Boj proti superbakterii. Vědcům pomůžou střeva surfařů

pej
10. 6. 2015 11:10
Britští vědci zahájili výzkum superbakterií, které jsou odolné vůči antibiotikům. Zkoumat budou rektální vzorky odebrané surfařům. Ti se kvůli tomu stali terčem posměchu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Superbakterie neboli bakterie odolná vůči obvyklým antibiotikům je jedním z největších strašáků současné medicíny. Britští vědci a ekologové ve spolupráci se surfaři chtějí této hrozbě přijít na kloub. Studií rektálních stěrů stovek surfařů tak získají nové informace o škodlivé bakterii žijící v mořské vodě, informoval web BBC.

"Víme, že surfaři spolykají až desetkrát více mořské vody než běžní plavci," vysvětluje členka vědeckého týmu Anne Leonard. Podle ní je dávno prokázáno, že mořská voda obsahuje bakterie odolné vůči antibiotikům. Lékařům ale stále chybí informace o tom, jaký vliv mají na lidský organismus. 

Skupina vědců a lékařů z univerzity v Cornwallu ke spolupráci povolala i ekologickou skupinu surfařů, kteří bojují proti znečištění moří a oceánů. 

"Chceme si vytvořit jasnější představu o tom, jaká rizika podstupují lidé v kontaktu s kontaminovanou vodou v pobřežních vodách. Jsme přesvědčeni o tom, že můžeme přispět k tomu, aby oceány byly zdravé pro každého," motivuje organizace surfaře k účasti. 

Mluvčí organizace Andy Cummins rovněž dodala, že kvůli rektálním výtěrům se komunita stala už terčem posměchu. "Musíte si ale uvědomit, že uvedené vzorky jsou součástí skutečně významného projektu," uvádí.

Boj proti nadužívání antibiotik

Výzkumu by se měly zúčastnit zhruba tři stovky surfařů z Anglie, Walesu a Severního Irska, kteří se do kontaktu s kontaminovanou vodou dostanou minimálně třikrát do měsíce. Registrovat se mohou prostřednictvím formuláře, na základě kterého budou vybaveni speciální odběrovou sadou.

Díky odebraným vzorkům plánují vědci nahlédnout do světa mikrobů, kteří kolonizují střeva surfařů. Na základě jejich porovnání se vzorky od lidí, kteří do kontaktu s mořskou vodou nepřichází tak často, chtějí získat představu o tom, jaký vliv mají superbakterie na lidský organismus.

Jak uvádí BBC, vzrůstající počet bakterií imunních vůči široké škále antibiotik je v současnosti jedním z nejsilnějších aspektů ohrožujících zdraví člověka. Schopnost lékařů léčit běžné infekce je tak čím dál menší. Například britská vláda nedávno oslovila farmaceutický průmysl s žádostí na vytvoření fondu pro podporu nového výzkumu antibiotik.

Na hrozbu jejich nadužívání nedávno upozornil i americký prezident Barack Obama, který zahájil pětiletý program na snížení používání antibiotik při léčbě lidí i zvířat.

 

Právě se děje

Další zprávy