Lovkyně terčem urážek. Lidem vadí, že ryby zabíjí harpunou

jaz
30. 6. 2015 13:10
Přestože mladou ženu obdivují tisíce fanoušků na sociálních sítích a televize o ní točí dokument, musí čelit i negativním reakcím a sexistickým urážkám.

World Record Atlantic Jack! Ils time for a second one soon!! 😋😎 #worldrecord #timetogetanewone #jack #girlspearfishing #bbqtime

Fotka zveřejněná uživatelem Valentine Thomas (@valentinethomas),

Londýn - Valentine Thomas pochází z Montrealu a před pár lety se na dovolené v Egyptě naučila potápět. Vyzkoušela si i rybolov harpunou. Rybařit ji učil otec už jako malou, tento sport, ve kterém dominují převážně muži, ji okamžitě nadchnul a stal se náplní každé její volné chvíle.

Fanoušci na Instagramu, který plní fotkami ze svých potápěčských výprav, osmadvacetiletou ženu hojně obdivují, ale najdou se i tací, kteří Valentinu nešetří.

Cleaning #wahoo #sodwana # southafrica #theosfish #72yearsold #veteran @roballenspearfishing #newcamo #wetsuit

Fotka zveřejněná uživatelem Valentine Thomas (@valentinethomas),

"Lidé se zlobí a rozčilují, protože nejsou zvyklí vidět, odkud se bere jejich jídlo. Jsou slepí k tomu, co jedí, a nevidí realitu. Když vy si koupíte rybu ze supermarketu, tak proč jsem já ten padouch? Lidé jsou prostě na krev hákliví,“ řekla Daily Mail Valentine, která se v roce 2010 přestěhovala se svým přítelem do Velké Británie. V Londýně totiž pracuje jako úřednice.

#uk #freezingwater #tropicalsoon

Fotka zveřejněná uživatelem Valentine Thomas (@valentinethomas),

Lov harpunou sice vypadá při pohledu na sympatickou Kanaďanku jako nenáročný sport, opak je ale pravdou. Jak Valentine sama přiznala, párkrát se už dostala i do životu nebezpečných situací.

Během potápění asi osm kilometrů od břehu je s přítelem zastihly vysoké vlny, které je od sebe oddělily. Nakonec se jí podařilo najít lano, díky kterému se k sobě zase dostali. Kolem nich byla krev z ulovených ryb a oba měli strach z útoku žraloků.

When the girl goes to get dinner #amberjacks #groupers #spearfishing #sustainableeating

Fotka zveřejněná uživatelem Valentine Thomas (@valentinethomas),

Kritiku si vysloužila i za způsob zabíjení, který je podle řady komentujících vysloveně nehumánní a měla by používat sítě místo harpuny. Valentine ale oponuje tím, že ryby střílí přímo do hlavy, takže jsou okamžitě mrtvé. Řada negativních reakcí pochází podle mladé rybářky od samotných stoupenců tohoto netradičního sportu, mladou dívku totiž berou jako konkurenci a častují ji sexistickými urážkami.

Is my gun big or am I short? ☺️😋🎣🐟

Fotka zveřejněná uživatelem Valentine Thomas (@valentinethomas),

Lovení harpunou ale není pro mladou ženu jen kratochvílí, hodlá se v něm neustále zdokonalovat. V roce 2013 navíc prolomila světový rekord, když ulovila největšího kranase dvouskvrnného. Zájem o ni mají i televizní stanice. Vznikly o ní dva dokumentární snímky, snem Valentine je mít vlastní televizní show.

Feeding the family #parrot #sustainableeating #eatwhatyoukill #girlscanspearfishtoo #bringingthebacon

Fotka zveřejněná uživatelem Valentine Thomas (@valentinethomas),

"Mým snem by bylo mít televizní show, abych mohla lovit na plný úvazek a ráda bych se zapojila do ochrany oceánu. Je stále těžší a těžší vracet se do kanceláře a v pondělí zasednout k počítači,“ dodala Valentine. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Státní Lesy ČR jsou v pololetí kvůli kůrovci ve ztrátě 480 milionů Kč

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity.

"Zásadní vliv na hospodářské výsledky mají přetrvávající nízké ceny dříví a prodej dříví nižší kvality z kůrovcových těžeb. Současně se zvýšil objem nákladů na pěstební činnost," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová k důvodům pololetní ztráty. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak dřeva na trhu a pokles cen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy