Žádná manipulace, tak se to stalo. Fotograf vidí přízračné okamžiky našich životů

Žádná manipulace, tak se to stalo. Fotograf vidí přízračné okamžiky našich životů
Glenelg,  2016.
Budapešť, 2009.
Menton, 2022.
Moskva, 2000. Zobrazit 24 fotografií
Foto: Aktuálně.cz / Vladimír Birgus / Se souhlasem k užití
vot dap vot, dap
Aktualizováno 6. 12. 2023 6:31
Na první pohled by se mohlo zdát, že takové záběry snad ani nemohou vzniknout bez aranžování scény nebo manipulace v programu pro úpravu fotografií. Ale není to tak. Stojí za nimi výjimečné vidění a cit pro detaily, které v našich životech často míjíme bez povšimnutí. Snímky průkopníka českého barevného subjektivního dokumentu Vladimíra Birguse lze nyní vidět v kladenském Kabinetu fotografie.

Vladimír Birgus byl už na začátku osmdesátých let jedním z prvních českých fotografů, kteří se snažili  promyšleně využívat emotivních a psychologických účinků barev v subjektivně pojatých dokumentárních snímcích, jež vznikaly souběžně s jeho černobílou tvorbou.

"Záhy přešel od inscenované fotografie a snímků v intencích humanistické fotožurnalistiky k subjektivně laděnému dokumentu," píše kurátor Luděk Lukůvka v doprovodném textu k jedné z Birgusových posledních výstav a podotýká, že barva je pro něj nosným prvkem, "který je natolik autonomní, až si podmaňuje celkovou kompozici fotografie nesoucí výrazné malířské kvality".

Vladimír Birgus: Samotáři

Výstava v Kabinetu fotografie Kladenského zámku představuje barevné fotografie českého průkopníka barevného subjektivního dokumentu Vladimíra Birguse (*1954). Výstava potrvá do 18. února. Více informací lze najít na stránkách 
kladenskyzamek.cz/.

Vladimír Birgus zpočátku kladl důraz na silné kontrasty několika sytých barev. Velké plochy dominantní barvy přispívaly k tomu, že snímky získávaly nereálné prvky, které připomínají spíše abstraktní malířství než nemanipulovaný obraz skutečnosti. V jeho novějších fotografiích je už často barevnost tlumenější, někdy bývají téměř monochromatické.

Právě takové jsou nyní k vidění na výstavě v Kabinetu fotografie na Kladenském zámku - Vladimír Birgus zde vybral z většího souboru snímky laděné do červené barvy.

Rafinovanost zobrazení je výsledkem autorova osobitého pohledu na nemanipulovanou skutečnost. Vladimír Birgus nearanžuje, spoléhá na objevování přízračných okamžiků zdánlivě obyčejných scén, v nichž se spojuje reálno se surreálnem.

Kabinet fotografie

Kabinet fotografie v Galerii Kladenského zámku je fotografická galerie, která navazuje na činnost prestižní Malé galerie České spořitelny v Kladně. Byl založen v roce 2019. Kurátorem a dramaturgem výstav je významný český fotograf Jiří Hanke. Galerie představuje tvorbu špičkových českých autorů. Více informací a přehled dosavadních výstav lze najít zde.

"Přeludnost některých fotografií je založená na barvě tvořící jednotlivé plochy jako abstraktní plátno, do něhož je přesně vsazen děj, záznam situace, v níž lidé dotvářejí přesný kompoziční záměr." konstatuje Lukůvka. Upozorňuje, že je pozoruhodné, jak dokáže Vladimír Birgus pracovat s jednotlivými barevnými plány a postavami do nich zasazenými.

Miami, 2012
Miami, 2012 | Foto: Aktuálně.cz / Vladimír Birgus / Se souhlasem k užití

"Skvěle se to povedlo například na fotografii policisty na koni a typického fragmentu ženské postavy se zdviženou rukou. Ostré předěly mezi barvami, kontury postav s koněm spolu s jejich stíny vytvářejí dokonalou kompozici, v níž je vše přirozeně komplementární," vysvětluje kurátor Lukůvka.

Prezentovaný soubor obsahuje většinou snímky z poslední doby. Formálně vycizelované fotografie jsou v kompozici a práci s barvou ukázkou léty vybroušeného přístupu k fotografickému obrazu.

Sledujeme-li subjektivní obrazy Vladimíra Birguse, čteme zároveň příběh o současné globalizované společnosti, o samotě uprostřed davů i o vlastních autorových pocitech. Důležité je, že Birgusovy fotografie vždy ponechávají velký prostor pro vlastní interpretaci divákům.

O autorovi snímků

Vladimír Birgus je fotograf, kurátor, historik fotografie, profesor a vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Jeho fotografie byly představeny na 85 autorských výstavách a jsou zastoupeny v mnoha sbírkách  a významných galeriích. Kromě těch českých lze jmenovat například Bibliothèque nationale de France v Paříži, San Francisco Museum of Modern Art, Museum of Fine Art Houston nebo Tokyo Metropolitan Museum of Photography. Je autorem a spoluautorem 69 knih.

 

Právě se děje

Další zprávy