Potápěči narazili na tajemný objekt 22 metrů pod hladinou

jaz
28. 7. 2015 7:30
Plující útvar překvapil trojici potápěčů, kteří s pomocí odborníků zjistili, že se jim na kameru podařilo zachytit obrovský roj vajec olihně.
Video: Vimeo

Ankara – U městečka Fethiye na pobřeží Turecka se skupinka potápěčů přesvědčila, že v oceánu jsou stále k vidění neuvěřitelné věci. Společně se jim podařilo v hloubce 22 metrů pod hladinou natočit neznámý objekt. Ten přitom patřil nebezpečné olihni, jak informoval server Deep Sea News.

Velký průhledný plovoucí útvar zachytil podvodní kameraman Lutfu Tanrıover na své kameře, když se byl s přáteli potápět v Turecku. Video následně nahrál na internet. Na dotek měkký a téměř neviditelný objekt zaujal i vědeckou obec, záhy se jim totiž ozval odborník na chobotnice Mike Vecchione a nabídl jim věrohodné vysvětlení.

Vecchione identifikoval čtyři metry dlouhou hmotu jako obrovský roj vajec olihně, a to největší, jaký kdy viděl. Viditelné bílé tečky jsou pak samotná vajíčka, která jsou navíc uzavřená do svého vlastního průhledného pouzdra.

Podle serveru Deep Sea News byl objev pro potápěče velkým dobrodružstvím a takto hluboko v oceánu cítili tváří v tvář neznámému objektu vzrušení, ale také strach. Přesto se neostýchali vznášejícího se útvaru dotknout a poznat tak jeho želatinovou strukturu, která s největší pravděpodobností patřila vajíčkům olihně (Ommastrephes bartramii). Hlavonožec se dorůstá necelých dvou metrů.

Oliheň je velmi inteligentní, ale také nebezpečný tvor, který dokáže zaútočit i na člověka a kousnout ho nebo zlomit kost. V komunikaci se také vyznačují změnou barvy kůže.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy