Apple zakázal na iPhonech hru Fortnite. Jsou to totalitní praktiky, tvrdí vývojáři

Magazín Magazín
14. 8. 2020 10:49
Technologičtí giganti Apple a Google se dlouhodobě přou s vývojáři jiných firem kvůli finančním podílům z prodeje aplikací, které si uživatelé stahují na mobilní zařízení. Jeden z největších střetů nastal v uplynulém týdnu, kdy si Google a Apple znepřátelila společnost Epic Games, která stojí za populární on-line hrou Fortnite. Ta následně podala dvě žaloby za porušování antimonopolního zákona.
Fortnite
Fortnite | Foto: Epic Games

Spor začal provokací ze strany firmy Epic Games. Ta fanoušky své hry Fortnite, kteří ji hrají na mobilních zařízeních, ponoukla, aby za aplikaci platili přímo vývojářům. Obvykle totiž platba probíhá přes virtuální obchody firem Apple a Google, které si z prodeje pro sebe strhávají třicetiprocentní marži.

Společnost Apple zareagovala hned po několika hodinách, a to rovnou tím, že hru Fortnite ze svého obchodu App Store úplně vymazala. Informoval o tom list New York Times.

"Epic Games do své aplikace zahrnuli prvek, který Apple neschválil, a to se záměrem porušit smluvní podmínky obchodu App Store. Budeme se snažit spolu s vývojářem situaci co nejdřív vyřešit, aby byl Fortnite opět k dispozici," citoval deník oficiální vyjádření firmy Apple.

Ani ne za hodinu společnost Epic Games vrátila úder a zažalovala Apple u federálního soudu za to, že donucováním vývojářů k tomu, aby využívali výhradně jeho platební systém, porušuje antimonopolní zákon. "Jde o další ukázku toho, jak Apple zneužívá svou moc k uplatňování nesmyslných omezení, která slouží jen k tomu, aby si udržel stoprocentní monopol u poplatků na iPhonech," napsala firma v 62 stránek dlouhé žalobě.

Apple je jako Velký bratr

Aby toho nebylo málo, rozjeli herní vývojáři promyšlenou marketingovou kampaň, která paroduje ikonickou, 36 let starou reklamu inspirovanou románem 1984. V té se tehdy Apple pustil do svého konkurenta IBM. V nové verzi z dílny Epic Games je ovšem jako Velký bratr vyobrazen sám Apple, který se snaží totalitními praktikami potlačit povstání rebelů, jimiž jsou avataři z Fortnite.

Pozadu nakonec nezůstal ani Google, který z obchodu pro uživatele operačního systému Android hru Fortnite také odstranil, a to se stejným odůvodněním jako Apple. Firma Epic Games vzápětí podala žalobu i na Google.

Střet s Applem ovšem může mít zásadnější dopady, protože uživatelé systému Android si Fortnite mohou stáhnout i z jiných zdrojů než z obchodu Google Play. Uživatelů systému iOS tuto možnost nemají, a jsou tak závislí na jediném zdroji.

Hra Fortnite se řadí k multiplayerovým hrám žánru battle royale, v němž spolu velké množství hráčů soupeří v prostředí, které se neustále zmenšuje, a vítězí šampion, jemuž se podaří všechny protivníky vyřadit. Od roku 2017, kdy byla uvedena na trh, si ji oblíbily miliony hráčů po celém světě. Není tedy divu, že hashtag #FreeFortnite, který se objevuje na konci zmíněného videa, se okamžitě dostal do trendů na sociální síti Twitter.

Mohlo by vás zajímat: Co lidi tak fascinuje na Fortnite? 

Herní nářez: Fortnite Battle Royal | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 50 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 55 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy