Moře vyplavilo záhadného žraloka. Vědci ho chtějí pitvat

jaz
30. 1. 2015 14:20
Záhadný druh žraloka, kterého rybáři vídají jen vzácně, se objevil na filipínské pláži.
Foto: Twitter

Manila – Mrtvého žraloka velkoústého nalezli rybáři ve středu v Burias Pass na pomezí provincií Albay a Masbete. Doposud se podařilo spatřit jen pár exemplářů a většinou šlo o mrtvé kusy vyplavené mořem.

Podle NBC News byl poprvé tento žralok z čeledi velkotlamovitých objeven v roce 1976, když se chytil do kotvy americké námořní lodi u pobřeží Havaje. Od té doby ho rybáři nalezli na břehu Filipín, Japonska nebo Tchaj-wanu.

Vědci ale o tomto druhu moc nevědí. Žralok velkoústý dorůstá až pěti metrů a necelých 700 kilogramů. Žije v hlubinách oceánu a na noc vystupuje do hloubky 12 metrů za potravou. Svou velkou tlamu ale nemá k uchvácení větší kořisti, ale funguje na stejném principu jako u velryb. Skrze ni totiž filtruje vodu obsahující plankton a medúzy.

Naposledy, když byl tento žralok nalezen na břehu Filipín v roce 2009, skončil na talíři místních obyvatel. Tentokrát je u ledu a čeká ho pitva, ze které se snad vědci dozví o tomto záhadném tvorovi něco víc.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy