Hra Fortnite rozpoutala domácí násilí. Muž ji nechtěl vypnout a uhodil těhotnou ženu

Magazín Magazín
9. 7. 2019 13:22
Australan James Munday (26) se u soudu v Sydney přiznal k tomu, že fyzicky ublížil své těhotné partnerce. Ta po něm chtěla, aby na chvíli přestal hrát oblíbenou multiplayerovou hru Fortnite a snědl si s rodinou večeři. Muž si teď u soudu vyslechl obvinění, za které mu hrozí až dva roky vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Epic Games

Munday měl v době incidentu zapnuté živé vysílání na internetové streamovací platformě Twitch. Přestože se vzájemná hádka odehrála mimo záběr kamery, audiozáznam ji zachytil, a tak se brzy rozšířila na sociálních sítích.

Partneři se do konfliktu dostali loni v prosinci. Australanova přítelkyně, o které britský deník The Independent píše jako o slečně Campbellové, tehdy svého muže několikrát žádala, aby už on-line hru opustil a přidal se k rodinné večeři. Munday jí vždy odpověděl, že hned přijde.

Campbellové ale lhostejnost jejího muže po chvíli rozčilovala, a tak na něj a jeho počítač začala ve vzteku házet různé předměty. V té chvíli Munday vstal, uhodil Campbellovou do obličeje a přitlačil ji k zemi.

"Prostě jsem ji znehybněl, aby s tím přestala," citoval britský list Mundayovo přiznání. Podle soudního spisu byl v živém internetovém vysíláni z počítačové hry jasně slyšet hlasitý úder, stejně jako ženin pláč. Obě děti mladého páru byly v době roztržky doma, takže všemu přihlížely.

Munday, který pracuje jako správce sítě v telekomunikační společnosti, teď čelí hrozbě peněžní pokuty, ale i dvou roků ve vězení. Konečný verdikt soud vynese ke konci srpna. Obvinění se ovšem nevyhnula ani Campbellová, na partnera totiž hodila čajovou konvici. Vyvázla ale jen s podmínkou.

Video: Fortnite je návykový, tvrdí expert

Na Fortnite vzniká závislost snáze než na jiných hrách, hra je rychlá a snadno dostupná, viděl jsem desítky závislých dětí, přivedou je vždy rodiče | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy