohlo by vás zajímat: Sexismus v reklamě? Použít prsa a zadek je snadné, lidé to nechtějí, říká Pešáková

Kvůli sexistickým reklamám jsou lidé více tolerantní k násilí páchanému na ženách, říká zakladatelka anticeny Sexistické prasátečko Kristýna Pešáková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 8 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy