reklama
 
 

Potápěči narazili na tajemný objekt 22 metrů pod hladinou

28. 7. 2015 7:30
Video: Vimeo
Plující útvar překvapil trojici potápěčů, kteří s pomocí odborníků zjistili, že se jim na kameru podařilo zachytit obrovský roj vajec olihně.

Ankara – U městečka Fethiye na pobřeží Turecka se skupinka potápěčů přesvědčila, že v oceánu jsou stále k vidění neuvěřitelné věci. Společně se jim podařilo v hloubce 22 metrů pod hladinou natočit neznámý objekt. Ten přitom patřil nebezpečné olihni, jak informoval server Deep Sea News.

Velký průhledný plovoucí útvar zachytil podvodní kameraman Lutfu Tanrıover na své kameře, když se byl s přáteli potápět v Turecku. Video následně nahrál na internet. Na dotek měkký a téměř neviditelný objekt zaujal i vědeckou obec, záhy se jim totiž ozval odborník na chobotnice Mike Vecchione a nabídl jim věrohodné vysvětlení.

Vecchione identifikoval čtyři metry dlouhou hmotu jako obrovský roj vajec olihně, a to největší, jaký kdy viděl. Viditelné bílé tečky jsou pak samotná vajíčka, která jsou navíc uzavřená do svého vlastního průhledného pouzdra.

Podle serveru Deep Sea News byl objev pro potápěče velkým dobrodružstvím a takto hluboko v oceánu cítili tváří v tvář neznámému objektu vzrušení, ale také strach. Přesto se neostýchali vznášejícího se útvaru dotknout a poznat tak jeho želatinovou strukturu, která s největší pravděpodobností patřila vajíčkům olihně (Ommastrephes bartramii). Hlavonožec se dorůstá necelých dvou metrů.

Oliheň je velmi inteligentní, ale také nebezpečný tvor, který dokáže zaútočit i na člověka a kousnout ho nebo zlomit kost. V komunikaci se také vyznačují změnou barvy kůže.

autor: jaz | 28. 7. 2015 7:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama