Výzkum: Kvůli chemikáliím zpívají ptáci falešně

vk
30. 8. 2008 13:49
Může to ovlivnit jejich schopnost přivábit samičku
Vědci zkoumali populaci sýkor koňader u americké
Vědci zkoumali populaci sýkor koňader u americké | Foto: animal.discovery.com

New York - Vědci ve Spojených státech zjistili, že stopy chemikálií, jež se používají v průmyslových provozech, mohou mít zásadní vliv na ptačí populaci. Způsobují totiž, že ptačí samci nedokáží zpívat svoji melodii, což se pak odráží na jejich schopnosti vábit samičky.

Informaci přinesl server NewScientist.com.

Výzku, ukázal, že sýkory vystavené povoleným hladinám polychlorovaných bifenylů (PCB) nedokáží udržet tón jako jiní ptáci.

Protože samičky si vybírají samce podle nejlepší zazpívané písně, ptáci vystavení PCB mohou mít v hledání partnera menší úspěch, řekla ekoložka Sara DeLeonová z Cornellovy univerzity v Ithace ve státě New York.

Žijí, ale zpívají špatně

„Ptáci žijí, neumírají, ale PCB ovlivňuje určité části jejich životního cyklu," dodala pro New Scientist DeLeonová. 

Více o New Yorku: Newyorské taxíky zezelenají. Budou hybridní

Vědci zjistili, že následkem některých chemikálií, jako například DDT, mohou ptáci přestat zpívat úplně. Zatím ovšem nikdo nezjistil, zda vystavení stopovému množství v přírodě může ovlivnit ptačí zpěv a možnost nalezení partnera.

DeLeonová a její tým zkoumali sýkory žijící podél newyorské řeky Hudson poblíž elektrárny, která používala izolační látku PCB od roku 1907 do 70. let. Přibližně 500 000 kilogramů této toxické látky během používání skončilo v řece.

Americká vláda elektrárně nařídila vyčistit vodu znečištěnou polychlorovanými bifenyly. V současnosti zůstávají v řece stále stopy PCB na mnoha místech, ale v množství menším než je stanovený limit.

Rozdíly objevil počítač

Přestože v okolí řeky Hudson žije mnoho druhů ptáků, vědci se zaměřili na sýkory koňadry, malé ptáky, jejichž píseň obsahuje pouze dva tóny. Nejlepší zpěváci z rodu sýkor míchají tóny, které zpívají, ale vzdálenost mezi tóny většinou zůstává stejná.

Naopak ptáci vystavení působení PCB, kteří se pokusili zpívat několik různých směsí tónů, vydávali tóny příliš daleko od sebe. Oproti tomu ptáci, kteří zpívají pouze jeden tón, měli sklon smísit dva tóny dohromady.

Čtěte také: New York zaplatí milardy za snížení emisí

Tým ekoložky DeLeonové analyzoval zpěv ptáků pomocí počítačového programu. Rozdíly jsou patrné pouze tehdy, pokud můžete vidět zpěv jako spektrogram, řekla DeLeonová.

Špatné receptory hormonů

Slabší vokální výkony se mohou objevit, protože PCB brání růstu a rozvoji části mozku, která ovlivňuje ptačí zpěv, řekl odborník na neurologii Tim DeVoogd, také z Cornellovy univerzity.

„Jedna z věcí, kterou mohou tyto škodlivé látky udělat, je zašpinit receptory hormonů v mozku a tyto receptory se musí vyvíjet správně. Musí být buď samčí nebo samičí," tvrdí Tim DeVoogd.

„Ptáci mohou vypadat zdravě, ale nebudou moci zpívat či najít partnera."

Špačci zpívali lépe

Ne všechny chemické látky mají za následek nekvalitní ptačí zpěv. V letošním roce skupina britských vědců objevila, že směsi napodobující estrogen, jako například bifenol A, obdařily špačky mnohem složitějšími písněmi, které samičky preferovaly.

„Samičky preferovaly samce, kteří zpívali lépe, ale jejich zpěv nebyl poctivá kvalita," řekla DeLeonová.

Chemikálie mohou ohrozit populaci ptáků u řeky Hudson, pokud samci nebudou mít dobré vyhlídky k nalezení samice a samice se přesunou jinam, aby našly chemikáliemi nepoznamenané samečky.

„Populace může skončit v úpadku a ptáci už v této oblasti nemusí žít vůbec," dodala DeLeonová.

Čtěte také: Manhattan se zbavuje aut. Alespoň na chvilku

 

Právě se děje

Další zprávy